Eraisikult kinnisvara ostes tuleb ette olukordi, kus pärast tehingut ootab uut korteriomanikku üllatus – müüja on jätnud kommunaalarved juba mõnda aega tasumata. Mida teha, kui leiate kommunaalarvelt võlgnevuse?
Aeg-ajalt tuleb ette olukordi, kus uuele korteriomanikule tuleb kommunaalkulude eest arvet saades üllatuseks seal seisev sõna „võlg“. Kes peaks eelmise omaniku võlad tasuma?
Kui korteriühistule on teatatud uuest omanikust, siis see vanu võlgnevusi ei kustutata. Võlad kanduvad üle korteriomandi põhiselt. Ebameeldivuste vältimiseks tuleb uuel omanikul tasuda kogu võlasumma.
Annan mõned soovitused, kuidas vältida võõra võla maksmist:
1) Kui oled välja valinud endale sobiva korteri, küsi müüjalt või maaklerilt näha kommunaalkulude arveid.
2) Kui arvetel on kirjas „võlg“, uuri, kas võlg on makstud või millal plaanitakse see ära maksta.
3) Kui müüjalt ei õnnestu arveid saada, pöördu korteriühistu poole. Selgita neile, et plaanid osta korterit, ning veendu enne tehingusse minekut, kas kõik arved on õigeaegselt tasutud.
4) Kui näed arvel võlgnevust, uuri müüjalt, millal tal on plaanis võlg tasuda. Kui ostu-müügitehingu ajaks on arve tasumata, võta kommunaalkulude arve notarisse kaasa ja palu notaril või panga esindajal arve summa ostusummast kinni pidada. Notar tasub siis kas deposiidis olevast summast või pank laenusummast võlgnevuse korteriühistule ning müüjale kantakse üle selle võrra väiksem summa.
5) Kui korteriomand antakse ostjale üle poole kuu pealt, tuleks kokku leppida, kes tasub viimase kuu arve. Tavapäraselt jagatakse arve päevade lõikes ära. Korteri üleandmise hetkest alates tasub arved ostja.
6) Kui müüja on jätnud arve tasumata ja korter on juba üle antud, tuleb uuel omanikul võlg ise tasuda. Ostu-müügitehinguga ei kustutata eelmise omaniku võlga, vaid see läheb üle uuele omanikule korteripõhiselt.
7) Uuel omanikul ei ole mõistlik hakata arveid tasuma nii, et võlg jääb üles. Tasumata võlale lisanduvad viivised ning võlasumma suureneb veelgi.
8) Kui uus omanik tasub ise võla, saab hakata võlga müüja käest sisse nõudma. Võla sisse nõudmiseks on mitmeid võimalusi, alates müüja poole pöördumisest ja lõpetades kohtuga. Kohtu kaudu võla sisse nõudmine on aeganõudev ja kulukas protsess.
Kui osta kinnisvara kinnisvarabüroo vahendusel, on riskid väiksemad. Maakler kontrollib enne tehingu toimumist arved üle ning vajadusel võtab arve notarisse kaasa ning see tasutakse notaritehingu käigus.
Kommentaarid