Tallinnas on uuel aastal oodata tehinguaktiivsuse vähenemist. Pealinnas kiirelt tõusnud hindade tõttu kasvavad nii nõudlus uute elamispindade järele kui ka ehitusaktiivsus peamiselt Tallinna lähipiirkondades.
Kinnisvaraturul on viimaste aastate kiire kasvuperiood läbi saanud, nii hinnataseme kui ka turuaktiivsuse kasv on aeglustunud, statistiline hinnatase on pöördumas kohati mõningasse langusesse. Hindade edasine senises tempos kasv pole jätkusuutlik, sest seni pidevalt kasvanud nõudlus on vähenemas.
Tallinnas on oodata tehinguaktiivsuse vähenemist, seda nii äri- kui ka elukondliku kinnisvara turul. Samaaegselt võib märgata kogu kinnisvaraturul ka investeerimisaktiivsuse alanemist. Põhjusteks demograafilised tegurid ehk seni aktiivseima, 25–35-aastaste osakaalu vähenemine ostjaskonna hulgas, üldiselt vähenev nõudlus ja alanev ehitusaktiivsus. Ent Tallinna elanikkond kasvab jätkuvalt ka eesolevatel aastatel ning vana elamufond ei uuene piisavalt kiiresti, seega püsib nõudlus paremate elamistingimuste järele.
Püsiva, kuid perspektiivis veidi aeglustuva sisserände ja elamufondi uuendamise tarviduse tõttu vajab Tallinn igal aastal keskmiselt vähemalt 2000 uut eluruumi, mistõttu tänasest madalama ehitusaktiivsuse püsimine on pikaajalises mõõtmes siiski vajalik. Järelturul on tehingute arvu kasv peatunud, seetõttu on oodata vanemate korterite pakkumiste arvu aeglast kasvu, müügiperioodide pikenemist ja hinnakasvu aeglustumist.
Tallinna kesklinna kavandatakse lähiaastatel mitmeid uusi 30–40-korruselisi hooneid ja ka üle 45-korruselisi kõrghooneid. Peamiselt on tegu ärihoonetega, ent südalinn meelitab alati ka neid, kes peavad lugu kallist ja kvaliteetsest elamispinnast ning hindavad ainulaadseid kõrgelt alla linnale avanevaid luksuslikke vaateid.
Nõudlus uute korterite järele ja ka ehitusaktiivsus on hakanud kasvama Tallinna lähipiirkondades. Linnalähedaste piirkondade uusarendused meelitavad eelkõige hinnatundlikumat klienti, kes lisaks vastuvõetavale hinnale ootab uuelt kodult kõrget ehituskvaliteeti ja terviklikku elukeskkonda. Kuna eelistatuim asukoht jääb Tallinnast kuni 20 kilomeetri kaugusele, veavad tehinguaktiivsuse ja hinnataseme kasvu peamiselt Rae, Harku, Viimsi ja Saku vald ning Saue linn – neis piirkondades võib tõenäoliselt veel lühiajaliselt oodata kasvu jätkumist. Järelturu aktiivsuse kasv on aga sarnaselt Tallinnaga peatunud.
Lisaks uutele korter- ja ridaelamutele kerkib Tallinna vahetusse lähedusse uusi eramuid. Korterituru mõningase jahenemise juures võib elamuturul kõrgemat aktiivsust märgata ka lähitulevikus – see on valdavalt mõjutatud turu hooajalisest kulgemisest ning korteriturult elamuturule siirdumisest.
Kõrgete ehitushindade tõttu on turul väga suur nõudlus kuni 200 000 eurot maksvate heas kuni väga heas seisukorras elamute järele, kuid suur hulk selliseid varasid on ära ostetud ning
seetõttu on vastav segment juba näidanud tehinguaktiivsuse alanemist. Tugevaimalt on alanenud alla 100 000 euro maksvate elamute segment, kus on palju maamaju ja suvilaid, mida saab üksikelamuks ümber ehitada.
Elari Tamm, Arco Vara Kinnisvarabüroo tegevjuht
Loe ka teiste piirkondade 2019. aasta prognoose:
Arco Vara prognoos 2019: Tartu
Arco Vara prognoos 2019: Rakvere
Arco Vara prognoos 2019: Viljandi
Arco Vara prognoos 2019: Järvamaa
Arco Vara prognoos 2019: Narva ja Ida-Virumaa
Kommentaarid