Tänapäeval on kujunenud enesestmõistetavaks, et üürnik saab enda kasutusse täielikult sisustatud ja igati eeskujulikus korras oleva korteri. Nõudlus niisuguste kvaliteetsete korterite järele on suur ja ületab pakkumist. Samas pakutakse kinnisvaraportaalides ka üsna kehvas seisukorras üürikortereid, mis asuvad nõukogudeaegses paneelmajas ega vasta üürida soovijate nõudmistele. Kas omanik peaks sellise korteri ise remontima või laskma seda teha üürnikul?
On selge, et nõukogudeaegne köögimööbel ja vannitoasisustus klienti ei meelita. Eriti hull on olukord pikaajaliste üürikorteritega, kus remont on aastaid tegemata ning korter soovitakse anda kiirelt ja kuludeta edasi uutele üürnikele.
Põhjus, miks omanik ei tee korteris remonti, on enamasti rahaliste võimaluste või ka lihtsalt aja puudumine. Samas on korteri remontimine kindlasti omanikule kasulik, sest tema korteri väärtus selle tagajärjel kasvab ning selle eest on võimalik tulevikus rohkem üüri küsida. Üha enam näitavad üürnikud initsiatiivi, võttes korteri sisustamiseks või parendustöödeks laenu ning muutes elamise huvilistele meeldivamaks ja mugavamaks.
Kui omanik ei soovi korteri sisustusse ja kodutehnikasse investeerida, on tal keeruline üürnikke leida, sest peresid, kes tahavad tulla täiesti tühja korterisse, kus puuduvad isegi külmkapp ja pesumasin, pole lihtne leida.
Kõik kokkulepped remondi ja parendustööde osas on oluline fikseerida üürilepingus, et kumbki osapool hiljem ei kannataks ning ei tekiks arusaamatusi. Kui omanik on valmis üürnikule pakkuma pikemat üüriperioodi või soodsamat üürilepingut tingimusel, et üürnik teeb korteris ise remondi, peaksid remondi maksumuse kohta kalkulatsiooni tegema mõlemad pooled. Võib-olla ei tasugi üürnikul korteri remontimine ära ning tal on mõistlik valida kohe renoveeritud ja sisustatud korter.
Kas remondikulu tasub siis enda kanda võtta omanikul või hoopis üürnikul? Plusse ja miinuseid on mõlemal juhul.
Esimene võimalus: omanik remondib korteri ise.
Plussid omaniku jaoks:
- saab valida vahendid oma maitse järgi ja vastavalt võimalustele
- remonditud korteri eest saab suuremat üüri küsida
- üürilise tekitatud kahjustused on kergemini tuvastatavad
- neutraalsetes toonides siseviimistlus sobib suuremale hulgale üürnikele
Miinused omaniku jaoks:
- ajakulu
- rahaline kulu
- usaldusväärsete töömeeste puudus
Teine võimalus: üürikorteri remondib üürnik.
Plussid üürniku jaoks:
- saab kujundada elamise oma maitse järgi
- saab omanikuga kokkuleppel üürihinnast remondiraha tasaarveldada
Miinused üürniku jaoks:
- ebakindlus – pole garanteeritud, et omanik üürihinda langetab või üldse remondiga nõus on
- suur rahaline väljaminek
- üürileping pole piisavalt pikk selleks, et remont ära tasuks
Üürikorteri remontimine on omaniku ja üürniku vahelise kokkuleppe küsimus ja mõlemal juhul on nii miinuseid kui ka plusse, mida tuleks enne otsuse langetamist srvesse võtta.
Kommentaarid