Kinnisvara ostu-müügitehingutega puutub inimene elu jooksul kokku üldjuhul üks kuni paar korda, kuid samas on tegemist keerukate ning aega ja teadmisi nõudvate toimingutega, mille puhul tasub kindlasti oma ala spetsialistide ehk maaklerite ning kinnisvara hindajate abi paluda. Samas ei tohi unustada, et nii tähtsate toimingute puhul tuleb valida partneriks usaldusväärne spetsialist.
Seoses vahepealsete nn buumi aastatega tekkis turule rida uusi maaklereid, kellest tänasel päeval on kujunenud petturid, kes üürivahenduse puhul kasseerivad klientidelt ettemaksu, kuid kaovad koos rahaga nelja tuule poole ja kontaktandmed enam ei vasta või maaklerlepingu katkestamise puhul nõuavad klientidelt suuri leppetrahve.
Kahjuks ei ole sellised lood tänapäeval harv nähtus ja sarnaste probleemidega on mitmed kliendid ka Järvamaal hädas ning pöördunud nii Arco Vara kui ka Uus Maa poole abi saamiseks.
Seetõttu toome välja olulisi punkte, mida tuleb kindlasti jälgida maakleri valimisel ja lepingu sõlmimisel.
Maakler peab olema oma ala ekspert
Maakleri valimisel on oluline, et maakler oleks kursis kinnisvaraturul toimuvaga, hindade ja turutrendidega. See tagab kliendile adekvaatse konsultatsiooni müügiperioodist ja -hinnast.
Maakler peab ka üle kontrollima, kas antud objekti saab üldse müüa. Näiteks, kui objektiks on ehitis Ehitusseaduse mõistes, kuid see on Kinnistusraamatusse kandmata, on tegemist vallasasjaga, mida ei ole võimalik müüa.
Ärge sõlmige lepingut ilma sellega tutvumata
Kliendil tuleb leping tuleb alati korralikult läbi lugeda, vajadusel konsulteerida enne allkirjastamist ja küsida spetsialistidelt nõu. Eriti tähelepanelikult tuleb lepingut lugeda, kui sõlmitakse leping tundmatu bürooga. Tuntud büroodele on ettevõtte usaldusväärne maine oluline ning nende lepingutesse ei ole nö konkse sisse kirjutatud.
Näiteks on Türil ühel kinnisvarafirmal lepingus kirjas leppetrahv, mis on vahendustasu suurusjärgus ja mida tuleb maksta, kui klient rikub lepingutingimusi või soovib lepingut katkestada.
Lepingus on mõlemal osapoolel nii kohustused kui ka õigused ning need on selgelt välja toodud.
Kui siiski klient on sõlminud lepingu objektile, mida ei ole võimalik müüa või milles nõutakse põhjendamatult suuri leppetrahve, tasub lepingu katkestamisel uurida kõigepealt tuntud büroo kinnisvaraspetsialistidelt ja –juristidelt, millised on kliendi õigused, kui temalt küsitakse suurt leppetrahvi. Võib juhtuda, et leping on tühine ja klient ei pea suuri leppetrahve üldse maksmagi või maakler on jätnud vastavalt Võlaõigusseadusele oma hoolsuskohustuse täitmata. Hoolsuskohustus tähendab kindlasti ka seda, et esimese asjana kontrollib maakler vahendatava objekti andmeid. Kui maakler ei tunnista hoolsuskohustuse täitmata jätmist ning nõuab endiselt leppetrahvi tasumist, tuleb kliendil pöörduda kohtu poole.
Väljavõte ühest lepingust Järvamaal. Järjest rohkem kliente pöördub antud partneri lepingutega ja alusetute lepingu ülesütlemiskuludega Arco Vara poole:
Tuntud kinnisvarafirmade garantii
Suuremate ja tuntud kinnisvarafirmade ridades töötavad alati nii maaklerid kui kinnisvarahindajad ning firma oskusteave on kogunenud aastate ja aastakümnetega. Suurte kinnisvarafirmade eelised:
- Kontrollitud teadmised
- Aastakümnete pikkune töökogemus ja usaldusväärsus
- Ülevaade kinnisvaraturul toimuvast, hindadest ja turutrendidest, selle tagab nii hindamisteenuse kui ka vahendusteenuse olemasolu
- Seadusandluse tundmine
- Koostöö teiste kinnisvaratehingutes oluliste partneritega, näiteks krediidiasutustega
- Põhjalik ostja, müüja, üürilevõtja ja -andja kontroll, et vältida petturi ohvriks langemist
- Tugiteenuste struktuur nii juriidilisteks konsultatsioonideks kui ka turundus- ja reklaamiga seotud küsimuste lahendamiseks ning nõu andmiseks.
Artikli autor on Arco Vara Kinnisvarabüroo pikaajaline maakler-hindaja Lea Kerma
Kommentaarid