Saabunud on vaikne advendiaeg, ees kauaoodatud jõulud ja aastavahetuse meeletu melu. See imeline aastalõpuaeg on ka täis toimetusi ja kiire mööduma. Juba aegsasti tuleks oma kalendrisse kõik toimingud kirja panna, et vältida tormamist ja aastalõpustressi. Tõenäoliselt on paljudele tuttav aasta tagasi endale antud lubadus, et järgmisel aastal alustan ettevalmistustega juba varakult. Millest siis täpsemalt alustada?
Esmalt tuleb muidugi kodu korda teha. Kuigi eestlaste rahvakalendris on toomapäev alles 21. detsembril, peaks aastalõpu ettevalmistustega alustama juba nüüd. Toomapäevast alates vanad eestlased suuremaid töid enam ette ei võtnud, sest oli alanud jõuluaeg. Enne seda saadeti mustus ja laiskus isetehtud kaltsu- ja õlenukkudega minema, pesti isegi kerisekive ja puhastati ühiselt kogu majapidamine.
Mõistlik on suurpuhastusega alustada varakult ja kaasata kõik pereliikmed. Esmalt koristab igaüks oma toa kapid ja sahtlid. Mittevajalik kraam tuleks sorteerida: mis läheb prügikasti ja mis taaskasutuskeskusesse. Järgmisena võiks käsile võtta põrandakatted. Aja kokkuhoiu mõttes on otstarbekam viia vaibad keemilisse puhastusse, aga võib järgida ka esivanemate tarkust ning kloppida vaipu kuiva ilmaga lihtsalt vastu karedat lund. Kui vaip asub toas kohas, kus sellele võib hakata tilkuma küünlarasva või pudenema kuuseokkaid, võiks selle pühade ajaks hoopis rulli keerata.
Järgmisena võtame käsile muud tekstiilid, eriti aknakatted. Jälle tülikas ettevõtmine, aga lõpptulemus tasub end ära. Jõuluvalguses muudavad kriitvalged kardinad elamise ja olemise eriti pidulikuks. Kes ei taha aasta lõpus kardinate pesupäeva ette võtta, võiks varuda koju jõulukardinad – napid ja kerged, mis ei kataks kinni aknatagust talveilu ja lumevalgust ning lubaks akendele jõulukaunistusi panna.
Puhastama peaks ka kodutehnika ja elektroonika. Ja siis tolm! See tuleks eriti hoolsalt eemaldada just sealt, kust me tavakoristuse käigus jätame pühkimata: raamaturiiulitelt ja puhvetikappidest. Lööme nõud ja lauahõbeda läikima, kristallid särama, tuulutame ja anname raamaturiiulitele õhku!
Erilise hoolega peaks üle vaatama magamisasemed. Voodis tuleks madrats ümber pöörata, madratsikate kloppida või pesumajja viia, voodi tolmuimeja, niiske lapiga üle käia. Kui magamisasemeks on diivan, võiks kattetekstiili puhastusvahendiga ära pesta ja magamisasemel lahtise akna all tuulduda lasta. Hoolas pereema viib ka padjad ja tekid kargel päikeselisel talveilmal õue tuulduma – ikka nii, nagu tegid meie esivanemad.
Põrandate, seinte ja uste pesemine on moodsate viimistlusmaterjalidega ruumis peen ettevõtmine. Ehk peaks meespere käest üle küsima, millised materjalid vett ja lappi üldse ligi lubavad. Võibolla tasuks millalgi endale kodupuhastuskoolitus korraldada ja kompetentset nõu kuulda võtta?
Kõige suurema koristustöö peaks ette võtma köögis, teistes abiruumides ja pesuruumides. Köögikappidest tuleks ära visata kõik aegunud kuivained ja muu kasutusaja ületanud söögipoolis. Halb mõte pole ka mõni köögitarvik välja vahetada, näiteks võiks päkapikk tuua uue panni, veekannu või sõela. Külmkapp tuleks tühjaks teha ja pesta, seejärel sinna ainult toidukõlblik kraam tagasi panna.
Saunakoristuse võiks usaldada meesperele, nad saavad sellega ideaalselt hakkama, perenaisel jääb üle ainult puhtad käterätid nagisse riputada. Õige oleks ka pesemisvahendites inventuur teha, sest pesugeelid, šampoonid ja palsamid on kindla kasutusajaga. Vann või dušinurk tahaks vähemalt korra aastas jõulisemat kätt tunda saada. Tugev mehekäsi, hea hari ja kvaliteetne pesuvahend võivad imet teha. Siinjuures meenuvad mulle ämma sõnad: „Tütreke, kui sa ei jõua kogu elamist pidevalt korras hoida, on pool häda, aga kui kraanikauss või peldikupott on mustad, on õnnetus majas!“
Nii et aeg on alustada. Sel aastal alustame varem, jagame oma soovi kodu pühadeajaks puhtaks ja korda saada kogu perega. Kingime lähedastele imelise jõuluootuse hubases küünlavalguses, puhtas ja piparkoogilõhnalises kodus.
Minu esmane jõulusoov on teile, mu kallid kliendid, puhast kodu nii otseses kui ka kaudses mõttes – meie targad esivanemad teadsid, et kodurahu on tagatud ainult korrastatud ja puhtas elukeskkonnas!
Liia Koreline, kinnisvaramaakler
Kommentaarid