Kass on väga stressialdis loom ja seepärast võib elukohavahetus olla talle kordi raskem kui koerale. Loomaarst Aivi Org soovitab kassiomanikel kolimist alustada kassi lõhna uude elukohta kandmisest.
Et kass leiaks uues kodus eest teda rahustava tuttava lõhna, tuleb seda hakata juba mõnda aega enne kolimist uude elukohta külvama. „Tõmmake niiske lapiga üle kassi pea ja selja, siis pange lapp kilekotti ning käige uues korteris selle lapiga ukselävi ja kogu uus mööbel üle. Seda tuleks teha 4-5 korda paari nädala jooksul või vähemalt mõnel päeval enne kolimist. Kui kass leiab eest tuttava lõhna, võtab ta uue koha kergemini vastu ja tunneb end seal turvalisemalt,“ räägib Aivi Org. Inimene seda lõhna ei tunne, aga kassil aitab see kohaneda. Samamoodi tuleks enne kolimist uude koju viia mitmeid oma kassi lõhnaga esemeid.
„Kui kass ennast turvaliselt ei tunne, võib ta väga kergesti hakata märgistama, aga seda me ju ei taha,“ tõdeb Org. Tähtis on ka see, et uues kodus oleks kassi liivakastis sama sorti liiv, mida kasutati vanas kodus. „Liivavahetust ei tohi teha, toiduvahetust ei tohi teha, ka mänguasjad ja ase olgu vanast kodust kaasa võetud – kõik see on oluline, et vähendada kassil elukohavahetusest tingitud ehmatust,“ selgitab Org.
Uue koduga kohanemiseks kulub kassil vähemalt paar nädalat. „Mida rohkem temaga uues kodus mängida, teda kammida, temaga suhelda, seda kergemini ja valutumalt võtab ta selle omaks. Aga eeldada, et tal üldse mingit stressi ei teki, oleks väga naiivne,“ nendib Org.
Kasside kohta arvatakse, et nad on kiindunud rohkem kohtadesse kui inimestesse ning kipuvad seepärast oma endisesse koju tagasi minema. Aivi Org ütleb, et seda teevad siiski vaid üksikud hiirekuningad. Kõige keerulisem on lugu siis, kui kolitakse maamajast linnakorterisse – siis on loomal stress palju suurem ja tal on uue elukohaga oluliselt raskem harjuda. „Kass puhastab inimesi energeetiliselt, aga maandamiseks on tal vaja maad. Mõned kassid on lisaks sellele hingelt jahimehed. Kui võtta temalt jahipidamise võimalus ja keskkond, kus ta sai vaba looma elu nautida, ja viia ta korterisse, siis võib tema stress olla nii suur, et ta ei harjugi uue kohaga. Lõpptulemus võib olla see, et kassile tuleb leida uus kodu,“ ütleb Org. Vahel on parem kass tema vanasse koju elama jätta, kui uued omanikud sellega päri on. „See oleneb looma ja inimese vahelisest suhtest: kui kassi on peetud vaid hiirepüüdjana, siis harjub ta oma kodus ka uute inimestega ära. Kui kassil on omanikuga väga tugev hingeline side, siis on parem ta kaasa võtta,“ selgitab Org.
Ta hoiatab siiski, et õue häda tegema harjunud kass ei pruugi hakata liivakastis käima. „Kui kass on harjunud kodukandis metsa all või kuskil liiva sees hädasid tegema, siis tuleks kindlasti seda õueliiva korterisse kaasa võtta ja mõnda aega uue liivaga segada, et kass võtaks liivakasti omaks ja harjuks tasapisi uue liivaga,“ soovitab Org.
Linnakorterist maamajja kolimine on tema sõnul aga hoopis lõbusam. „Missugune kass ei tahaks elada kassielu, ei tahaks vabadust õues joosta?“ küsib ta retooriliselt. Ta soovitab kindlasti esialgu maja, terrassi või rõdu uks lahti jätta, et kassil oleks võimalus tulla kohe majja tagasi, kui ta end häirituna peaks tundma. „Maaeluga harjumine läheb loomadel aga kindlasti palju kergemini kui korterieluga,“ tõdeb ta.
Loe ka sellest, kuidas koeraga koos kolida.
Kommentaarid