Erinevalt korteriomanikest tunnevad eramajade omanikud langeva lume nägemisel vastakaid tundeid. Ühelt poolt on kaunis maastik akna taga, teisalt on maja ümber üüratud hanged, mille tõttu ei saa õuest väja sõita ega kuurist küttepuid tuppa tuua. Õnneks on õue, garaažitee ja krunditeede puhastamiseks palju võimalusi. Annan mõned praktilised soovitused tõhusaks lumekoristuseks.
Hoidke talvel lumelabidas alati koduukse lähedal. Kui hanged kasvavad ja lumesadu ei rauge, ärge oodake – alustage lumelükkamist kohe. Ärge proovige kogu lund korraga eemaldada. Alustage lumekoristust maja juurest ja liikuge väravani, siis puhastage teed garaaži ja kõrvalhooneteni. Enne parkimiskoha puhastamist tõmmake masinalt lumi maha, et hiljem mitte topelttööd teha. Hea oleks seda teha pärast seda, kui tänav on juba puhastatud, vastasel juhul võivad lumekoristusseadmed väljapääsu ette valli lükata ja peate selle uuesti puhastama.
Kui lund on palju, ärge kuhjake seda hunnikute kaupa murule, parem on see kile, presendi või isegi vana teki peale panna ja aeda lohistada. Siduge riie ühelt poolt sõlme, kühveldage sellele lumi ja lohistage vabast servast kinni haarates aeda.
Kui peenraid pole, laotage lumi muruplatsile ühtlase ja mitte eriti paksu kihina. Kui vähegi võimalik, koristage lumi sissesõidutee äärest võimalikult kaugele. Ärge olge laisad ja puhastage oma hoovi regulaarselt pärast igat lumesadu – värske lumi on vanast palju kergem. Selle eemaldamisega hoiate ära sulamise ja jääkoore tekkimise, mis muidu raskendab tööd veelgi.
Klassikalist tööriista, lumelabidat, ei tohiks maha kanda isegi tõsisemate seadmete olemasolul, sest spetsiaalne varustus ei pääse hoovi kõigi nurkade lähedale. Kui teil on vineerlabidas, piserdage seda esmalt taimeõliga või hõõruge küünlaga, et lumi ei kleepuks labida külge ja see libiseks paremini. Plastkühvleid pole vaja määrida.
Energia säästmiseks ärge visake lund, vaid lükake see tee servani, tõstke alles siis labidale ja valage küljele. Mida laiem on labida käepide, seda kergem on labidat tõsta, kuid seda enam tuleb ka kummarduda. Leidke optimaalne asend, et selg ja käed saaksid ühtlaselt koormust. Suuri lumehangi ärge proovige ühekorraga eemale tõsta, sest nii on oht selga vigastada või lõhkuda labidas.
Kõige tõhusam tööriist on miniatuurne lumesahk: see ei aja mitte ainult lumekihti enda ette, vaid kallutab selle ka ühele küljele, moodustades korraliku valli. Alustades hoovi servast, on vaja kogunenud lumi eemaldada ribade kaupa, viies selle krundi ühele küljele. Kui teie majapidamises on puhur, on teil õnne. Talvel, kui pole lehti ja tolmu, saab seda edukalt kasutada lume eemaldamiseks. Suurte lumehangede korral on see küll kasutu, kuid õhukese värske lumekihi eemaldamiseks sobib hästi. Elektripuhuriga saate töötada kohe, kuid bensiinipuhur tuleb enne selle täielikku laadimist üles soojendada.
On ka laiskadele mõeldud meetod, mis ei nõua füüsilist pingutust – kasutage soola. Radadele puistatud tavaline sool paneb lume sulama vaid poole tunniga. Sobib ka tavaline söögisool, kuid tehniline, mida saab osta ehituspoest, maksab tunduvalt vähem. Hoolimata soola tõhususest, ei tohiks te seda oma krundil kuritarvitada. See on üsna agressiivne reaktiiv, mis söövitab kingataldu ja mulda sattudes mõjub halvasti taimedele. Maksimum, mida saate endale lubada, on soola puistamine kõnniteedele ja isegi siis viimase abinõuna.
Kommentaarid