Alati on hea, kui vajalikud esmaabivahendid ja ravimid on käepärast ning aitavad hädaolukorras paanikat vältida. Kuidas aga tagada kodus ravimite säilimine ja ohutu hoidmine?
Kõigi kodus olevate ravimite jaoks peab olema üks ja kõigile pereliikmetele teadaolev hoiukoht. Ravimite hoidmine eraldi ruumides või kappides pole kaugeltki hea mõte, sest hädaolukorras ei saa mööda maja ringi joosta ja õiget ravimit otsida. Korjake kodus kõik ravimid kokku ja määrake neile ühine koht, mõnda neist tuleb hoida külmkapis. Kui juurdepääs ravimitele on liiga keeruline, võib vigastatud või haige pereliikme abistamiseks kuluda liiga palju aega.
Ravimite hoiukoht peaks olema lastele ja lemmikloomadele kättesaamatus kohas – kõige parem oleks kodune esmaabikomplekt paigutada kõrgemale riiulile või kappi. Kui annate lapsele ravimeid, mis maitsevad hästi, võib laps hakata arvama, et kõik ravimid on sama maitsega. Ärge laske oma kodus esmaabikomplektil lapses tähelepanu äratada! Ärge avage esmaabikomplekti lapse nähes, ärge laske tal selle karbi sisuga mängida.
Ravimid paigutage hoiukarpi korralikult. Ärge visake kõiki ühte suurde kasti, vaid pange ravimid kategooria järgi papp-, plast- või metallkarpidesse ja kirjutage kasutamisjuhised peale. Kuna esmaabikomplektide suurus ja sisu on igaühel erinev, mõelge oma kategooriad ise läbi. Näiteks palaviku vastu, valuvaigistid, kõhuhädade ravimid, geelid ja salvid põletushaavade jaoks, termomeetrid, sidemed, plaastrid jne.
Hoidke ravimeid arhiivikapi põhimõttel vertikaalselt – nii ei varja need üksteist ja leiate kiiresti vajaliku. Kui ravimi nimi pole nähtav, kirjutage see pakendile markeriga peale. Koduse esmaabikomplekti hoiustamiseks on müügil ka väga mugavad konteinerid.
Ärge kasutage aegunud ravimeid – need võivad olla ohtlikud! Kui olete pakendi juba avanud, väheneb ravimite säilivusaeg. Kontrollige ravimite aegumiskuupäeva vähemalt iga poole aasta tagant. Tehases valmistatud ravimitel on tavaliselt üsna pikk säilivusaeg, apteegis valmistatud ravimitel mitte. Vedelikud ja pulbrid riknevad kiiresti: neid saab toatemperatuuril hoida vaid 5–10 päeva. Niipea, kui lahus muutub häguseks või sellesse ilmuvad helbed, muutub see kasutuskõlbmatuks.
Säilitamistingimused peaksid olema sellised, mis tagaksid ravimite omaduste säilimise kogu säilivusaja jooksul. Apteegis ravimit ostes pöörake kindlasti tähelepanu selle säilitamise tingimustele – need andmed on pakendil või kasutusjuhendis kirjas. Näiteks „Hoida jahedas ja kuivas, valguse eest kaitstud kohas“. Paljud ravimid ei talu temperatuuri üle 18–20 °C, otsest päikesevalgust ja niiskust. Parem on sellised preparaadid panna külmkappi ukseriiulile või alumisele riiulile.
Vajalikud nakkuse eest kaitsmise vahendid – maskid, antiseptikumid, alkoholilapid, ühekordsed salvrätikud ja täiendavad hügieenitooted – pange väikesesse kosmeetikakotti ja võtke see iga kord kodust lahkudes kaasa. Enne ravimi kasutamist ärge usaldage mälu ega intuitsiooni, kontrollige kindlasti juhiseid!
Kommentaarid