Uude elukohta kolimine on nii rõõmus kui ka stressirohke ettevõtmine. Alati on hirm midagi maha unustada, mööblit kriimustada või nõusid lõhkuda. Seetõttu valmistuge kolimiseks aegsasti ja tegutsege koostatud juhiste järgi.
Juba mõni kuu enne plaanitud kolimist hakake kõigest üleliigsest vabanema. Kolimine aitab oma asjadele uue pilguga vaadata. Võite julgelt taaskasutuseks ära anda või päris minema visata näiteks panipaikadesse unustatud riidekotid, laste vanad mänguasjad, ülemise riiuli nõud ning mittevajalikud dokumendid ja muu paberimajanduse.
Järgnevalt otsustage, millist mööblit kaasa võtta. Kui kolite korterisse, mis on osaliselt möbleeritud, siis võtke kaasa ainult vajalikud asjad: laud ja toolid, voodi, ajutine riidenagi. Muu vana mööbel pange müüki ja kui tahate sellest kiiresti lahti saada, hinnake see turuhinnast tunduvalt madalamaks.
Hankige aegsasti kaste ja mullikilet. Kastid olgu korralikud, paksu põhja ja ideaalis ka käepidemetega. Kolimiseks on olemas spetsiaalsed kastid, sest tavalised poekastid pole raske sisu jaoks mõeldud. Kergesti purunevate esemete pakkimisel kasutage madalaid kaste ja ärge tõstke neist üksteise peale.
Kastide sulgemiseks on nutikas kasutada eri värvi teipi – iga ruumi jaoks oma värv. Esmalt pakkige kokku esemed, mida te lähiajal ei kasuta: fotoalbumid, raamatud, vastavalt kas suvised või talvised rõivad ja jalatsid, lauanõud, iluasjad. Sorteerige need nimesiltidega kastidesse, näiteks „lasteraamatud“, „elutoa sisustus“, „kööginõud“. Koguge kokku kõik olulised dokumendid. Kolimise ajal võivad arved, lepingud ja tunnistused kergesti kaduma minna, seega on parem panna tähtsad dokumendid eraldi karpi. Ehted ja sularaha pakkige koos ühte kohta ja see karp viige uude korterisse ise.
Koostage iga kasti sisust nimekiri ja kirjutage või kleepige see kastile. Riideesemed on hea pakkida suurtesse kottidesse ja kastidesse. Ruumi säästmiseks pange kleidid ja ülikonnad kattekottidesse ning voodipesu, tekid, kardinad, rätikud ja laudlinad vaakumkottidesse. Vaibad viige keemilisse puhastusse.
Ravimid pange eraldi karpi, kuid ärge seda kinni teipige – esmaabiravimid peaks alati käepärast olema. Sama on ka kosmeetikaga: topsid ja purgid asetage kottidesse, et nende sisu välja ei jookseks. Väga hoolikalt tuleb kastidesse pakkida teler, helisüsteemid, projektorid jne. Ärge unustage teibiga kinnitada igale esemele selle juhtmeid, et hiljem segadust ei tekiks.
Enne kolimist likvideerige võlad ja makske kõik arved, ärge unustage lõpetada interneti- ja teleteenuste lepingut. Kontrollige, kas kaugematele riiulitele pole jäänud pisiasju, viige prügi välja, veenduge, et kõik oleks tihedalt pakitud. Viige ettevaatlikult uude korterisse suured toataimed – need võivad transportimisel kahjustada saada.
Köögiesemete pakkimine on eriti suur ettevõtmine. Koguge kokku söögiriistad, nõud, kodumasinad, pakkige pannid, potid, küpsetusnõud, noad, lauad, köögitarvikud – reeglina pole viimastel päevadel enne kolimist söögitegemiseks aega ja lihtsam on tellida valmistoitu.
Uues korteris tehke esmalt suurpuhastus. Kontrollige liftide töökorda, kinnitage põrandale kile, kaitske kitsastes kohtades seinu, kinnitades neile näiteks papikihte. Esmalt pakkige lahti vaid see kast, kus on asjad, mida vajate kohe esimesel päeval.
Hoolitsege oma lemmikloomade eest – kolimine on neile veelgi stressirohkem kui teile. Nemad ei saa toimuvast aru ning kardavad müra ja võõraid. Seetõttu on parem jätta koerad-kassid kolimispäeval sõprade juurde ning kui uues kodus on kõik paigas, neile järele minna.
Kommentaarid