Kui sa oled otsustanud korteri üürida, siis võib kõik tunduda väga lihtne: otsid lihtsalt kinnisvaraportaalist sobiva kodu välja ja kolid sisse. Aga kui tahad vältida jamasid ja vaidlusi üürileandjaga, peaksid tegema pisut rohkem.
Anname sulle nõu, mida sa enne korteri üürimist täpselt tegema peaksid.
KUI SUURT KORTERIT VÕI MAJA SUL VAJA LÄHEB?
Mõtle kõigepealt sellele, kui suurt kodu sul vaja on. Kas näiteks neljatoalise puhul oleks üks tuba lihtsalt toreduse pärast või on sul seda tegelikult ka vaja? Või plaanid oma värske armsamaga ühetoalisse pessa kolida? Sel juhul on lugu selline, et isegi väga armunud inimesed tahavad vahetevahel omaette olla. Võta seda kui sooja soovitust.
TUHLA KINNISVARAPORTAALIDES
See on nüüd üks päris suur ettevõtmine ja me hoiatame, et head variandid kaovad kiirelt. Salvesta endale sobivad filtrid linnaosa, pinna suuruse, hinna jm järgi, siis ei pea sa iga kord samu märksõnu sisestama. Vaata uusi pakkumisi regulaarselt ning telli endale automaatne teavitus meelepäraste pindade lisandumise kohta. Nii oled esimeste seas, kes saab infot heade pakkumiste kohta.
Kui oled sobiva üüripinna leidnud, vaatame järgmist punkti.
TEE KINDLAKS, ET ÜÜRILEANDJA OLEKS ÜÜRIPINNA OMANIK
See on vajalik sellepärast, et aeg-ajalt liigub libakuulutusi, kus soovitakse pahaaimamatult koduotsijalt ettemaksu ja kui see käes, kaotakse nelja tuule poole. Üüripinna omaniku andmeid saad kontrollida kinnistusraamatust aadressil https://kinnistusraamat.rik.ee/.
SELGITA VÄLJA, KAS SOBIVAT ÜÜRIPINDA VAHENDAB MAAKLER VÕI OMANIK
Seda on sul vaja teada sellepärast, et kui üürikorterit või -maja vahendab maakler, tuleb sul tasuda ka talle ning sa tead lisakuluga arvestada. Otse omanikult ruume üürides seda tegema ei pea. Aga…
Maakleri teenus on tegelikult mõlemale poolele väga kasulik ja tavaliselt oma hinda väärt. Tal on kogemus, mis kulub sulle kindlasti marjaks ära.
Samuti on eeliseks see, et kui sa ei jõua ise elamispinna otsimisega tegeleda, teeb seda sinu eest maakler ning ta võib sulle sellise kompu leida, et hoia ja keela. Maakleri saad valida siit.
VAATA ÜÜRIKORTER VÕI -MAJA ÜLE
Enne järgmist punkti on vaja kindlasti uus kodu üle vaadata. On olnud aegu, mil üüripinnad olid nii hinnas, et korter krabati ära ja kokkulepe sõlmiti vaid fotode põhjal. Õige tunde saab aga ikka ainult kohapeal kätte. Kui võimalik, uuri naabrite kohta ka. Võib-olla on selle korteri üür kahtlaselt madal seetõttu, et nad on lärmakad?
VAATA KOMMUNAALTEENUSTE ARVEID
Teinekord on korteri omanikul kiusatus kommusid natuke väiksemaks luisata. See pole muidugi ilus, aga kõik inimesed ilust ei hooli ja luiskavad nii, et suu suitseb. Küsi üürileandja käest kommunaalteenuste arveid – sealt on kenasti näha, kui palju läheb küttele suvel ja talvel ning kui palju kulub elektrile.
SÕLMI KIRJALIK ÜÜRILEPING
Üürilepingu sõlmimisega on nii nagu iga teisegi lepinguga. Ilma ei lähe mitte, sest kui peaks tekkima vaidlus, on kohe selge, millistes tingimustes täpselt kokku lepiti. Ka on üürilepingutes tavaliselt ära toodud mida tohib ja mida ei tohi korteris või majas teha. Näiteks suitsetada või pidada kassi.
Samuti võiks lepingusse kirja panna, mis seisus ruumid on ning mõni oluline puudus ka. Muidu võib juhtuda, et välja kolides tuleb sul selle eest kompensatsiooni maksta.
Nõuandeid üürilepingu sõlmimise kohta saad lugeda siit.
Allikas: Kinnisvara24.ee
Kommentaarid