Seitsmes küsimuste kolmapäev on saanud läbi.
Kinnisvara seadustamise küsimustele vastab meie Tartu hindaja Reet Värnik.
Kui keegi jäi küsimuse esitamisega hiljaks, siis kirjuta meile kindlasti See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..
Järgmise nädala teemaks on kinnisvara müügiprotsess.
Eelmise nädala teemaks oli maakleritöö. Vastused sellele teemale leiate vajutades SIIA.
Mis on kõige tavalisemad asjad inimesed ei tea, et tuleks seadustada? Mis viga kõige rohkem tehakse ning kinnisvara müümisel avastatakse?
Praegusel ajahetkel satub kinnisvara hindajate töölauale ja maaklerite portfelli aina rohkem varasid, millel on tehtud ümberehitustöid, juurdeehitustöid või muid ehitus- / remonttöid, mis nõuavad ehitusseadustiku kohaselt enne nende tööde planeerimist kooskõlastamist (projektide, teatiste ja / või lubade esitamist) kohaliku omavalitsusega. Üldjuhul on siiski tegemist tagajärgedega ehk tööd on teostatud ja kui tekib vajadus müüa või hinnata enda vara, seisab omanik silmitsi seaduslikkuse ja seadustamise küsimusega. Enamik maamajadest on sellised, kus katusekorrusele (pööningule) on laiendatud eluruumid ning seda pole kooskõlastatud kohaliku omavalitsusega või elamusse on ehitatud san.ruumid ja elamusse toodud vee- ja kanalisatsioonivarustus. Linnades ja alevikes on peamiseks küsimuseks soojavarustuse liigi muudatused, juurdeehitused.
Reet Värnik │ Tartu kutseline hindaja
Ehitasin enda aiamaja juurde hiljuti tööriistade ja asjade hoiustamiseks lihtsa puidust kuuri oma maja külje all. Kas selleks on vaja mul luba taodelda või ei?
Vastavalt kehtivale ehitusseadustikule ei ole kuni 20 m² ehitisealuse pinnaga ja kuni 5 meetrit kõrge elamu teenindamiseks vajaliku hoone püstitamiseks ehitusluba või -teatist vaja. Kui see kuuriosa on aga ehitatud aiamaja külge ehk siis on kuuri näol tehtud aiamajale laiendus, siis laiendamisel kuni 33% on vaja ehitusteatist kui elamu on üle 20 m² ja kuni 5 meetrit kõrge ning teatud juhtudel (elamu üle 5 meetri kõrge või ehitisealune pind üle 60 m²) lisaks ehitusteatisele ka ehitusprojekti.
Reet Värnik │ Tartu kutseline hindaja
Kas kinnisvara seadustamisel on ette kirjutatud hind või mille järgi hinnakiri kujuneb?
Mõningatel juhtudel võib seadustamisega kaasneda rahaline kulu, mõningatel juhtudel mitte (sõltub siis, mida on vaja seadustada ja mis piirkonnas seadustamist vajav vara asub). Igal juhul kaasneb seadustamisega ajakulu ja sellega seonduv ebamugavus omaniku jaoks (suhtlemine kohaliku omavalitsuse ametnikega, projekteerijatega, ehitusinseneridega jne).
Reet Värnik │ Tartu kutseline hindaja
Ostsin kunagi omafinantseeringuna 2-toalise maja aga nüüd kui tahtsin müüma hakata tuli ehitisregistrist välja, et ta on registreeritud 3-toalisena. Kust ma siinkohal abi saaksin või mis protsesse pean läbima, et kõik dokumentatsioon korda saaks? Kui palju see maksta võiks?
Üldjuhul peaks toalisust (kui see on ainuke punkt, mille osas on ehitisregistri ja tegelikkuse vahel vastuolu) registris muuta saama andmete esitamise teatisega. Soovitan selle küsimusega kohaliku omavalitsuse poole pöörduda. Kui algupäraselt oligi elamu 3 toaga, siis on registris eksitus ja selle saab korrastada. Sellega ei kaasne rahalist kulu omaniku jaoks.
Reet Värnik │ Tartu kutseline hindaja
Kommentaarid