Vaid paarkümmend aastat tagasi, enne kinnisvaraportaalide tulekut, oli ilma kinnisvaramaaklerita keeruline korterit osta või müüa. Tänapäeval jätab lai valik võimalusi endale ise sobiv korter välja otsida kinnisvaraomanikele eksliku mulje, nagu poleks vara müües maaklerit kaasata vajagi. Nii võib aga sobiva ostja leidmine võtta palju aega ning tekkida võib muidki tõsiseid probleeme.
Millised on kõige levinumad vead, mida tehakse kinnisvara omal käel müües?
- Hind pole konkurentsivõimeline
Omanikud suudavad harva oma vara objektiivselt hinnata, sest on sellega emotsionaalselt seotud. Oma korterit võrreldakse kõige kallimate sama suurte korteritega, aga muud eelised või puudused jäetakse arvesse võtmata. Sageli hindab omanik oma kinnisvara üle ka sel põhjusel, et vajab just sellist summat uue objekti soetamiseks. On oluline mõista, et kellegi vajadused ei muuda objekti turuväärtust. Üle hinnatud kinnisvara võib ostjat ootama jääda väga kauaks ega pruugi teda lõpuks leidagi.
- Puudulik reklaam
Kinnisvaraomanikud ei oska sageli reklaami piisavalt hinnata. Levinud viga on kuulutada vaid ühesainsas portaalis ja jääda ostjat ootama. Selline lähenemine pole tõhus ega too tõenäoliselt niipeagi ostjat. Kinnisvarabüroo avaldab kuulutusi tavaliselt 3-5 usaldusväärsel platvormil ning kasutab ka enda reklaamikanaleid, mille kaudu saab kinnisvarainvestorite tähelepanu. Lisaks mõistab kogenud spetsialist täpselt, kus ja kuidas kuulutamine toob suurimat kasu, omaniku enda kulutused reklaamile ei pruugi aga kasu tuua.
Ka kuulutuse tekst on oluline. Paljud omanikud rõhutavad kuulutuses detaile, mis on olulised vaid neile endile. Maakler aga teab, mida keskmine tarbija vajab, ja keskendub sellele. Ka kehvad fotod võivad mõjutada kinnisvara likviidsust. Kinnisvarabüroo palkab enamasti fotograafi, kes on spetsialiseerunud just kinnisvara pildistamisele.
- Ebaprofessionaalne kinnisvara näitamine
Pidage meeles, et ainult ukse avamisest ja potentsiaalse ostja sisselaskmisest ei piisa. Kinnisvara näitamisel on oluline läbi mõelda liikumise plaan, juhtida tähelepanu korteri objektiivsetele eelistele, näha ette vastuväiteid ja seista edukalt vastu ebamõistlikele katsetele väidetavate puuduste tõttu hinda alandada. Samuti on oluline säilitada rahulikkus ja meeles pidada, et teie ülesanne on müüa oma korter võimalikult kõrge hinnaga, mitte tõestada ostjale, et teie korter on parim.
Levinud viga on pildistamise keelamine. Sageli käivad ostjad järjest vaatamas mitut korterit ja lõpliku otsuse tegemiseks toetutakse tehtud fotodele. Kui teie pildistamisest keeldute, võib teie korter lihtsalt ununeda.
Sage viga, mida teevad ilma maaklerita ostjad, on jätta tähelepanuta tehtud ümberehitused. Kui muudatusi ei seadustata, võib see tulevikus tekitada tohutult probleeme.
- Oskamatus pidada hinnaläbirääkimisi
Suur osa inimesi on turul võhikud ja teevad seetõttu tüüpilisi vigu. Nad alandavad kohe esimese huvilise küsimise peale kõvasti hinda, isegi kui hiljem tuleb veel soovijaid. Nad alluvad psühholoogilisele survele ja alandavad hinda argumentide peale, millel pole mingit pistmist korteri väärtusega. Või nad ei tagane oma soovitud hinnast, kuigi huvilisi on vähe – see on eriti halb, kui turg on languses.
- Ostjat valides tehakse vale valik
Ei ole harvad juhud, kus omanikud müüvad korteri sellele inimesele, kes rohkem meeldib, mitte sellele, kes maksaks parima hinna.
Üks viga on jätta kontrollimata ostja raha päritolu. Kui see on kahtlane, võib notaris tehing läbi kukkuda ja nii läheb palju väärtuslikku aega kaotsi.
Kommentaarid