Uue kodu ostmine on kindlasti väga põnev, aga samas ka stressirohke ja pikk protsess. Panime sulle kokku väikese kontrollnimekirja, et teaksid, mis sind korteri või maja ostmise puhul ees ootab.
TEE OMA RAHALISED VÕIMALUSED ENDALE SELGEKS
Rahaasjad on väga olulised kohe alguses selgeks teha, et sa ei raiskaks aega pakkumiste vaatamisele, mis sinu võimalustega kokku ei lähe. Uuri, kui palju sa pangast laenu saaksid, ning pea spetsialistidega nõu, kui suur peaks olema su enda panus.
KAARDISTA OMA VAJADUSED JA SOOVID
See kõlab kangesti Exceli tabeli moodi, aga just nii see ongi. Pane lihtsalt järjest kõik kirja, mida sa uuelt kodult tahad. Vanni? Kaminat? Rõdu? Kolme korrust? Kahte garaaži? Nii on sul ka kinnisvaraportaalis lihtsam kuulutusi välja sorteerida. Samuti tekib sul endal parem arusaam, millist pinda sa otsid ning kas kõik need soovid ikka su eelarvesse mahuvad.
Ahjaa, mõtle ka, mitut parkimiskohta sa oma kodu juurde vajad. Kui sul on plaanis korteri ost, siis on see väga oluline asi.
VALI LEMMIKPIIRKOND
Neid ei pea olema üks või kaks, aga mingi piirang on vaja seada, sest muidu pead kõik kuulutused läbi kammima, mis kinnisvaraportaalides leida on. Samuti mõtle läbi, kas piirkonnas peaks olema kool; kas sul on vaja head ühistranspordiühendust; kui kaugele võiks jääda lähim toidupood; kui palju sind tänavamüra häirib jne.
LEIA SOBIV MAAKLER
Meie soovitus on osta maja või korter maakleri kaasabil, mitte ajada asju omal käel. Tal on palju kogemusi igasuguste inimeste ja pindadega, nii et tavaliselt oled kindlates kätes. Kui saad maakleri veel soovituse järgi valida, on eriti hea.
Lisaks sellele hoiad niimoodi aega kokku ja saad tegeleda muude asjadega, sel ajal kui maakler sulle sobivat pinda otsib. Kui sa maakleri abi ei vaja, siis võid otsimisega ise peale hakata.
TEE SOBIV OTSING KINNISVARAPORTAALIS
Sisesta nüüd kõik kriteeriumid, mis sa enne enda jaoks kirja panid, otsingusse: hinnavahemik, asukoht jm. Salvesta kindlasti otsing ära, et sa ei peaks seda enam järgmine kord tegema. Märgi ära ka oma lemmikud, nii saad sobivatel kuulutustel nimekirja „Lemmikud“ abil silma peal hoida.
KÄI UUE KODUGA KOHAPEAL TUTVUMAS
Kui sa otsid kodu, siis on kõige olulisem aru saada, kas tunne on õige. Kas see on sinu uus kodu või mitte? Muidugi tuleb üle vaadata ka kõik toad ja toatagused, sest sa ostad ikkagi korterit või maja, mitte lihtsalt uut mantlit. Kui rõivaeseme ostmine untsu läheb, pole see vast kõige suurem mure (ehkki tuju muidugi rikub), aga kui elamispinna ost peaks ebaõnnestuma, on vaja pikka aega igasuguste jamadega tegeleda.
Kui esimene kord on tunne õige, võta teisel korral kaasa mõni spetsialist, kes oskab hinnata torustiku, elektrisüsteemi jms olukorda. Tavaliselt suudavad seda ka maaklerid, aga noh, kui su vend on näiteks elektrik, siis miks mitte?
Kui tunned, et see ongi sinu uus kodu, siis lähme järgmise punkti juurde.
LEPI KOKKU TINGIMUSTES
„Kauple hinda“ on selle punkti alapealkiri. Tavaliselt on hinnad ikka väikese varuga määratud, nii et teatud allahindluse võid ikka saada. Lepi kokku ka muudes küsimustes, näiteks selles, kas mööbel vms on hinna sees. Maju on muide müüdud lausa koos autode ja ATV-dega.
PANE PAIKA ÜLEANDMISTÄHTAEG
Jah, ega siin midagi keerulist pole. See on see päev, mil sa saad võtmed kätte, ja kui sa mingeid parandustöid oma uues korteris või majas teha ei plaani, võid kohe sisse kolida.
SÕLMI NOTARI JUURES OSTU-MÜÜGILEPING
Paneme sulle südamele, et sa ei alahindaks lepingu tähtsust ja loeksid läbi ka kõige väiksema kirja ning teeksid vajadusel oma muudatusettepanekud. Nii on hiljem kõik rahul ja ebameeldivuste tekkimise tõenäosus väiksem.
Head uue kodu leidmist!
Võta selleks rahulikult aega, ära kiirusta. Mõnikord laseb just see õige korter või maja end pisut oodata.
Allikas: https://blog.kinnisvara24.ee/vaata-mida-sa-uue-kodu-ostmisel-tegema-pead/
Kommentaarid