Eeldades, et lähitulevikus Eesti kinnisvaraturul seni ettenägematuid laialdaselt mõjutavaid muutusi aset ei leia, kujunevad tõenäoliselt lähikuud tehingute arvult järjest aktiivsemaks. Iga-aastaselt kasvab suuremates Eesti keskustes korterituru aktiivsus alates I kvartalist igas järgnevas kvartalis, seda eeskätt Tallinnas. Arvestades, et Eesti kinnisvara-, ehitus-, töö- ega laenuturul ei ole kuigi olulisi muutusi hiljaaegu aset leidnud, jätkuvad lähikuudel suure tõenäosusega suhteliselt analoogsed trendid nagu eelnevatel kuudel. Võrreldes aastataguse perioodiga ei saa siiski kuigi olulist tehingute arvu suurenemist prognoosida, sest uute korterite laojääk on vähenenud ning avalike pakkumiste arv tervikuna on samuti vähenenud. Vähene pakkumiste arv soodustab müügiperioodide lühenemist ja hindade kasvu, mistõttu tänasel hetkel ülepakkumisest ega peatsest hindade langusest ei saa sarnase olukorra püsimisel õnneks või kahjuks paraku kuidagi rääkida.
Viimaste kuude vältel on siiski olnud juba täheldada, et hulgaliselt kinnisvaratehinguid on ära jäämas Eesti väiksemates piirkondades, kus laenuklientide kvaliteet on sageli võrreldes Tallinnaga või Tartuga madalam. Kuigi ainuüksi omavahenditest finantseerimise osakaal on tänasel hetkel üsna kõrge, kasutab siiski valdav enamus ostjatest kinnisvara soetamiseks pangalaenu. Tõenäoliselt tuleb laenu väljastamisest keeldumise otsuseid järjest enam olukorrast, kus mitmetel krediidiasutustel on teatud piirkondades ja teatud kliendigruppide lõikes kasvanud laenumahud oodatust kiiremini, suurendades kogu laenuportfelli riski. Sarnast olukorda võib täheldada ka kinnisvara arenduseks ja investeerimiseks sobilike laenude osas, kus pankadel on kinnisvaraga otseselt või kaudselt seotud laenude maht muutunud kogu laenuportfellist liialt suureks ning sellele on reageeritud suhteliselt leebe konkurentsi tõttu intresside tõstmisega ning kvaliteetsemate klientide eelistamisega. Kuigi viivituses olevate laenude osakaal on hetkel äärmiselt madalal tasemel, ei tähenda see siiski, et erinevate riskistsenaariumite analüüs võimalikke potentsiaalseid probleeme endas ei peidaks.
Alus – Maa-amet, Eesti Konjunktuuriinstituut, Statistikaamet, riiklik ehitisregister, Eesti Pank, Arco Vara statistika 06.03.2020
Kommentaarid