Selles ei ole mitte midagi keerulist: ostad korteri kesklinna, teed sanitaarremondi ära, lased üürilised sisse ja jääb üle vaid raha kontole oodata. Õigus? Pigem mitte, kuigi selline mulje on jäänud ja paljud inimesed just nii mõtlevad. Vaatame lähemalt, kui keeruline see olla saab. Iga algaja kinnisvarainvestor peab arvestama sellega, et üürikinnisvara omamine nõuab:
-
aega
-
investeeringuid
-
kiiret reageerimist probleemidele
-
pidevat valvelolekut ja stabiilset suhtlust
-
eeltööd üürnike leidmiseks
-
juriidiliselt korrektseid üürilepinguid
-
tootluse arvestamist ja jälgimist
-
vajadusel tülide lahendamist ja puuduste likvideerimist
-
suhtlemist ühistuga
-
korteri jooksvat remontimist
-
tehnika ja sisustuse väljavahetamist
See on vaid osaline nimekiri kõigest sellest, millega tuleb arvestada, ja tõde on, et paljudele niisugune asjaajamine ja tempo ei sobi. Sel juhul on muidugi alati võimalik palgata haldusega tegelev inimene, kuid see tähendab lisakulu ja niimoodi ei pruugi üürikorter ennast ära tasuda.
Teisest küljest on tõde see, et kinnisvarasse investeerimine on ahvatlev viis teenida passiivset sissetulekut ja pikemas perspektiivis tasub see kindlasti ära, sest kinnisvara väärtus ajaga pigem kasvab. Seepärast on tark tegu valida korter perspektiivikasse piirkonda, kus kõik eluks vajalik – kauplused, bussipeatused, koolid ja lasteaiad – on lähedal. Kinnisvara puhul ongi kõige tähtsam just asukoht, sest see määrab hinna. Näiteks kesklinnas või rannarajoonis asuvat korterit võid välja üürida märkimisväärselt kallimalt kui äärelinna või magalarajooni oma.
Esimene samm ongi leida sobiv korter heas piirkonnas, seejärel renoveerida see nii soodsalt kui võimalik ja nii põhjalikult kui vajalik. Kui remont on valmis, tuleb mõelda ka tänapäevase sisustuse ja tehnika peale. Kuigi nõukaaegne mööbel on retro ja näeb ajastutruu välja, siis enamik noori inimesi selliselt sisustatud korteris elada ei taha. Nüüd jääb üle vaid üürnikud leida.
Kokkuvõtteks on kinnisvara alati hea investeering. Kui üürnikega tegelemine tundub ajakulukas ja remonti teha ei tahaks, siis sobib pigem flippimine: ostad korteri/maja, teed remondi, müüd kallimalt maha. Kiirelt rikkaks ei saa kummagi variandiga, küll aga võid sa olla kindel selles, et sinu vajadused on täidetud, pidev rahavoog tagatud ja passiivne sissetulek garanteeritud.
Kommentaarid