Juhtub, et soov kinnisvara soetada on küll suur, aga tehinguni ei jõuta, sest pank keeldub laenu väljastamast. Uurime lähemalt, mis võib olla keeldumise põhjuseks.
Kinnisvara ostu-müügiga puutuvad paljud kokku elu eri etappidel, näiteks pere suurenemine, lahutus, pärandi saamine, elukohavahetus, laste ülikooli õppima ja omaette elama asumine. Valdavalt tuleb kinnisvara soetamisel kasutada panga abi. Enamikul laenusooviga klientidel kulgeb kinnisvara ostmine ja selleks krediidi taotlemine viperusteta. Mõnedel juhtudel aga selgub, et pank soovitud laenu ei väljasta või seab lisatingimused ja tähtaja dokumentatsiooni korrastamiseks. Millised on siis need erisused, mis võivad saada takistuseks kinnisvara ostmisel panga abiga?
- Varale, mida pakutakse pangale laenu tagatiseks, on teostatud ebaseaduslikke ehitus- ja ümberehitustöid. Tööde seadustamiseks peab olemas olema ehitusluba/ehitusteatis ja vastavalt kasutusluba/kasutusteatis. Pank võib siiski erandkorras sõlmida kokkuleppeid ja anda puuduste kõrvaldamiseks tähtaja.
- Hoonestamata elamukrunti reeglina tagatiseks ei võeta, peab olema ehitusprojekt ja ehitusluba. Pangale ei sobi tagatiseks ka näiteks metsamaakinnistu.
- Kui ostetavale varale on juurdepääs üle eraomandis oleva kinnisasja(de) ning servituuti ligipääsu tagamiseks pole seatud, võib pank samuti laenu väljastamisest keelduda.
- Kui ostetava vara näol on tegemist külaliskorteriga ehk korteriomandi reaalosaks on mitteeluruum, siis pank eluasemelaenu ei väljasta.
- Kui ostetav vara (korter, elamu) paikneb kinnisvaraturu mõistes väheaktiivses piirkonnas ja on halvas, kapitaalremonti vajavas seisukorras, võib pank samuti keelduda laenu väljastamisest.
- Laenu väljastamisel võib takistuseks saada ka ostja sobimatus laenukliendiks: ta on töötanud vähem kui kuus kuud, tal on esinenud maksehäireid, tal on katseajaga tööleping, tema maksevõime on tagasihoidlik või tal puudub lisatagatis.
Kui sul tekkis küsimusi, siis võta julgelt meie hindajatega ühenust, aitame ja nõustame suurima hea meelega.
Kommentaarid