Hoonesse sisenedes võime juba esmapilgu põhjal teha järeldusi ruumide valdaja iseloomu ja sisemaailma kohta. Psühholoogid ja sisekujundajad on arvamusel, et ruumide kujundamisel tuleks lähtuda suuresti omaniku temperamendist ja põhimõtetest.
On oluline, et oma kodus elamine poleks koormav, vaid rõõmu ja rahuldust toov. Ebasobilikult kujundatud eluruum võib aga inimest negatiivselt mõjutada. Selle vältimiseks tasuks tunda oma temperamenti ja valida sellele vastav stiil.
Koleerik
Inimesed, kes on rahutud, kirglikud, ettearvamatud ja pidevas meeleolumuutuses, vajavad tasakaaluks midagi rahustavat. Ebastabiilsus on selle psühhotüübiga inimeste peamine omadus. Nad saavad rõõmsalt korteri ümberehituse ideega hakkama, kuid tüdinevad monotoonsest tööst ja hakkavad kõike uuesti tegema. Neil lükkub remont pikka aega edasi, kuna nad tahavad kõike suurepäraselt teha. Korteri sisustus peab olema funktsionaalne. Moodulmööbel, mida saab teisaldada, täidab suurepäraselt koleeriku napi vahelduse soovi. Sellised inimesed on väga uudishimulikud, tunnevad uusi arengusuundi, nende maja on varustatud uusima tehnoloogiaga. Rahutu temperamendiga inimesele sobib vaoshoitud minimalism ja särav eklektika. Siseruumides ei tohiks värvidega üle pakkuda. Rahulik sinakashall, roheline ja sinine värvigamma aitab koleerikul rahuneda, jõudu juurde saada ja pisut oma kuuma verd jahutada.
Melanhoolik
Melanhoolikud pole igavesti kurvameelsed, nad on lihtsalt väga tundlikud, neil on habras ja haavatav hing. Selle temperamendiga inimeste jaoks mängib suurt rolli oma ümbruse korrektne korrastamine. „Minu maja on minu kindlus“ – selle ütluse leiutasid tõenäoliselt just melanhoolsed inimesed. Minimaalselt sisustatud suures stuudiokorteris on seda tüüpi inimestel väga ebamugav. Melanhooliku majas peaks olema palju eraldatud hubaseid nurki, mis on mõeldud eelkõige lõõgastumiseks. Melanhoolikud on tundlikud mineviku suhtes: nende korteris võib leida hoolikalt hoitud suveniire ja fotosid, mis meenutavad neile mõnda meeldivat sündmust. Melanhoolikule ei meeldi teravad nurgad ega mahukad esemed – kogu mööbel on pehme, voolujooneline, ümar, diivanitel on palju patju. Värviskeem on soe. Selle psühhotüübiga inimesed eelistavad beeži, liivakarva, helekollast, kahvaturoosat või kahvatusinist ilma erksate värvide, kontrastide ja toretsevate toonideta.
Sangviinik
Rõõmsameelne, seltskondlik, kerge iseloomuga inimene eelistab suuri ruume. Korteris peaks olema palju õhku ja valgust. Sangviinik lammutab kõhklusteta sisemised vaheseinad, ühendab köögi ja elutoa, laiendab ruumi klaasi ja peeglitega. Elutoa sisustus peaks olema funktsionaalne ja ilus. Sangviinikule meeldivad erksad värvid: punane, vasekollane, erkroheline, sinine. Korteri kujundus võib olla ükskõik milline – sellise temperamendiga inimesed tajuvad kergelt nii klassitsismi, popkunsti kui ka tänapäevaseid etnostiile. Sangviiniku kodu on alati täis elu, hubane ja soe.
Flegmaatik
Flegmaatikut iseloomustavad mõõdetud elustiil, visadus, rahulikkus ja soovimatus muutuda. Teda tuleb pikalt mõjutada, et eluruumides remonti või ümberpaigutusi teha. Flegmaatik tunneb end uues keskkonnas ebamugavalt ja suhtub moekatesse uudistoodetesse suure eelarvamusega. Flegmaatikule meeldib kõik looduslik, seetõttu kasutab ta palju puitu, kivi, klaasi ja tekstiili. Paljud flegmaatilised inimesed on tulihingelised antiigikogujad, nad võivad eelistada nii klassikat, barokki, kantrit kui ka šikki elustiili. Interjööris on alati vaibad, tugevate jalgadega mööbel, kujukesed ja muud haruldased kaunistused. Värviskeem on summutatud pruuni, šokolaadi, lilla ja helesinise varjundiga. Remonditööd tehes võtab flegmaatik hoolikalt arvesse kogu korteri iga väikesmagi detaili. Sellise temperamendiga inimeste maja näeb välja esinduslik, soliidne ja üllatusterohke ega muutu ka aastakümnete jooksul.
Kommentaarid