Tiina Steinberg on kinnisvaramaaklerina tegutsenud juba 17 aastat, neist kuus viimast Arco Varas. Maakleri rolli näeb ta mitte niivõrd müüjana, kuivõrd müügil abistajana. Et seda rolli hästi täita, on vaja olla hea kuulaja ja anda kliendile otsustamisel palju hingamisruumi.
Aastal 2003 jättis Tiina tuttava õhutusel töö kindlustusfirmas, et proovida kätt Majaeksperdi maaklerina. Esimest tehingut ei pidanud ta kaua ootama. „Käisime üle tee fotoäris oma pilte ilmutamas – tol ajal tehti pildid ju filmirullile – ja ühel päeval astus fotograaf omakorda meie büroosse sisse, tahtis osta korterit,“ meenutab Tiina. „Kuna mul endal veel ühtegi objekti ei olnud, otsisin talle teiste maaklerite objektide hulgast sobivaid. Et ta tahtis teha oma koju ka fotostuudio, olid tal erilised soovid: kõrged laed, suured ruumid, suured aknad ehk palju valgust ja asukoht kesklinnas. Pakkusin talle mõned korterid välja ja üks neist sobiski.“
Kuigi esimene tehing sündis lihtsalt, polnud algus ometi kerge. „Kõike tuli omal käel õppida. Riiulist anti kinnisvaraõpik, et lugegu ma see läbi ja vaadaku internetis lehekülgi, kus kinnisvara müüakse. Väga raske oli, kõik teadmised tulid töö käigus,“ tunnistab Tiina.
Kõige rohkem on Tiina vahendanud just Tallinna vanalinna ja kesklinna kinnisvaraobjekte. 1990. aastate lõpus ja 2000. algul tagastati palju õigusvastaselt võõrandatud vara. „Toompeal tagastati terved majad. Üks Prantsusmaal elanud proua lasi oma Toompea maja ära renoveerida ja me üürisime tube välistudengitele välja,“ meenutab Tiina. „Raekoja platsil asuvasse Jegorovi majja rajas Ernesto Preatoni luksuskorterid, all istus laua taga portjee. Küll mitte kaua, sest elanikud ei jaksanud selle teenuse eest tasuda. Kurb on aga see, et tol ajal löödi ka vanalinna väärikates majades siseseinad kipsplaadiga üle – nii sai need kiiresti sirgeks.
Kõige muljetavaldavam korter, milles Tiina on käinud, ei asugi aga vanalinnas, vaid hoopis Pirital ühes uuselamus. „Korterisse sisse astudes sattusin justkui keskaegsesse majja. Hästi huvitavalt ja maitsekalt oli sisustatud ja omanik rääkis õhinaga, kust tema vanad mööbliesemed saadud on, üks uks oli näiteks ühest pastoraadist. Väljast oli korterelamu väga tänapäevane, korteris sees oli aga hoopis teine õhkkond,“ jutustab Tiina.
Üks suur kontrast meenub talle veel. „Paar aastat tagasi tuli müüki talukoht Tallinna ja Haapsalu vahel. Selle perenaine oli hästi hea silma ja käega. Käisin talu vaatamas, kõik oli nii ilus ja mõnus, mulle väga meeldis seal. Kui perenaine oli kõigi oma asjadega välja kolinud ja ma läksin talu uutele omanikele üle andma, oli see koht oma võlu kaotanud. Just see, kuidas eelmine perenaine oli selle kodu kujundanud, mõjus terviklikult. Kui ta võttis oma asjad kaasa, jäidki ainult paljad seinad, endine meeleolu ja õhkkond oli kadunud.“
Tiina kirjeldus heast maaklerist on mõnevõrra üllatav. „Kinnisvaratehingutes on summad suured ja sellepärast ma leian, et klient peab ise otsusele jõudma. Mina saan maaklerina välja tuua ainult objekti plussid ja miinused ja neid selgitada. Jõuline müük pole minu arvates õige. Ma ei jaga eriti ka soovitusi, kus või kuidas midagi ümber teha, sest inimesel võib olla hoopis teine nägemus ja ma võin oma soovitustega ta segadusse ajada. Inimene ja kodu peavad teineteist ikka ise ära tundma, maakler saab olla lihtsalt taustal abiks,“ räägib ta. Teine tähtis, aga kahjuks harva esinev oskus on oskus kuulata. „Kes räägib palju, sel läheb oluline info kõrvust mööda. Aga maakler peab kuulama ja tähele panema, mis soovid kliendil on. Muidu teed tühja tööd: lähed jälle ja jälle kliendile kinnisvara näitama, ilma et oleksid tähele pannud, mis on talle oluline,“ selgitab Tiina.
Vahel tuleb klienti aidata, et kõige olulisem sõnastada. „Kõik tahavad ju, et uus kodu oleks kesklinnas ja mere ääres ja mets oleks akna taga, oleks vaikus ja linnulaul ja teater maja kõrval. Sellist ideaali pole kahjuks olemas, siis on vaja välja selgitada, mis on päriselt kliendi jaoks kõige tähtsam,“ ütleb Tiina.
Kinnisvaramaakleri töö on Tiina sõnul aastatega aina keerulisemaks läinud. „Kõik on pidevas muutumises, kinnisvarale on lisandunud väga palju nõudmisi ning maakler peab teadma varasemast oluliselt rohkem juriidikat. Aina enam tuleb ette, et kinnisvara ei saa müüa, kuna dokumendid pole korras, ümberehitused on seadustamata,“ räägib ta.
Ent maakleritööl on ka oma plussid, mis Tiinat juba 17 aastat selle ameti juures on hoidnud. Esiteks muidugi paindlik tööaeg, aga teiseks hindab Tiina sisekujundushuvilisena võimalust käia väga paljude inimeste kodudes. „Saad suhelda nii paljude inimestega ja näha nende kodusid, nende endi leitud huvitavaid lahendusi ja sisekujundajate tööd,“ selgitab ta. Sisekujundaja kursused läbinuna ütleb Tiina, et iga kodu juures on kõige tähtsam siiski omaniku maitse ja soovid. „Kodu peab kõige rohkem meeldima ikka neile inimestele, kes seal elavad!“ kinnitab ta.
Kommentaarid