09.07.2014, Maia Daljajev, Arco Vara Eesti büroode juht
Esimesele korrusele on lihtne korterit osta, sest üldjuhul on esimesel korrusel hinnad madalad. Pigem võtab aega viienda korruse korteri müümine, sest sinna ei taha ka noored oma väikeste laste, lapsevankrite ja jalgratastega ronida.
Tallinnast Paidesse või mujale väiksemasse asulasse on samuti võimalik kolida, ääikeasulates on mugavustega korterid Tallinna samasugustest korteritest oluliselt odavamad. Korter, mis Tallinnas maksab 50000 eurot, maksab näiteks Aseris 5000 eurot. Kolimisel tuleb aga kindlasti jälgida konteksti ja vaadata, kuhu elama minnakse, millised on igakuised kulutused ja naabrid. Väikeasulate korterite igakuised kulud ei pruugi olla Tallinna omadest madalamad, kuna kaugküttega läheb osa soojast kaduma.
Vaja on uurida ka seda, kas maja teistes korterites elatakse ning kas korteriomanikud saavad omavahel läbi. Maja kohta saab küsida infot kas kohale sõites ja tulevaste naabritega rääkides või kohalikust omavalitsusest.
Kui uue kodu otsija on vana ega saa ise kohale minna, peab ta appi võtma usaldusväärse inimese, lapse, lapselapse või kasvõi naabri lapse. Nõu ja abi saab küsida oma piirkonna sotsiaaltöötajalt, aga ka kinnisvaramaaklerilt. Kõrvalist abi vajavatel vanematel inimestel võib vahel olla mõistlik ka mitte osta omale teist korterit, vaid küsida sotsiaaltöötajalt omale hoopis kohta hooldekodus või munitsipaalkorterit.
Arco Vara praktikas on olnud ka neid juhtumeid, kus vanemad inimesed pöörduvad maakleri poole ja paluvad abi uue kodu leidmiseks nii, et sugulased ei saaks teada, kuhu nad kolivad. Sugulased on maakleritele ette heitnud ka seda, et nende teenus on väga kallis. Kui mulle on niimoodi öeldud, olen tavaliselt küsinud, kas nad on oma vanemad ära kuulanud ja nende soovidega arvestanud.
Meile endale võib tunduda, et oleme oma vanema juttu juba kümme korda kuulnud ja teame paremini, mida tal vaja on, kuid eakad peavad end veel otsustus- ja teovõimeliseks ning soovivad, et nendega arvestataks. Maakler kuulab alati kliendi ära, ükskõik, mitmendat korda talle sama juttu juba räägitakse, ei vaidle vastu ning teeb täpselt nii, nagu klient tahab. Samal ajal annab maakler asjalikku nõu seal, kus kliendil endal puuduvad spetsiifilisemat laadi teadmised ning kogemused.
Kui soovitakse oma maja või korterit müües osta saadud raha eest mõnda teise kohta uue kodu, tuleks sobiva kinnisvara otsimise ning tehingu vahendamise tasus ja muudes tingimustes kinnisvara müüma hakkava maakleriga kohe kokku leppida.
Kinnisvara vahetamine on õnnemäng ja õnnestub tänapäeval üliharva, sest inimeste vajadused on väga erinevad ning kinnisvarapakkumine suur. Noortel, kes teie Tallinna kolmetoalist korterit korterit vajavad ning osta soovivad, ei pruugi olla sellist väikest ahiküttega maja Paides, mida teie otsite. Ja vastupidi, see, kes maja müüb, ei pruugi vajada Tallinna korterit, vaid hoopis raha.
Müügi- ja ostutehingut on hea vormistada korraga, sest muidu võib juhtuda, et müüte Tallinnas küll oma korteri, kuid seda väikest maja, mis teile meeldis, enam saada pole ning tuleb kolida n-ö kuuse alla.
Kui kinnisvara müümisel sõltub maaklertasu müügihinnast, siis ostmise puhul sõltub summa eelkõige sobiliku kinnisvara leidmisele kuluvast ajast, kuid kokkuleppel võivad sinna kuuluda ka transpordi- või mingid muud kulud. Kolimise kulud sõltuvad vahemaadest. Igal juhul on elamispinna müügi ja samaaegse ostu kulud väiksemad kui kahekordne maaklertasu müügisummalt.
Need, kes kulude kokkuhoiuks omale ise uut kodu otsida tahavad, peavad end eelnevalt kinnisvaraturu olukorra, hindade, seaduste ja ehituslike küsimustega kurssi viima. Maaklerid teavad neid asju oma kogemustest. Notar küsib tehingu vormistamisel küll kõik kokkulepped üle ja lepingusse kirjutatakse sisse, mida tehakse varjatud puuduste ilmnemisel, kuid oma otsuste eest vastutab ikkagi inimene ise.
Igal juhul soovitan küsida kinnisvara müüjalt kaasa kõik ostetavat vara puudutavad dokumendid ja kogu müüja antav info notariaalsesse lepingusse kirja panna. Ostu-müügilepingusse võiks kirja panna isegi selle, kui müüja kinnitab, et kaevus on aastaringselt vesi ning ahi kütab maja soojaks. Ostmise ajal võib jah kaevus vesi olla, kuid juulis enam mitte ning suvel kinnisvara ostes polegi võimalik kontrollida, kas ahi kütab hoone ka talvel soojaks või konkreetne elamine üldse sooja peab. Info kirjapanek on mõlema poole huvides, et hiljem ei tekiks vaidlusi ega erinevaid arusaamu.
Kommentaarid