On aastaid, kus novembris katab maad juba õhuke lumekiht. Kui sügis on aga nii soe nagu sel aastal, jõuab oma aia veel novembriski talveks valmis seada. Mis peaks saama kindlasti enne lume tulekut tehtud?
Viimane muruniitmine jäi ilmselt septembrisse või oktoobri algusesse, nüüd võiks kokku riisuda lehed. Kindlasti riisu lehed ja mahakukkunud viljad kokku viljapuude alt, et kahjurite ja haiguste levikut tõkestada.
Veel on võimalik teha istutustöid, panna maha lillesibulaid, võtta seemneid. Novembris võib istutada külmakindlaid puid ja põõsaid, pärast seda tuleb neid veel mõnda aega kasta. Hiljuti istutatud noored puud võiks toestada, et nad sügistormides püsti jääksid. Ka ronitaimed tuleks korralikult kinni siduda. November on hea aeg, millal panna mulda tulbi- ja krookusesibulad, et varakevadel oleks aias õiteilu.
Külmaõrnad taimed tuleb nüüd puhkuseks ette valmistada. Puude ja põõsaste külmumise vältimiseks peab katma tüve ümbruse 10–20-sentimeetrise kaitsekihiga, olgu selleks siis multš, lehed, kompost või turvas. Kui kasutada tüve kaitsvat spiraali, siis pole põhjust ka jäneseid karta.
Kui mulla pealmine kiht on juba külmunud, võib hakata roose katma. Selleks sobivad kuuseoksad, kuivad lehed ja pakasekaitsekangas. Rooside kate peab püsima kuivana, sellepärast võiks kõige peale asetada näiteks tüki vihmakindlat koormakatet.
Lõika püsililled tagasi ja eemalda peenardelt viimane umbrohi, kobesta muld ja kata võimalusel multšiga. Ka see aitab taimehaigusi ennetada. Okaspuude sammas- ja püramiidvormid tuleks kokku siduda, et märg lumi neid ei murraks. Veel pole hilja teha sõstrapõõsastele noorenduslõikust.
Aiatööriistad lähevad samuti talvepuhkusele. Need tuleb puhastada, vajadusel lõikepinnad desinfitseerida ja roostetamise vältimiseks õlitada. Hoia tööriistu kuivas ruumis. Kui niiduk ei ole veel talvekorda seatud, siis on viimane aeg ka selle terad puhastada ja õlitada.
Veesilma või basseini olemasolu korral on vaja enne külmade saabumist torustikust vesi välja lasta. Kastmissüsteemi võiks võimalusel kokku panna ja jätta uut hooaega ootama.
Kui aias on batuut, siis ka seda võiks hoiustada kuivas ruumis või selle kasvõi osaliselt kokku pakkida.
Ka aiamööbli padjad peaksid talvel olema kuivas ruumis, vajadusel tuleks need enne puhastada. Aiamööbel ise võib talveks aeda jääda, aga see tuleks kokku tõsta ja kinni katta. Lauaklaasi peaks talveks kindlasti turvalisse hoiukohta tõstma.
Kui aed on talvekülmade tulekuks valmis seatud, saab hakata seda pühade ootuses juba jõulutuledega kaunistama.
Kommentaarid