25.02.2014, Heidi Krupp, Arco Vara Eesti kinnisvarabüroode jurist
Kuigi majanduslangusest on möödunud juba viis aastat, tasub 2013. aasta tulude deklareerimisel endiselt küsida, kas müüja teenis kinnisvarateginguga kasu või hoopis kahju.
Tulude deklareerimisel tasub tähele panna, et tulumaksuseaduse kohaselt maksustatakse 21% tulumaksumääraga vaid kinnisvara müümisest tekkivat kasu. Kinnisvara müümisest saadud kasuks ei peeta müügihinda, vaid müügihinna ja soetusmaksumuse vahet, millest on maha arvatud vara müügiga otseselt seotud kulud.
Buumivara müük endiselt miinusega
Kui inimene soetas Piritale 2007. aastal maja, maksis selle eest 6 miljonit krooni (383470 eurot) ja müüs selle maja 2013. aastal 250000 euroga, ei pea ta tulumaksu maksma. Müüja pole maja võõrandamiselt saanud mitte mingit tulu.
Kes ostis maja 2000. aastal 3 miljoni krooniga (191735 eurot) ja müüs selle mullu 300000 euroga, sai kinnisvara müügilt laias laastus 108265 eurot tulu. Sellelt summalt saab aga tulu deklareerimisel maha lahutada elamu parenduse ning tehinguga seotud kulud nagu hindamisakti maksumus, maaklertasu, notaritasu ja riigilõiv. Ametlikult tasutud maaklertasu saab alati kinnisvara müügitulust maha arvata.
Hoidke dokumendid alles!
Arco Vara paneb tulude deklareerijale seejuures südamele, et ta peab suutma maksu- ja tolliametile kinnisvara soetusmaksumuse ning müügiga seotud kulusid dokumentaalselt tõendada ka aastaid hiljem. Alles tuleb hoida kõik tšekid, lepingud ja arved ning nende tasumist näitavad dokumendid.
Soetusmaksumuse hulka kuuluvad ostuhind ja ostja tasutud notaritasu, riigilõiv jms ostu-müügilepingus kajastatud ja lepinguga seotud tasud. Algsele soetusmaksumusele lisanduvad soetusmaksumusena ka kinnisvara parendamiseks ja täiendamiseks tehtud kulud. Nendeks loetakse rekonstrueerimise ja juurdeehituse kulusid.
Vara müügiga otseselt seotud kuludeks on müüja tasutud notaritasu, riigilõiv vms lepingu sõlmimisel makstud tasu ning muud kulud, mis on tehtud tehingu edukama sooritamise huvides. Sellisteks kuludeks võivad olla näiteks maakleritasu ja vara hindamise tasu.
Kinnisvara haldamisega seotud üldkulud ja eluaseme korrashoiukulud nagu tapeetimine, värvimine, halduskulud, kommunaalkulud, elektriarved, kindlustusmaksed, maamaks jms ei kuulu vara soetusmaksumuse ega ka müügiga seotud kulude hulka. Seetõttu nende arvelt maksustatavat tulu vähendada ei saa.
Vahetusel juhindu turuhinnast
Kinnisvara vahetamise puhul arvutatakse kasu keskmise kohaliku müügihinna ehk turuhinna ja vahetatava vara soetusmaksumuse põhjal, millest arvatakse maha vara vahetamisega otseselt seotud kulud. Piirkonna keskmine müügihind kajastub Eesti Maaameti tehinguregistrist, kust saab andmeid kätte tasuta.
Tulumaksust pääsevad endiselt need eraisikud, kes tarvitasid müüdud korterit või maja oma elukohana. Maksuvabalt saab kahe aasta jooksul müüa ainult ühe eluaseme. Kui eluasemeid müüakse rohkem, kuulub ülejäänud müügitehingutest saadud kasu maksustamisele.
Kommentaarid