Et puitmaja kestaks sada või enam aastat, vajab puit korralikku värvi, kaitset ja hooldamist. Puidu töötlemisel kasutatavad värvid, kaitsevahendid ja immutused ei lahenda puitmaja vastupidavuse probleeme. Maja puitfassaadi mõjutavad kõige rohkem sademed, õhutemperatuuri kõikumine ja UV-kiirgus. Kõrge õhutemperatuuri ja õhuniiskuse korral muutub puit mikroorganismide eoste kasvulavaks. Majavamm ja hallituseseened viivad mädanikuni ja puit hävib pöördumatult. Päikesevalguse mõjul puitmajade seinad järk-järgult tumenevad, muutuvad halliks ja pragunevad. Putukad, nii mardikalised kui ka kiletiivalised, on ka võimelised puitu märkimisväärselt kahjustama.
Kõige traditsioonilisem viis puitmaja fassaadi kaitsmiseks on värvimine. Õigesti valitud ja kasutatud fassaadimaterjal hoiab puitmaja pikka aega heas seisukorras. Kaasaegsed värvid, puidu kvaliteet, värvimisviis ja töödeldud pindade nõuetekohane hooldus, tagavad fassaadi hea välimuse ja seisukorra pea 20 aastaks. Puitmaja värvimisel kvaliteetsete ja vastupidavate tulemuste saavutamiseks on võrdselt olulised kolm peamist tegurit: puitpinna kvaliteet ja ettevalmistamine, materjalide pealekandmise ja kuivatamise tingimuste järgimine, puidu värvimisel kasutatud värvide kvaliteet.
Puitmaja on võimalik väljastpoolt värvida erinevat tüüpi vahenditega: puidu antiseptikute, kruntvärvide ja erinevate kattevärvidega. On oluline, et fassaadimaterjalid suudaksid pikka aega taluda atmosfääri sademete mõju, takistada puidu märjaks saamist ja kaitsta seda UV-kiirguse eest. Puitmaja fassaadimaterjalid peavad jääma elastseks ja võimaldama puidul hingata. Lisaks peaksid fassaadivärvid takistama mikroorganismide invasiooni maja värvitud fassaadil.
Puitmaja fassaadi värvimine kattevärvidega on kõige praktilisem ja vastupidavam hooldus-ja kaitsevariant. Kvaliteetsete fassaadimaterjalide valimine ja nende kasutamine, juhenditest kinnipidamine, on puitmaja värvimisel õigeim lähenemisviis. Puitpinna ettevalmistamine värvimiseks on kõige vastutusrikkam protseduur, kuna sellest sõltub värvitud puitmaja fassaadii kvaliteet. Enne värvimist tuleb puidu suhtes kohaldada maksimaalselt lubatud niiskuse nõuet. Kvaliteetsete värvide puhul ei tohiks puidu lubatud niiskusesisaldus ületada 20%. Suure niiskusesisaldusega puidu värvimisel on oht, et fassaadivärv koorub kiiresti. Värvimiseks ettevalmistatud puidu pind peab olema kuiv, tolmu ja muude saasteaineteta.
Puitmaja fassaadi värvimisel tuleks vältida mõningaid eksimusi, mis tulemust kahjustada võivad. Näiteks, mittevastavus värvitud puidu niiskusnõuetele, värvi kuivamise eiramine, värvi liigne vedeldamine või väiksem värvikihi paksus kui tootja poolt soovitatud, mõjutavad soovitud lõpptulemust. Selliste rikkumiste korral ei anna ükski kõrgeima kvaliteediga ja kõige kallim värv püsivat tulemust ning mõne aja pärast tuleb puitmaja uuesti värvida. Värvimistööde teostamisel on kõige olulisem järgida kõiki tootja poolt antud soovitusi ja juhiseid materjali kasutamise kohta. Pöörata tuleb tähelepanu värvi pealekandmise temperatuurirežiimile, puidu ja õhu niiskusesisaldusele.
Puitmaja värvitud fassaadi ei tohiks jätta tähelepanuta, kuna see vajab õigeaegselt korralikku hooldust, mis omakorda pikendab oluliselt kasutusiga ja hoiab maja fassaadil olevat puitu heas seisukorras. Värvitud pindu on soovitatav kontrollida ja pesta umbes iga 5 aasta järel, kuna määrdunud pind on ideaalne keskkond hallituse tekkimiseks.
Kommentaarid