Kinnisvaraportaalidesse on lihtne kuulutust üles panna ja sageli lisavad eraisikust müüjad juurde märke „maakleritel mitte tülitada!“. Seda tehes ei mõisteta, et kinnisvaratehingud õnnestuvad paremini professionaalide abi kasutades.
Mõni maja, ridaelamuboks või talu, mille juures on märge „otse omanikult“, on müügis aastaid. Tavaliselt on huvilisi küll olnud ja müüdavat kinnisvara on kümneid kordi vaatamas käidud, aga tehing on jäänud sulgemata. Kui olen püüdnud oma abi pakkuda, olen saanud omanikelt vastuseks, et küll nad saavad ise hakkama.
Müügiprotsess ei ole nii lihtne, kui see paistab inimesele, kel puudub kinnisvara müümise kogemus. Müük sisaldab eeltööd, info kogumist, dokumentide kontrollimist, varjatud puuduste väljaselgitamist, ostuhuvilistega suhtlemist ja nende kaardistamist ehk nende vajaduste, soovide ja võimaluste väljaselgitamist, pangaga suhtlemist ja müügidokumentide ettevalmistamist.
Millist abi saab maakler kinnisvara müüjale pakkuda?
- Maakler vastab ostuhuviliste telefonikõnedele, jagab neile selgitusi, suhtleb vajadusel laenuhalduriga, valmistab ette vajalikud dokumendid ehk võtab kanda kohustused, mis nõuavad muidu kinnisvaraomaniku aega.
- Müüja soovib alati müüa kallilt ja ostja alati osta odavalt. Maakler teab aga kinnisvara tegelikku turuväärtust ja reaalset hinda: ta teeb piirkonna müügitehingute põhjal hinnaanalüüsi ja konsulteerib vajadusel kinnisvarahindajatega.
- Maakler pakub paremaid müügivõimalusi, sest kinnisvarafirmad investeerivad turundusse: ta saab teha objektist professionaalsed fotod või video, kasutada reklaamimiseks peale kinnisvaraportaalide ka ettevõtte kodulehte, sotsiaalmeediat, välireklaami.
- Maakleril on müügioskus, mis tähendab ka osavat läbirääkimisoskust ehk võimet müüjale välja kaubelda parimad müügitingimused ja hind.
- Maakleril on teadmised kinnisvaravaldkonnast ehk peale hinnainfo teab ta ka seda, kus tasub üht või teist müügiobjekti reklaamida, kuidas lahendada tekkinud juriidilisi vm probleeme, kuidas notariaaltehinguni jõuda.
- Maakler saab tehinguid omavahel siduda vastupidiselt kinnisvaraomanikule, kes ei saa müüki võtta teise eraisiku kinnisvara. Näiteks tahab keegi müügis olevat maja osta, kuid enne on tal vaja realiseerida oma korter. Maakler aitab sellele ostja leida.
- Maakler pakub usaldust. Pärast ostja jah-sõna võib tehing viibida mitu kuud – kui kasutatakse laenuraha. Maakler hoiab kokkulepped ja tehingu tingimused sel ajal kolmanda osapoolena samad. Kui ostja ei kasuta laenuraha ja teeb kiirmüügipakkumise, on vaja kiiresti reageerida. Müüjal võivad siis otsuse langetamist takistada emotsioonid, ent maakler hindab olukorda objektiivselt.
- Kui omanik müüb ise, tulevad talle ukse taha täiesti võõrad inimesed. Maakleriga ühendust võtnud kliendid on usaldusväärsemad ja valmis ausaks tehinguks.
- Maakler kontrollib üle kõik kõrvalkulud, võlgnevused, naabrid ja alles siis lukustab tehingu.
Otsustamaks, kas müüa kinnisvara ise või kasutada maakleri teenust, tuleks kaaluda, kui palju on endal asjaga tegelemiseks aega, kas on olemas müügioskus ja piisavad teadmised kinnisvaravaldkonnast ning kas ollakse valmis võhivõõrastega läbi rääkima.
Kindel on see, et kui otse omanikult müües pole paari nädala jooksul keegi kinnisvaraobjekti vastu huvi üles näidanud, tuleks kasuks professionaali abi.
Kommentaarid