Teine küsimuste kolmapäev on saanud läbi.
Koondasime Teie saadetud küsimused kokku ning leidsime neile ka vastused.
Kui keegi jäi küsimuse esitamisega hiljaks, siis kirjuta meile kindlasti See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..
Järgmise nädala teemaks on Kinnisvarainvesteeringud.
Eelmise nädala teemaks oli üürikinnisvara. Vastused sellele teemale leiate vajutades SIIA.
Millisel juhul ei pea ma notaritasu maksma?
Hea tava kohaselt läheb notaritasu ostja ja müüja vahel pooleks. Kui aga tullakse näiteks ostjale hinnas suuresti vastu on juhuseid, mil müüja ei tasu notaritasu ning see jääb ostja kanda.
Arenduste korral on vaikiv kokkulepe, mil tavaliselt ostja ise tasub täies ulatuses notari tasu.
Janika Toots │ Tartu vanemmaakler
Millal tekkisid notaritasud ja mille järgi seda võetakse? Mille järgi nad hinda võtavad?
Notaritasu kujuneb vastavalt vara väärtusele ehk siis hüpoteegi seadmise või kustutamise puhul võetakse tehinguväärtusena aluseks 2/3 hüpoteegi väärtusest. Lihtsustatult kui osta kodu 100 000.- võtta kodulaen ja seada panga kasuks korterile 100 000.- hüpoteegi kujuneb notaritasu nii, et 2/3 mõlemast summast 66 666.- +66 666.- on kokku 133 000.- millelt tuleb maksta notari tasu vastavalt seaduses fikseeritud hinnatabelile. Seadus annab ette erinevate tehinguväärtuste vahemike kohta notari tasu täissumma, mis korrutatakse kahega, juhul kui tehingul on 2 osapoolt nagu kinnisvara võõrandamisel või hüpoteegi seadmisel. Siin kalkulaator, kust saab notaritasu vaadata: https://www.seb.ee/sites/default/files/web/calc/calc_notari_ja_riigil6ivu.html
Janika Toots │ Tartu vanemmaakler
Kas notaritasudel on ülempiir?
Vastavalt notari tasu seadusele on notari tasu notariaaltoimingu tegemise ning sellega seotud õigusalaste ja tehniliste teenuste osutamise eest notarile makstav tasu. Seaduses on välja toodud toimingud, millel on kindlaks määratud tasud ning toimingud, mille tasu sõltub tehinguväärtusest. Enamike kinnisvaraga seotud toimingute puhul on notari tasu arvutamise aluseks tehinguväärtus. Vastavalt tehinguväärtusele on seaduses välja toodud ka tasumisele kuuluv summa. Sõltuvalt toimingust, mida soovitakse notari juures teostada, soovitan eelnevalt tutvuda notari tasu seadusega või teha päring notaribüroole toiminguga seotud notari tasude osas.
Gätlin Vesset │ Pärnu maakler
Kas on veel mingid tasud, mis lisanduvad notaritasudele?
Vastavalt toimingule, mida soovitakse notaris teostada, on määratud tasu. Kinnisvaraga seotud toimingute puhul võib lisanduda ka riigilõiv. Riigilõivumääradega kinnistusraamatu toimingute tegemise eest on võimalik tutvuda riigilõivuseaduses. Kõige tavapärasem on, et lisaks kinnisasja müügiga seotud notaritasudele, lisandub veel riigilõiv. Näitena võib tuua uue omaniku kinnitamine kinnistusraamatus, hüpoteegi kinnitamine või kustutamine. Täpsema informatsiooni saamiseks toiminguga kaasnevate tasude osas soovitan eelnevalt teha päring notaribüroole.
Gätlin Vesset │ Pärnu maakler
Kas notaritasud on ainult Eestis või ka mujal maailmas?
Igal riigil on oma regulatsioon kinnisvaratehingute läbiviimiseks. Notarid ei ole pelgalt eestlaste privileeg. Notareid leidub ka mujal Euroopas. Samas on ka riike, kus toiminguid viivad läbi ja kinnitavad maaklerid või juristid.
Gätlin Vesset │ Pärnu maakler
Kas notaritasudele lisandub ka käibemaks või on see hinnas?
Sõltub, millist kanalit kasutada informatsiooni saamiseks. Notari tasu seaduses toodud tasudele lisandub käibemaks. Kasutades internetis leiduvaid tasude kalkulaatoreid, siis sel puhul on vahel summa käibemaksuga ja vahel ilma.
Gätlin Vesset │ Pärnu maakler
Kommentaarid