Alates 21. märtsist 2017 saavad elamukinnisvara krediidiasutusele laenutagatiseks hinnata ainult kutselised hindajad, kirjutab Arco Vara kutseline hindaja Kerli Koha.
Muudatus on laenuandjatele kehtestatud määruse jõustumisega, millega lisandusid elamukinnisvara eksperthinnangu koostamisele täiendavaid nõuded. Uut määrust kohaldatakse kodulaenu tagatiseks oleva kinnisvara hindajale, hindamisele ja selle dokumenteerimisele.
Seadusandlus nõuab, et kinnisvara hindaja peab olema piisavate teadmiste, kogemuste ja oskustega ning piisavalt sõltumatu krediidi andmise otsuse tegemise protsessist, et anda objektiivne ja erapooletu hinnang kinnisvara väärtusele.
Kinnisvara hinnatakse kooskõlas vara hindamise hea tavaga, mille aluseks on ühtne ja väljakujunenud turupraktika.
Hindamise käigus määrab hindaja kindlaks ja kogub kokku kõik hindamiseks vajalikud andmed ning analüüsib kõiki hinnatava kinnisasja väärtust mõjutavaid tegureid, kusjuures
peab hindamine põhinema ajakohastel ja usaldusväärsetel andmetel ning vajaliku põhjalikkusega tehtud ülevaatusel.
Kui siiani oli lubatud objekti ülevaatus ja eksperthinnangu koostamine kõikidel hindajatel, siis alates 21. märtsist 2017 saab elamukinnisvara laenutagatiseks hindamiseks vajaliku toimingu läbi viia ainult kutseline hindaja. Kinnitada võib eksperthinnangu ainult kutseline hindaja, kellele on kutseseaduse alusel välja antud 6. taseme kinnisvara hindaja või 7. taseme vara hindaja kutse.
Kes on kutseline hindaja?
Kutseline hindaja on füüsiline isik, kellele on antud vastav kutsekvalifikatsioon ja väljastatud kutsetunnistus kutseseaduses kehtestatud aluste järgi. Hindajatel on kokku kolm kutsekvalifikatsiooni taset:
- 7. tase - vara hindaja
- 6. tase - kinnisvara hindaja
- 5. tase - kinnisvara nooremhindaja
Vara hindaja on kõrgeima tasemega hindaja, kes koostab ja kinnitab kõikide vara liikide hindamisaruandeid. Lisaks juhendab ta madalama taseme hindajaid nende töös. Tegemist on laiaulatuslike hindamisalaste teadmistega isikuga.
Ainult eluotstarbelise vara hindamisaruannete koostamise ja allkirjastamisega tegeleb kinnisvara hindaja. Tema võib juhendada nooremhindajaid nende töös (kontrollib tehtud töö õigsust ja allkirjastab hindamisaruanded). Oma kutsetaset ületavate vara liikide hindamisaruanded esitab ta läbivaatamiseks ja kinnitamiseks vara hindajale.
Kinnisvara nooremhindaja on hindaja, kes teostab küll vara ülevaatuse, kuid koostab hindamisaruande koostöös kõrgema taseme hindajaga.
Kuidas valida hindaja?
Selleks, et kliendid saaksid krediidiasutusele esitamiseks vajaliku hindamisaruande pädevalt isikult, soovitame enne kinnisvara hindamisteenuse tellimist veenduda alati hindaja kutsetunnistuse olemasolus ja kehtivuses. Seda saab igaüks kontrollida hindaja nime järgi Sihtasutus Kutsekoda veebilehel (www.kutsekoda.ee).
Lisaks oleks soovituslik uurida hindajalt, kas tema tööandjal (kinnisvarabürool) on krediidiasutusega olemas kehtiv koostööleping. Aegajalt tuleb ikka ette olukordasid, kus eksperthinnang on tellitud hindajalt, kelle tööd mõni krediidiasutus ei aktsepteeri. Sellisel juhul tekib kliendil vajadus tellida teiselt büroolt uus hindamisaruanne ja selle eest ka uuesti maksta.
Kommentaarid