26. septembri Eesti Ekspressi "Kodu ja kinnisvara" erinumbris avasime pisut enam meie unikaalse vanalinnakinnistu, Sauna 10, tausta ja ajalugu:
Vaikses Sauna 10 sisehoovis Viru, Väike-Karja, Sauna ja Müürivahe tänavate vahel ootab ajaloohõnguga ümbrust hindavat elanikku kolm valgusküllast ridamaja tüüpi uut korterit ja väike hoovimajake. Restoranipidajale on pärliks ajaloohõnguga ruumid läbi 4 korruse vanas soolaaidas.
Muinsuskaitseameti valvsa pilgu all projekteeritud ridaelamu Sauna 10 uusehitised valmisid mullu. Samal aastal lõppesid 14 kuud kestnud soolaaida restaureerimistööd. HR Restauraator OÜ restaureerimistööde juht Margus Ojamäe nimetab seda hingele tehtud tööks. Hoonekasutusotstarbe muutmisel säilitati ja tehti seega korda kõik vana aida kultuuriväärtuslikud detailid.
UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluva aidakompleksi ajalugu ulatub tagasi vähemalt 13.-14. sajandisse. Just nii vanad on pinnasest välja tulnud leiud. Ajaloolase Aleksandr Pantelejevi hinnangul kajastub Sauna tänava aitade arhitektuuris juba keskajast pisut hilisem ehitustraditsioon. Enamik vanalinna aitadest kaotasid paraku oma tüüpilise ilme ja konstruktsioonid viimasel kahel sajandil toimunud ümberehituste ja elamuks kohandamise tõttu. Sauna 10 aidad, millest väiksem on kasutusel eraldiseisva kaubanduspinnana, on nii ehedana säilinud vaid tänu sellele, et varasematest ümberehitusprojektidest ükski ei realiseerunud.
Praegune restoraniks kohandatud ait on olnud korduvalt ehitusajaloolaste huviobjektiks. 1999. aastal toimusid kinnistu sisehoovis täiemahulised arheoloogilised kaevamised. Viimased väliuuringud ja arheoloogilised kaevamised leidsid aset rekonstrueerimise ajal.
Projekteerimisprotsess kestis kokku üle 10 aasta. Mäletatavasti plaaniti Sauna 10 sisehoovi 1990ndate lõpus Baskini teatrit. Seejärel kavandati Katariina käigu sarnast hoovi kunstnikele, kus nad saaksid suurte klaasakendega varustatud esimesel korrusel oma kaupa müüa. Kõrgematel korrustel oleksid olnud ateljeed või elamispinnad.
Kommenteerib Margus Ojamäe, restauraator ja ehitaja:
Sauna tänava objekti peamiseks eripäraks on hoone vanus. Säilinud vanimad müüriosad ulatuvad 15. sajandisse. Asukoha tõttu oli ehitamisel palju piiranguid alates tänava sulgemisest, ehitusmehhanismide kasutamisest muinsuskaitse lubatud töövõtete ja materjalideni välja.
Kui töödega alustasime, oli vana aidahoone keldris pool meetrit vett. Katus oli küll peal, kuid aknaid-uksi ja vahelagesid ei olnud. Hoovis laiutas 10 aasta eest kaevatud auk ning selles kasvasid 12 cm läbimõõduga puud.Kogu selle augu täitmine, keldri tühjendamine ja vajaliku ehitusmaterjali kohaletoomine oli päris suur peavalu. Pidime ehitus- ja restaureerimistööde tõttu korduvalt ka Sauna tänava sulgema, mis oli väga kallis.
Ruumi vähesuse tõttu kraanat ega ehitusmehhanisme kasutada ei saanud. Seetõttu on näiteks kõik betoondetailid tehtud käsitsi. Puidust talasid on mõnes kohas plommitud. Samuti on uued aknad ja uksed valmistatud tappidega nagu vanasti. Vanad paemüürid ja restoraniosa puitdetailid on puhastatud liivapritsi meetodil, kuid spetsiaalse vana materjali säästva puruga. Päästeameti nõudel on vana puit kaetud tulekaitselakiga. Et niiskus enam keldrisse ei pääseks, on see nüüd korralikult isoleeritud. Põranda alla on paigaldatud drenaaž ja pump, mis pinnasest koguneva vee välja juhib.
Kommenteerib Tiina Linna, arhitekt:
Sauna 10 oli mulle eriline seetõttu, et aida restoraniks kohandamise kõrval tuli vanalinna hoovi ehitada midagi täiesti uut, mis sarnaneks enne väljakaevamisi lammutatud ehitistega. Muinsuskaitse nõudel tuli aidahoone restaureerida vana gabariidis ja võimalikult ehedalt. Uus ei tohtinud vana kõrval mõjule pääseda ega seda kahjustada.
Lähtusin ridamaja kavandamisel 1950. aasta inventariseerimisjoonistest ja fotodest, kust oli näha kolmeosaline kuur. Tõenäoliselt hoidsid linnaelanikud selles kõrges kaubaväravatega kuuris kunagi heina. Seetõttu on ridamaja ka kelpkatusega ja selle korterid läbi kolme korruse. Väike hoovimaja on täpselt samasugune, kuid pisut pikem, kui enne väljakaevamisi samas kohas asunud ning lahti võetud palkmaja.
Kuna väljakaevamistest oli jäänud auk, tekkis võimalus see ridaelamu ja hoovimajakese ühise ruumina kasutusele võtta. Saali saab kasutada ühiseks ajaveetmiseks või vastavalt kokkuleppele ka eraldi, nii pidudeks, sportimiseks kui ka laste mängualana.
Sauna 10 ridaelamuboksid ja hoovimaja
40 aastat ajaloolisi hooneid ümber projekteerinud arhitekti Tiina Linna sõnul muudab need uued ja kvaliteetselt ehitatud korterid eriliseks asukoht – paiknemine vanalinna vaikses ja soojas siseõues, kus hommikuti hõljub magus värskete saiakeste lõhn. Igal korteril on oma sisehoovi poolne rõdu, kusjuures hoovi pääseb vaid suletud võlvkaartega väravast.
Sisehoovi suurus on 240 m². Sissepääsu poolt vaadatuna jääb hoovi parempoolsesse ossa ridamaja tüüpi ehitis. Selles on kolm läbi kolme korruse ulatuvat korterit ja keldriruumid vastavalt 108,6 m2, 110 m2 ja 105,2 m² pindalaga. Hoovi vasakpoolses osas asub omaette kahetasandiline korter-stuudio pindalaga 55,8 m². Kõik neli korterit omavad eraldi sissepääsu ja on sisuliselt maja eri osad. Kõigi korterite elanikud pääsevad oma kodust keldrikorrusel asuvasse ühisesse saali, mille võib kujundada näiteks spordi või vaba aja veetmise kohaks.
Ridaelamukorterid ja hoovimajake saavad siseviimistluse vastavalt ostja maistele ja soovidele. Seetõttu on korterid müügil n-ö valge karbina.
Sauna 10 ridaelamud on ka ideaalseks investeeringuks üürikorteritena, kuna Tallinnas peatub palju ärieliiti, kes pikema ärireisi raames kindlasti meelsamini vanalinna eksklusiivses külaliskorteris kui hotellis peatuksid.
Sauna 10 restoranikompleks
Et Sauna 10 asub Tallinna vanalinna südames, Viru, Sauna ja Müürivahe tänavate vahelisel alal, on selle asukoht eriti soodus toitlustus- ja meelelahutusettevõtetele.
Restorani nelja korruse üldpindala on umbes 663 m², seal on võimalik näiteks järgmine paigutus: õllesaal võlvlagedega keldrisse, kahetasapinnaline à-la-carte restoran ja vinoteek neljanda korruse katusekorterisse. Kokku mahutab restoran 75-100 külastajat.
Restorani siseviimistlus on lõpetatud ja ruumiplaneeringus kõik täielikult läbi mõeldud. Restorani varustavad siseaia alla keldrisse rajatud köök ning lao- ja abiruumid. Toiduainete vastuvõtmiseks, toitude serveerimiseks ja ettekandmiseks on paigaldatud kaubaliftid-tõstukid. Kaasaegsetele nõuetele vastava ruumika restoranipinna valgustid, santehnika ja plaadid valis tuntud sisearhitekt Maile Grünberg. Restoran on sissekolimiseks täielikult valmis.
Vt. lähemalt http://arcovara.reaktiiv.ee/en/development/in-progress/26?view=project
Kommentaarid