Tartu Arco Vara esinduse kutseline hindaja Sander Lillo peab oma edu võtmeks aktiivset suhtlemist ja oodatust natukene rohkem andmist: siis jagub nii tööd kui ka klientide positiivset tagasisidet ja sellest saadavat rahulolu.
Hiljuti pöördus Sandri poole klient, kes oli ka kunagi varem temalt hindamise tellinud ja väga rahule jäänud. Nüüd ilmnes aga ostetava kinnisvara hindamise käigus üks murekoht. „Rääkisin kliendile probleemist ja suhtlesin ka vara omanikuga ning leidsime koos lahenduse. See võttis küll tunde ja tunde aega ning meeletult seletamist, aga tagasiside, mis tuli nii omanikult kui ka kliendilt, oli meeletult positiivne. Nad olid nii tänulikud, et ma viitsisin teha midagi, mida oleks pidanud tegelikult tegema keegi kolmas,“ jutustab Sander.
Tema sõnul ei piisa hindajatöös sellest, et käid objektil kohapeal ära ja teed hinnangu tuimalt valmis. „Hästi palju on vaja suhelda. Kinnisvaravaldkond on keeruline, probleeme on palju ja suur osa neist tulebki välja alles hindamisel. Kui neist aga juba eos rääkida ja need lahti seletada, siis on inimesed hiljem tänulikud,“ selgitab Sander.
Ta usub, et tema edu taga ongi suhtlemine. „Kuigi suuremas seltskonnas olen ma tavaliselt vait, siis klientidega suhtlen meeletult palju, hoian neid kõigega kursis,“ ütleb Sander. Hinnangu koostamise jooksul teeb ta kliendile vähemalt kolm kõnet, lisaks suhtleb meilitsi. „Kui suhtled aktiivselt, oled viisakas ja kohusetundlik, pead oma lubadustest kinni, siis peaks olema edu tagatud,“ arvab ta.
Kinnisvarahindajaks sattus Sander pisut üle seitsme aasta tagasi kogemata ehk nagu ta ise ütleb – juhtus olema õigel ajal õiges kohas. Maaülikooli maamajandusliku ettevõtluse tudengina praktikakohta otsides sattus ta Arco Varasse. „Mul polnud aimugi, mis see kinnisvara hindamine on, aga öeldi, et kuna õpin majandust, siis võiks see mulle sobida,“ meenutab ta. Kuu ajaga sai ta ametist aimu, tegi pärast praktikat sujuvalt kutseeksami ära ja talle pakuti kohe ka tööd. Bakalaureuseõppe viimasel aastal töötas ta õpingute kõrvalt juba Arco Vara Tartu esinduses kutselise hindajana.
Just see, et tööd saab teha omale sobival ajal, oli Sandri sõnul põhjus, mis teda algul innustas. Seda peab ta siiani hindajatöö üheks suuremaks plussiks. Samas tunnistab ta, et piiride seadmine on enda kaitsmiseks väga oluline. „Meie töö on inimeste abistamine. Ma ei taha kellelegi ei öelda, tahan kliente aidata, nende jaoks lahendusi leida. Nii võid aga mingil hetkel avastada, et kell on üks öösel ja oled ikka arvuti taga,“ räägib Sander. „Kaks korda olen läbipõlemist kogenud, enam ei taha. Nüüdseks olen endale raamid paika pannud: õhtuti ja nädalavahetustel ma tööd ei tee.“
Sander ei salga, et tema ameti plussiks on ka võimalus teenida väga head sissetulekut. „Tänapäeval räägitakse palju investeerimise olulisusest. Hindajatöö teeb investeerimise märkimisväärselt lihtsamaks: see pakub nii rahalisi võimalusi kui ka teadmisi,“ sõnab ta.
Kõrgelt hindab Sander ka võimalust suhelda paljude erinevate inimestega ja näha huvitavaid kodusid. „On ameteid, kus töö on väga rutiinne. Kinnisvara hindamine toob aga iga päev midagi uut,“ tõdeb ta.
Kommentaarid