Tuba jagatakse kaheks siis, kui soovitakse saada mitut eraldi ruumi. Tsoneerimise tulemusel saab ühest toast kaks oma funktsiooni ja otstarbega ruumi. Kuidas seda aga õigesti teha?
Kui teadmisi napib, võib juhtuda, et avarast heledast ruumist saab pime või kitsas ruum või kulutatakse raha ja aega poodiumi paigaldamisele ning saadakse madala laega ruum. Juhtub, et tsoonide jaotus rõhutab defekte – ebaühtlast põrandat või kumeraid seinu. Kui otsustate tsoneerimiseks kasutada paigaldatavat vaheseina, peate välja arvutama, kas tubadesse jääb piisavalt ruumi ja valgust – kui isoleeritud ruumis pole akent, võib see jääda liiga pimedaks.
Statsionaarse vaheseina paigaldamine võimaldab mitte ainult ruumi jagada, vaid tekib ka kaks helikindlat tuba. Vaheseina võib ehitada tellistest, kipsplaadist, ehitusplokkidest või isegi karastatud klaasist. Vajadusel paigaldatakse seina sisse uks või dekoratiivne aken. Kui tuleb jagada ühe aknaga tuba, peab pimedasse ossa paigutama valgustusseadmed, mis rõhutavad ruumide piiri ja annavad lisavalgust.
Ruumi võib jagada ka lükandvaheseinaga, mille profiil võib olla valmistatud alumiiniumist, puidust või PVC-st. Profiili ja uste materjali valimisel arvestage ruumide otstarbega. Kõrge õhuniiskuse korral ei soovitata PVC-d ja puitu, mis niiskuse käes deformeeruvad. Alumist siini, mida mööda vahesein liigub, tuleb teatud ajavahemiku järel puhastada. Kui seda ei tehta, takistavad tolm ja praht uste liikumist ning elemendid hakkavad kuluma.
Kardinaid kasutatakse sageli just magamiskoha esiletõstmiseks. Kardinate eeliseks on see, et neid saab maha võtta. Samuti saate nendega kiiresti interjööri muuta: ostate uue materjali, valite teistsuguse tooni või mustri. See tsoneerimismeetod ei nõua monoliitsete konstruktsioonide paigaldamist – tuleb vaid kinnitada laekarniis ja kardin selle külge riputada. Vajadusel võib lisada automaatse seadme, mis avab ja sulgeb kardinad. Materjalidest sobivad žakaar või taft, mis on tihedad ja vastupidavad. Lisaks võib kardinaid kaunistada paelte või nööridega.
Ruumi saab visuaalselt jagada ka põranda taset muutes: osa põrandast jäetakse esialgsele tasemele, ruumi teist poolt tõstetakse, piisab 10–15 sentimeetrist. Kasutades seda tsoneerimise võimalust, tuuakse esile magamisala – poodiumile asetatakse voodi. Kui poodium on üle 25 cm kõrge, võib seda kasutada ka panipaigana. Poodiumile kõrgusega 50 cm tuleks teha astmed. Madala laega ruumi see ruumijagamismeetod ei sobi.
Tsoneerimiseks võib kasutada ka riiulit, mis võtab vähem ruumi ja laseb päikesevalgust läbi. See variant sobib siis, kui on ainult üks aken, aga päikesevalgust tahaks mõlemasse ruumi. Riiul sobib näiteks töö- ja magamisala eraldamiseks. Sageli asetatakse mõnesse riiuliosasse hoiukastid. Müügil on ka pöörleva mehhanismiga riiulid, mille ühele küljele saab panna teleri.
Lammutamine kui kodu terviklikkust kahjustav meetod jäägu kodu ümberkujundamisel viimaseks võimaluseks. Omavoliliselt vaheseinu demonteerijatelt võidakse nõuda trahvi ja seinte oma kuludega taastamist. Pidage meeles, et kandvaid seinu ei tohi lammutada! Enne, kui hakkate seintesse avasid tegema, võtke ühendust spetsialistiga.
Tsoneerimismeetodi valikul arvestage ruumide otstarvet. Kui teile meeldib sageli interjööri muuta, ei pea te vaheseina lammutama, vaid lihtsalt sisustust värskendama.
Kommentaarid