Selle nädala Kinnisvara Küsimuste Kolmapäev on läbi.
Kinnisvaraturust Tartus, vastab meie oma Arco Vara Tartu osakond!
Kui keegi jäi küsimuse esitamisega hiljaks, siis kirjuta meile kindlasti See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..
Tahaksin kolida uuemasse majja aga täiesti tutikat osta ei taha, sest on kallis. Samas mingi paar aastat vana oleks täiesti okei. Näen aga väga vähe selliseid kortereid müügiks, et kas keegi ei arenda eriti Tartus või jäävadki lihtsalt inimesed nii kauaks sisse elama? Vabandan, ise ei ela Tartus aga elukaaslasega mõtleme kokku kolida ja ei tea kuidas sealne turg on.
Tartus arendati viis aastat tagasi 38 uusarendust, tänaseks on see arve 70 kanti. Pigem kuni paar aastat vanu kortereid liigub järelturul vähe, kuna uut elamist soetades elatakse seal pikemalt sees.
Janika Toots │ Vanemmaakler
Sain päranduseks oma vanavanemate maamaja koos aiaga. Kuna nad olid kõvad maatöö inimesed, kes ka omal ajal maja ka ise ehitasid on mul tunne, et ehitatud kuur, kasvuhoone ja saun ei ole mitte kuhugi sisse kantud. Mis protsess mind ees ootab selle paberimajanduse kuhja korda saamisel ja kas ma enne nende korda tegemist ei saa hindamist tellida?
Vastavalt kehtivale ehitusseadustikule on üksikelamu teenindamiseks vajalike abihoonete, mille ehitisealune pind on üle 20 ruutmeetri, registreerimine riiklikus ehitisregistris kohustuslik. Suuresti sõltub „paberimajandus“ vara / objekti asukohast (kui kõnealune vara asub mõne linna territooriumil, on asjaajamine mõnevõrra keerulisem, kui vara asub maapiirkonnas, on ilmselt asjaajamise protsess lihtsam). Abihoonete registrisse kandmise keerukus sõltub ennekõike sellest, milliseid ehitustöid on teostatud (kas on olemasolevaid hooneid laiendatud üle 33% või on tegemist omal ajal täiesti uue hoone püstitamisega jne) ja kus vara asub. Soovitan alustada protsessiga selliselt, et võtke ühendust kohaliku omavalitsuse ehitusspetsialisti / -nõunikuga ja küsige, milliseid dokumente või millist asjaajamist omavalitsus soovib, et hooned saaks registreeritud. Kinnisvara hindamisteenuse võite küll tellida, kuid ilmselt hinnangu kasutaja (pank või muu institutsioon) ei tegele hinnanguga enne edasi, kui ehitisregistris on kanded kõikide registrikohustusega ehitiste osas.
Reet Värnik │ Kutseline hindaja
Käisin korteriga tutvumas aga omanik rääkis, et tahab hakata oma kodu müüma 2 kuu pärast ja kui küsisin hinna kohta ütles, et tema ei tea kas on mõtet mingit hindamist teha, küsis 120 000 eurot, sest naabrid on alles hiljuti nii müünud. Kas ta saab nii lihtsalt hinna panna või saan ma ise seda kuidagi vaidlustada?
Pangalaenuga korterit ostes on tarvis eksperthinnang, mille käigus määratakse korterile reaalne turuväärtus - see reguleerib, et korterite ei saaks müüa alla ega üle turuhinna. Naaberkorter võib olla hoopis teise planeeringuga ning sellest lähtuvalt ei ole võimalik adekvaatset hinnangut anda.
Janika Toots │ Vanemmaakler
Alustan suure tõenäosusega järgmine õppeaasta Tartu Ülikoolis õppetööd. Kas teate mõnda kohta kust saaksin otsida endale üürikorterit (Facebooki kommuuni vms) või oleks mul vaja selleks maakler pigem võtta?
Facebookis on erinevaid gruppe, mille kaudu saab üürikorterit leida. Maakleri abi kasutades aga on korteri seisukord fikseeritud ning vormistatud on juriidiliselt korrektne üürileping. Kui otse omanikult üürida, siis see tagatud ei ole
Janika Toots │ Vanemmaakler
Tahan osta endale korterit Tartu lähistel aga praeguse kärbitud palgaga saan ka võtta palju vähem laenu kui planeerisin. Samas olen igalt poolt kuulnud kuidas kinnisvara hinnad on langenud või hakkavad langema ei näe, et ma peaksin maksma sama hinda mis ta 4 kuud tagasi tehtud hindamisel on tehtud. Kas see hindamise dokument veel kehtib või saan vaielda kuidagi, et ta teeks uue? Kas sellel on mõtet?
Kinnisvarabürood ei määratle eksperthinnangu kehtivusaega. Selle üle otsustab hinnangu kasutaja (pank, kohus vms institutsioon). Üldjuhul aktsepteeritakse kuni 6 kuu vanust hindamisaruannet, mõningatel juhtudel ka 9 või 12 kuu või 3 kuu vanust eksperthinnangut (hindamisaruande kehtivus sõltub suuresti hinnatud vara asukohast ja hinnangu kasutamise eesmärgist). Elukondliku kinnisvara hindamisel kasutatakse turuväärtuse hindamiseks lähiminevikus toimunud sarnaste varade (linnades kuni 6 kuu vanuseid ja maakonnas kuni 12 kuu vanuseid) ostu-müügi tehinguid. Ilmselt pole 4 kuud tagasi hinnatud turuväärtuse osas täna väga suuri muutusi.
Reet Värnik │ Kutseline hindaja
Kommentaarid