13.12.2017 IMPACT 80/20 saates räägiti juhtimisest. Täpsemalt sellest, kas juhtimine on ainult väljavalitutele. Saatekülaline, kellega sellel teemal räägime, on Elari Tamm ettevõttest Arco Vara. Lisaks tuleb juttu Elari kui juhi suurimatest õnnestumistest ja ebaõnnestumistest, juhi hoiakutest, noorte juhtimisest, ettevõttele väärika juhi leidmisest ning paljust muust huvitavast. Vaata saadet!
Räägi, Elari, kas juhtimine on siis ainult väljavalitutele? Ja miks?
Kusjuures teatud mõttes on sul õigus. Ta võiks olla kõigile, aga kõik ei otsusta seda kasutada. Samas võiks öelda, et kõik inimesed on mingis osas andekad. Neil on mingisugused anded, mingisugused oskused, mis kuidagi neid defineerivad. Aga nagu ikka inimene kipub ennast alahindama ja kedagi ülehindama. Kui me juhtimist vaatame sellises suures printsiibis, kui kedagi, kes otsustab esile astuda, siis tõsi – mitte, et need ei ole kellegi poolt väljavalitud, vaid nad otsustavad ise olla mitteväljavalitud. See on väljavalitutele küll, aga neile, kes otsustavad ennast ise välja valida.
Juhina, mis on sinu suurim õnnestumine ja ebaõnnestumine?
Kui mul on õnnestunud kasvatada järeltulijaid. Kui ma olen juhina mõistnud ära, millal on õige aeg, et keegi teine tuleb ja suudab midagi edasi viia. Või sõna otseses mõttes, märgata kedagi, kes on potentsiaaliga, ja hakata sinna panustama. Ja siit võib-olla tuleb see sama punkt, et juhid ei sünni niimoodi lambist. Tähendab sünnivad küll. John Maxwell on ilusti öelnud küsimuse peale, kas juhiks sünnitakse, et kas te olete näinud mõnda juhti, kes ei ole sündinud. Kõik sünnivad. Aga ma tegelikult usun, et suurim õnnestumine on tegelikult siis, kui ma suudan kasvatada uusi juhte. Ja mõne olen suutnud.
Ebaõnnestumine on võib olla see teine pool – ebaõnnestumine fataalselt. Ma arvan, et fataalne ebaõnnestumine ongi olnud siis, kui ma olen alla andnud. Ja pärast tuleb välja, et liiga vara andsin. Lõpetasin ära näiteks mõnda inimesse uskumise. Tegelikult oli mõni enda väga suur probleem või väga sageli ka ego küsimus. Ma arvan, et üks selliseid fataalsemaid ebaõnnestumisi minu elus, kust ma olen pidanud kõige rohkem õppima, on see, kuidas panna oma ego tahapoole ja potentsiaalse juhi, kliendi või kellegi oma ettepoole.
Mis on need 20% tegevusi juhil, mis juhi edust moodustavad 80%?
See on väga lihtne tegelikult. 80% juhtidest keskenduvad protsessidele, ellujäämisele, hakkama saamisele, ärategemisele. Ja väga väike hulk keskendub kultuurile. Aga kultuur sööb hommikusöögiks strateegiat. Seetõttu tuleks pigem keskenduda kultuurile. See tähendab sellele, mis on okei meie äris. See tekitab küsimusi, kas meie äri on selline, kus koosolekud toimuvad või kas meie kultuuris on okei karjuda üksteise peale koosolekutel. See kultuur tuleks luua ja see on sageli just juhi ülesanne. Meil on kiusatus minna seda teed, et lahendame ära praegu kiired asjad ja küll me kunagi hakkame õiget kultuuri viljelema. Siis kui meil on piisavalt raha või kui me oleme piisavalt tuntud. Aga see on vale ahvatlus.
Mis on sinu soovitused? Kuidas noored alustavad juhid leiaksid iseennast juhina?
Väga lihtsalt võiksin öelda „stay huble, stay hungry”. Kui sa oled tippjuht, siis need klaaslaed tulevad nii kergesti vastu. Need klaaslaed tulevad nagunii. Mingi hetk saad liiga palju kiitust ja sa oled liiga tubli. See on esimene klaaslagi. Ja ma ei räägi kiituse vastuvõtmisest. Ma räägin sellest, kus sa tegelikult ei ole enam haavatav. Ma soovitan noorele juhile jääda haavatavaks. Kui me ei ole enam haavatavad, siis me ei oska enam näha inimesi. Tegelikult haavatavus tähendab inimene olemast. Aga kui juht muutub selliseks generaaliks, siis see lagi on ees ja tegelikult inimesed põrkuvad süstemaatiliselt selle ühe juhi pihta. Tema kasvu pihta. Ära jää oma inimeste arengule pihta lihtsalt sellepärast, et sa oled palju saavutanud.
Kuidas tänapäeva noori juhtida?
Number üks võiks olla see, et ära lähtu sellest haridusest, mida sina oled saanud, sest nemad on uue hariduse lapsed. Nad ei ole seda saanud, neil pole isegi selliseid kogemusi. Keegi on lahedalt öelnud, et sul tuleb minna nende tasemele. Sul tuleb minna ja küsida, mida mõtleb 23-aastane noormees, kes on siuke rüblik müügis, et annab olla, ja kohe tahab kätte saada. Sa pead õppima teda tegelikult suunama ja ennast juhtima. Mitte, et sa hakkad teda juhtima. Juhtimine ei ole ikkagi lõpuks selle kala kätteandmine. Ta on lõpuks ikkagi palju õnge kätteandmine, et nad iseseisvuksid ja õpiksid vastutust võtma. Ja, kui sa küsid, kas 20-ndates noored on nõus vastutust võtma, siis muidugi on asjade ees, mis on väärtuslikud ja olulised. Kui sa hakkad kedagi sundima, siis tekib mäss ja öeldakse, et tee ise.
Kuidas juht saab kõige paremat tagasisidet oma tööle?
Keeruline on see sellepärast, et sa pead olema ikkagi piisavalt enesekriitiline ja jällegi humble, et küsida. Kõige parem viis saada tagasisidet, on seda küsida. Küsida, mis te arvate minust ja kuidas ma juhina hakkama saan. No olgu, mõni küsib selle ära ja arvab, et see arvamus on vale. Jälle me jõuame juhi hoiaku juurde. Kui juht on tiitliga juht, juht püüab kätte saada mingit väärtust, mis on nagu inimestest eemal. Nimetame seda sama raha väärtust, et eelarve peab täis olema. Ma ei räägi, et eelarve ei pea täis saama. Ma lihtsalt räägin, et eelarve tuleb pärast inimesi. Ta on nagu tagajärg sellele, et me lõime kultuuri ja saime inimestega hakkama.
Juhina ma pean süstemaatiliselt jälgima, et ma ei ole kellegi ülemus. Ma ei ole kellestki üle. Ma olen pigem treener ja suunanäitaja. Aga ma loon kultuuri ja ütlen, mis on okei ja mis ei ole okei. See on parim tagasiside – kui kõik inimesed lahkuvad minu juurest, siis suure tõenäosusega ma pean peeglisse vaatama. Ja mu elus on kord seda juhtunud juba. Aga ma pean tunnistama, ega ma hoolinud ka oma inimestest. Ma arvan, et kõige suurem ebaõnnestumine mul juhina ongi olnud siis, kui ma ei ole inimestest hoolinud.
Kuidas leida oma ettevõttele hea ja vääriline juht?
See on tegelikult kultuuri küsimus. Kuidas leida sarnase kultuuriga inimest, ega ta väga lihtne ole. Kõige parem oleks ikkagi juhte kasvatada, et nad tuleks ettevõtte seest. Meil on aeg-ajalt võimalus võtta ka värsket verd, aga siis me peame olema kindlad, et nad kannavad samu väärtusi. Tal on sama DNA. Ta on sarnane. Ma ei kiirustaks mitte mingil juhul, sest see sama ütlemine, et inimesed liituvad organisatsioonidest ja lahkuvad juhtidest, kehtib ka siis. Kui sa pead täna valima oma ettevõttele juhti, siis pigem vaata oma ettevõttes ringi. Küsi, kes võiks olla nõus võtma vastutust. Kes on nõus tegelikult ka ebaõnnestuma sellest tiimist. Kes kannatab pinget, kui tulevad rasked ajad. Keegi, kes ei otsi au enne ebaõnnestumist. Ehk ma vaataks ettevõtte sisse. Ja kui ei ole, siis tõesti vaataks, kes kannab samu väärtusi.
Mis on see üks konkreetne allikas, mida sa soovitaksid juhile?
Ma tegelikult ei taha peitu minna. Me vahel lähme selle ühe asja taha peitu. Tegelikult ei ole ühte asja. Ei ole ühte asja, mis sobib kõigile. Aga meil on jätkuvalt eesti keeles väga palju häid raamatuid. Ken Blanchardi raamat „Ühe minuti juht” – ammu läbi müüdud, aga raamatukogus saadaval. Ed Catmulli raamat „Loovuse kompanii”. Uskumatult head lihtsad raamatud, mida lugeda. Stephen Covey „Väga efektiivse inimese 7 harjumust”. Väga vana raamat. Klassika. Sa ei loe seda lihtsalt õhtujutuks, aga midagi, mis aitab sul tegelikult oma saagi paremini teravana hoida.
Mis on sinu isiklikud 20% tegemisi-harjumusi, mis on toonud sulle 80% sinu edust?
Ma arvan, et minu 20% täna, millele ma väga teadlikult keskendun, on see, kui mul on vestlus, siis ma tahan kohal olla. Kas mul see alati õnnestub – ei. Nii palju on kogu aeg asju, mis tahavad peale tulla.
Minu inimesed on need, kes astuvad esile ja kes teevad iga päev ära raske töö. Kui ma keskendun neile, usun neisse, panustan neisse, aitan neil luua struktuuri, vahel esitan neile ka väljakutseid, siis see kõik eeldab seda, et ma olen kohal nende jaoks.
Kui sinu saatevaatajad peaksid tahtma sinu tegemisi-toimetamisi lähemalt jälgida, siis mis kanaleid sa neile soovitaksid?
Ma ütlen kõik välja oma blogis, mis mul hinges ja mõttes on. Ma soovitan alati subscribe’ida, sest sotsiaalmeedias, kuhu ma samuti seda levitan, olen ma palju kaootilisem kui oma blogi lugejatele. Ma väga tänan kõiki oma blogi lugejaid. Ma olen nüüd kirjutanud aastast 2012 ja olen saanud päris paljude inimeste ellu rääkida.
Kui sa peaksid homsest jätma oma tänased tegemised ja liikuma edasi täiesti puhtalt lehelt ja sul on oma järeltulijaga kohtumiseks aega 1 minut, siis mida sa talle ütleksid?
Ma ütleks talle, et hooli oma inimestest, aga hooli iseendast ka. Pane teiste eelistused küll teiste omadest ettepoole, aga see ei tähenda, et sa mõtled endast vähem. Hoolitse inimeste eest ja enda eest ka. Seda peaksid kõik juhid tegema. Juhtimine, kus kõik teised saavad poputatud ja ise oled energiast tühi, siis võiks küsida, mis sind täidab. Mis annab sulle jõudu jätkata. Meil on täna vaja liidreid, kes astuvad esile ja on täis jõudu ning energiat. Muideks kõige inspireerivam juht on kes? Entusiastlik juht. Sul peab olema powerit.
Kommentaarid