Ees on aastalõpp – külaskäikude ja külaliste vastuvõtmise aeg. Üks populaarsemaid kingitusi, mida külla minnes ikka kaasa võetakse, on pudel head veini. Aga kas oskame veine ka õigesti hoiustada?
Serveerides pidusöögi kõrvale sobivat veini, näitate külaliste vastu üles mitte ainult külalislahkust ja lugupidamist, vaid ka head maitset ja teadlikkust veinikultuurist. Veinide kogumine on kallis ja eriline kunst. Ent isegi kui tunnete veinide kaubamärke ja sorte, peate oskama veine ka kodustes tingimustes õigesti säilitada.
Õige hoiutemperatuur on veini pikaajalise säilitamise võti. Kõrge temperatuur kiirendab vananemisprotsessi ning tapab veini värskuse ja peenuse. Madalatel temperatuuridel on aga see protsess liiga aeglane. Äkilised temperatuurimuutused rikuvad korgi, õhk siseneb veini ja vein oksüdeerub kiiresti. Optimaalne temperatuur viinamarjaveini säilitamiseks on 10–12°C, kangetel dessertveinidel 14–16°C. Tuleb meeles pidada, et kõrgel säilitustemperatuuril laagerdub vein iga kraadiga kiiremini ja madalal kaotab maitse.
Veini säilitamisel tuleb niiskust hoida vahemikus 65–80%. See niiskustase aitab kaasa korgi loomulikule hüdratatsioonile ja takistab selle kuivamist. Hoidke veine valguse eest, eriti otsese päikesevalguse eest. Ere valgus kutsub esile veini kiire vananemise, mõjutades selle kvaliteeti - vein hakkab rääsuma. Valged veinid on küll valgustundlikumad, kuid ka punased kaotavad liigse valguse käes oma kvaliteedi. Ruum, kus veini hoitakse, peab olema alati pime.
Rahu ja vaikus on veini siseruumides hoidmise kõige olulisem tingimus. Mitte mingit vibratsiooni, lööke ega loksutamist! Kõik see suurendab oluliselt veini keemilise lagunemise kiirust, seetõttu leidke kodus koht, kus mingid raputused teie veine ei häiri. Enamik eksperte usub, et veini tuleks hoida horisontaalselt. Arvatakse, et veiniga kokkupuutel mõjutab kork maitse kujunemist, kuid hiljutised uuringud on näidanud, et veini hoidmine püstises asendis on samuti vastuvõetav – peaasi, et kork ei kaotaks elastsust ega laseks hapnikku pudelisse. Eelnevast võime järeldada, et külmkapis pole veinipudelil kohta. Liiga madal temperatuur, vibratsioon, tugev valgus ukse avamisel – kõik see mõjutab oluliselt veini kvaliteeti.
Ideaalne koht veinipudelite hoidmiseks on kelder. Veinikeldri viimistlemisel tuleks eelistada looduslikke materjale, seinad vooderdada kiviga, riiulid teha kivist või puidust, muldpõrandale laotada kiviplaadid. Ilmselgelt on selline lahendus võimalik ainult siis, kui teil on maamaja või suvila. Keldris peate jälgima niiskust ja temperatuuri ning paigaldama spetsiaalsed riiulid veinipudelite hoidmiseks. Need, kes on hakanud juba veine koguma, peaksid tõsiselt mõtlema spetsiaalse, termostaadiga kapi soetamisele. Lihtsamates kappides hoitakse ühtlast optimaalset temperatuuri, kallimatel mudelitel langeb temperatuur eri tüüpi veinide puhul erinevale tasemele.
Veini hoidmiseks ja serveerimiseks mõeldud kapid võivad olla mitte ainult funktsionaalsed esemed, vaid ka sisekujunduselemendid. Disainitud veiniriiulid on ideaalne lahendus veinipudelite korteris hoidmiseks. Riiuli suurused võivad varieeruda, alates viiele pudelile mõeldud väikestest lauariiulitest kuni mitukümmend pudelit mahutavate põrandariiuliteni. Lauapealsed veiniriiulid on kõige kompaktsem ja odavam viis veini hoidmiseks.
Paljud köögikappide tootjad pakuvad kodustes tingimustes veini hoidmiseks spetsiaalseid sektsioone. Köögimööbli maksumuses on see väike kulu, kuid lahendab veinipudelitele koha leidmise probleemid. Sellised riiuleid saab ehitada köögisaare sisse, paigaldada tööpinna ja alumise tasandi köögikapi vahele, köögikapi külgriiulisse. See võimaldab mitte ainult veini säilitada, vaid ka seda külalistele demonstreerida. Kaubanduses on minibaaride ja veinikappide valik mitmekesine, saate valida sobiva, mis köidab teie külaliste pilku ja lisab teie ellu tõelist luksust.
Kommentaarid