Kui soetad endale korteri või eramu esimest korda elus ja varasem kokkupuude kinnisvara ostmisega puudub, siis võib Sulle tulla üllatusena, et lisaks kinnisvara maksumusele tuleb arvestada veel mõne ühekordse lisakuluga. Vaatame üle, millised need on.
Kui ostad kinnisvara pangalaenuga, peaksid arvestama ka laenulepingu tasuga. See võib pankades veidi erineda, aga üldiselt on see 1% laenusummast. Ehk võttes pangast 100 000 eurot laenu, on laenulepingu tasu 1000 eurot.
Enne laenutaotluse tegemist uuri kindlasti kas Sind ostutehingus esindavalt maaklerilt või objekti müüvalt kinnisvarafirmalt, kas neil on koostööleping mõne pangaga või on võimalik nende kaudu laenutaotlust esitades soodustust saada. Üldiselt teevad kinnisvarafirmad pankadega koostööd ja nende kaudu laenulepingu esitades võid kogu lepingutasu säästa.
Pangad soovivad ka eksperthinnangut, et teada ostetava kinnisvara turuväärtust. Eksperthinnangu peab tellima kinnisvara ostja panga aktsepteeritavalt kinnisvarafirmalt. Eksperthinnangu maksumus sõltub konkreetsest objektist ja selle asukohast. Arco Vara eksperthinnanguid aktsepteerivad kõik Eestis tegutsevad krediidiasutused. Täpsemalt saad uurida siit: https://arcovara.ee/et/kinnisvara-teenused/hindamine.
Notaris tehingut tehes tuleb tasuda notaritasu ja riigilõiv. Notaritasu on seadusega kindlaks määratud: https://www.riigiteataja.ee/akt/119122012009?leiaKehtiv. Hea tava kohaselt jagatakse notaritasu ostja ja müüja vahel pooleks. Et teada, millise summaga peaksid arvestama, leia internetist notaritasude kalkulaator, näiteks siit: https://www.notar.ee/et/teabekeskus/notari-tasu-kalkuleerimine. Kui sisestad sinna oma tehingu summa, saad teada notaritasu suuruse.
Notari deposiidikonto kasutamine tagab mõlemale tehingu osapoolele kindluse. Kui kasutad seda võimalust, tuleb ka selle eest tasuda. Deposiidikonto kasutamise tasu sõltub hoiustatava summa suurusest. Näiteks kui hoiustatud summa on 10 000 eurot, siis tuleb notarile raha hoiustamise eest tasuda 8 eurot ja 31 senti (koos käibemaksuga). Kui hoiustatud summa on 30 000 eurot, siis on hoiustamise tasu 15 eurot ja 9 senti.
Kuna kinnisvaratehingut tehes tuleb teha muudatus kinnistusraamatus – ostja kantakse registrisse vara omanikuna –, siis tuleb ostjal tasuda selle eest ka riigilõiv. Selle suurus kujuneb vastavalt riigilõivu seadusele tehinguväärtuse järgi: https://www.riigiteataja.ee/akt/129062018041?leiaKehtiv.
Kui ostetav kinnisvara soetatakse laenuga ja laenu tagamiseks seatakse kinnisvarale hüpoteek, tuleb ostjal tasuda ka hüpoteegi seadmise kulu.
Hüpoteegi üleandmise/kustutamise kulu lisandub juhul, kui ostetaval varal on koormatisi või õigusi, mis tuleb lõpetada või üle anda uuele omanikule – need kulud kannab tavaliselt müüja.
Kommentaarid