Enamik ehk lausa 70 protsenti müügis olevatest korteritest pole kaua aega näinud põrandaharja ega tolmulappi, tõdeb tosin aastat kinnisvaraga tegelnud Aivar Kaljulaid.
Praegu Arco Varas maaklerina tegutsev Kaljulaid on näinud üsna uskumatuid pilte – kassidest kubisevaid kortereid, kus lehkab kassirooja järele, korteri lakke naljaviluks riputatud poomissõlme, õllepurkidega kaunistatud seinu ning kolist nii koormatud tube, et sinna ei saa sissegi astuda.
«See ei ole palju aastatega muutunud ja muutunud pole ka ostjate reaktsioon,» märkis mees.
Endale eluaset otsivad kliendid soovivad leida endale uut kodu ehk kodutunnet, mida on raske võõrale inimesele pakkuda. Kuid kui suudetakse pakkuda eluaseme külastamisel ostjale positiivset emotsiooni, siis sellest võib välja kasvada diil – ostjast saab ostja.
Ebameeldivat lõhna tundnud või segamini tube näinud ostja eluasemest huvitatud pole. See tähendab, et müük venib ja tavaliselt ei saa müüja ka sellist hinda, nagu ta soovib.
Et eluase näeks välja müügivalmis ei pea väga palju vaeva nägema, hetkeks mil maakler saabub ostuhuvilisega eluaset vaatama, tuleks rutiinsest elustiilist välja astuda ehk pole hea vahetult ennem süüa valmistada, hakata pesu pesema või kiirremonti tegema. Ja mitte mingil juhul ei tohiks, vahetult ennem kui klient uksest sisse astub, WC lõhnastajaga kõik toad üle lasta!
Mida teha siis? Väga lihtne – avage aknad tuulutamiseks, pange ära kõik vedelema jäänud asjad oma kohtadele, vajadusel kergelt tõmmata tolmuimejaga toad üle ja akende eest kardinad, et valgus sisse paistaks. Mida puhtam, avaram ja valgusküllalisem näeb välja eluase, seda parema mulje jätab see ostuhuvilisele.
Ja kui juhuslikult veel suvekuudel on jäänud eelmise jõulude kuusepuu nurka seisma, siis visake see kindlasti välja!
Müügi aeg
Tallinnas asuvad korterite müügiperiood on enamasti kolm kuni kuus kuud pärast müüki panekut. Maakleri nõuannete järgi korrastatud elamispind on aga võimalik müüa kiiremini.
Kaljulaid tõi näiteks hiljuti ostja leidnud Lasnamäe kahetoalise korteri. Hinna tõttu tundsid üsna paljud inimesed korteri vastu huvi ja maakler käis seda näitamas isegi kaks korda päevas. Samas ei leitud nende inimeste seast ostjat, sest korteri omanikul oli harjumus toas suitsetada.
„Edasipidiselt palus maakler mitte enam tubades suitsetada ja tuulutada tube ning järgmine klient kes tuli korterit vaatama oli ka ostja.“
Palju pole vaja teha kui teha õigeid asju!
Põhjaliku remonti teha pole vaja
«Remondi alla peidetud raha tagasi ei saa, sest inimesed pigem otsivad objekte kus ise remonti teha ja täpselt nii nagu ise heaks peavad. On väga raske leida korterile ostja, kellele just selline remont meeldib, mis on just eluasemes tehtud ja kes on nõus selle eest ka lisaks maksma,» selgitas Kaljulaid.
Mida aga teha võib, on piiratud kulutustega sanitaarremont. Kruvida kinni loksuvad pistikupesad, vahetada katkised lambikuplid, liimida kinni lokkivad tapeediservad või panna päris uus tapeet.
«Need on asjad, mis riivavad võõral inimesel silma. Kuidas neid märgata? Tuleb kutsuda mõni töökaaslane, tuttav või sugulane, kes pole ammu külas käinud ja näidata talle korterit. Võõras silm näeb häirivad asjad ära,» soovitas maakler.
Artikkel ilmus 12.09 Postimehe "Kinnisvara ja Ehitus" lisas
Kommentaarid