Kahe kultuuri – Jaapani ja Skandinaavia – sisekujundustrendidest räägitakse juba palju aastaid. Eriti populaarseks on viimastel aastatel muutunud Jaapani sisekujundusstiil, mis esindab minimalismi põhimõtteid: lihtsust, vaoshoitust, funktsionaalsust nii interjööris kui ka arhitektuuris.
Jaapani disainis ja Skandinaavia interjöörides on palju sarnasusi ja pole ka ime, et nad üksteist nii hästi täiendavad. Nii ongi saavutanud populaarsuse just stiil, mida kutsutakse japandi või japanordic, mis lähtub iidsetest kultuuritavadest ning mida iseloomustab esmajoones lihtsus ja suund puhta esteetika poole. Japanordicus domineerivad metallkonstruktsioonid, tumedad seinavärvid ja palju mustades varjundites aksessuaare, mis omakorda ühinevad Skandinaavia lihtsa ja pingevaba stiiliga.
Soomes rendivad virmaliste imetlemiseks ehitatud maju kõige sagedamini jaapanlased, Skandinaavia disainiklassikaga kujundatud Jaapani hotelle külastavad aga enamasti norralased. Ja muidugi pole see lähenemine ainult moeasi – me räägime ajalooliselt kujunenud väärtustest, mis on iseloomulikud mõlemale traditsioonile. Looduse lähedus, selle väärtustamine ja ilu nautimine on geneetiliselt nendesse rahvustesse talletunud. Elufilosoofia, mis põhineb elu üle mõtisklemisel ja ümbritseva looduse imetlemisel, tõstab jaapanlaste eluruumide korraldamises esiplaanile just lihtsuse ja loomulikkuse. Tagasihoidlikkus ja rahulik elukulg valitseb nii elulaadis kui ka kõiges ümbritsevas. Jaapanlased usuvad, et ilu on lihtsus pluss loomulikkus. Seetõttu on nende kodud funktsionaalsed ja zen-atmosfääriga. Jaapani põhimõte wabi-sabi, mis esindab interjööris asjade vähesust, ning Skandinaavia mugavus, mis on tihedalt seotud puhtuse mõistega, täiendavad siin edukalt teineteist. Jaapani interjöör on alati võimalikult lihtne, oluline on materjalide loomulik ilu, naturaalsed materjalid (puit, lina, bambus, puuvill), looduslik värvivalik (piimjad ja kreemjad toonid, ooker, roheline, oliiviroheline, aktsendina hall ja grafiit), mattpinnad, pehmelt hajutatud valgus, funktsionaalsus, minimaalselt mööblit ja sisustusesemeid.
Jaapani disain on lakooniline. Interjööris on ruumi keskosa alati vaba, elutoas on peamiselt mitmeotstarbeline mööbel, lükandustega kapid. Traditsioonilistes eluruumides pole jaapanlastel üldiselt mööblit, millel istuda või lamada. Magamistoas peaks olema ainult lihtne madal voodi ja garderoob. Voodi jäljendab Jaapani traditsioonilist futon’it (seda nimetatakse ka futon-voodiks): see on väga madal, puidust alusel on ortopeediline madrats (10–20 cm). Kõik majapidamistarbed tuleb paigutada suletud uste taha, et need ruumi ei segaks. Siseruumides ei kasutata rohkem kui üht või kaht dekoratiivset aktsenti – keraamikat, bonsaid, tindijoonist või elavaid potitaimi. Tekstiilidest on soovitatav valida pehme, loodusliku läikega, sügavates toonides satiinriie või lihtne kareda tekstuuriga kangas. Kardinaid kasutatakse ainult pimenduseks, valgusehulga reguleerimiseks on asjakohased poolläbipaistvad Rooma kardinad või paneelikardinad – isegi voltideta kangaribad. Oluline on ruumi lihtne, loogiline ülesehitus, lihtsad, sirged jooned. Ruumide valgus on pehme ja hajutatud. Ideaalis avaneb Jaapani stiilis korteri akendest vaade pargile, järvele või linnapanoraamile, seetõttu sobib Jaapani interjöör hästi panoraamakendega korterisse.
Jaapani stiil sobib neile, kes austavad ruumides ideaalset korda ning hindavad lihtsate asjade, vaba ruumi ja minimalistlike vormide esteetikat.
Kommentaarid