Sisekujundaja Heli Aade soovitab mõne vana esemega moodsat interjööri mitmekihilisemaks ja väärikamaks muuta. Ent seda ei tohiks teha ainuüksi moevoolu survel. Ajalooga esemeid peaks eksponeerima teadlikult, siis lisab see interjöörile sügavust ega jäta juhuslikku muljet.
Disainibüroo Komitee sisekujundaja Heli Aade tõdeb, et vanade asjade omamine on muutunud trendiks ning vanakraamilaatadel käiakse „aardejahil“ mitte sügavast huvist ajalooga esemete vastu, vaid moevoolu survel. Samas on ta seda meelt, et teadlikult valitud vana väärikas ese rikastab ka väga moodsat kodu. „Vana ja uue sidumine toob interjööri kultuurilist mitmekihilisust. Tänapäevane minimalistlik interjöör on ainult üks tasapind, aga kui tasapindu lisada, siis annab see sügavust ja mõõdet,“ ütleb ta. „Teine aspekt on kontrastiprintsiip: ilus-kole, kuldne-äranühitud. Kui kõik asjad on liiga ilusad, siis me ei märka enam seda ilu. Vana tasakaalustab uue ilu, rahustab meele maha, ilus paistab vana ja luitunud eseme kõrval jälle ilus. Vahel on ka vastupidi, et moodsas toas muutub ilusaks hoopis see üksik vana lüpsipink seina ääres.“ Kolmas põhjus uut ja väärikat koos kasutada on side pärandiga. „Me tahame ju interjööriga enda ja oma väärtuste kohta midagi öelda,“ märgib Aade.
Kui minna vanakraamivaimustusega kaasa lihtsalt moe pärast, võib kergesti komistada, sest just trendi tõttu tuleb Eestisse ka väga palju soodsa hinna ja küsitava väärtusega uusantiiki. „Kuidagi peab suutma vahet teha, millel on väärtus, millel on lugu. Lääne-Euroopa kitšist tuleks hoiduda ja oma kodu ilmestada, kas esivanematelt päritud esemetega või Eesti klassikaga. Näiteks võiks linnakorterisse soetada mõne Luterma mööblieseme, meie Langebrauni portselani või meie Lorupi klaasi. Kui paigutada mõned vanad ja juba praguliseks muutunud Langebrauni vaagnad grupina seinale, tõusevad need ümbritsevast kontrastina väärikalt esile. Ka vanad tööriistad on alati ilusad, aga need peaksid selles korteris või majas elavaid inimesi endid kõnetama ja teistele nende meelsust või väärtusi peegeldama,“ soovitab Aade.
Ajalooga esemeid võiks tema sõnul uude interjööri sulandada pisut läbi huumoriprisma. „Näiteks vanad kangastelgede taburetid või lüpsipingid, mõni tööriist, mis on suurest kasutamisest juba kentsakaks kulunud. Või vanad kingade puuliistud – leida neile uus väärtus, kasutada näiteks nagialustena,“ kirjeldab ta.
Meie aedades lillevankritena kasutusse võetud ajaloolisi piimavankreid vaatab Aade aga nukra pilguga. „Paari aastaga on see vana vanker otsas. Vanasti ei hoidnud ju keegi puuvankrit õues. Meie eesmärk peaks olema ikkagi vana eseme eluiga pikendada,“ nendib ta.
Popid kriidivärvid ei ole meie kultuuriruumist ega sobi vana talumööbli restaureerimiseks. „Eesti talukapp on olnud ikka naturaalse viimistlusega, õlivaha või värnitsaga, teda ei ole aus niimoodi värviliseks nühkida,“ ütleb Aade. „Peaks olema ainult kindel, et puukoid sees ei ole, aga muidu las ta jääda sellisena, nagu on – siis on kontrast kõige ilusam, kõige ausam.“ Vana kapp vajab enda ümber õhku ja ruumi, just nagu väärt maal seinal – siis ei mõju see juhusliku, vaid teadliku valikuna.
Neil, kelle maailmavaatesse vanad väärikad esemed ei mahu, soovitab Aade oma kodu väärindada kohalike kunstnike loominguga. „Eestis on nii palju põnevaid disainereid ja mööblikunstnikke, tasub nad üles otsida ja nende toodangusse investeerida,“ soovitab ta.
„Kel on teadmisi ja ajaloohuvi, eelistab tõenäoliselt vana, aga vanu asju kasutusse võttes peaks olema meie eesmärk nende elukaart pikendada. Ent pelgalt trendi pärast ei ole vaja vanu esemeid oma koju osta. Miks mitte tellida meie kunstnikelt moodsat disaini ja väljendada enda kodu interjööriga hoopis aastat 2019,“ soovitab Aade.
Vanavanaisa roostes tööriistad, võtmed ja muud põnevat – mida nendega aias ära teha?
Arco Vara Kinnisvarabüroo maakler Helina Karro
Aia kujundamise hooaeg on täies hoos ning ideed tulevad justkui selgest taevast. Paljudes majapidamistes on kogunenud aia nurka vanavara, mida saab ideaalselt aia kujundamisel ära kasutada. Vanavara kasutamine aia kujundamisel annab aiale väga omanäolise ilme. Lisa juurde lilled ning tulemus on eriline ning omapärane. Võid kindel olla, et tõmbad nii külaliste ning möödujate pilke.
Samuti on võimalus aias ära kasutada vanavanemate aegsed lillepotid, korvid, metallämbrid jne kuhu sisse istuda suvelilli või hoopiski maitse- või maasikataimi. Lase aga fantaasial lennata.
Taaskasutus on moes ning vanadest asjadest saab vahel miskit väga pilkupüüdvat ja erilist. Vaja läheb lihtsalt käpatäis tahtmist ja loomingulist meelt. Ka väga roostes eseme puhul võib lõpptulemus üllatav olla. Leia üks sein kuhu kõik huvitav rippuma panna. Vana võrr või mootorratas, mida ära visata ei raatsi võib samuti edukalt aias oma koha leida. Järjekordne külalisi ligi tõmbav objekt, kus kindlasti ka äratundmisrõõmu ja avastusi leidub nii täiskasvanutele kui ka lastele. Mis enam tuppa ei passi, selle saab aias rakendust leida
Taaskasutus on moes!
Kommentaarid