Jõulukuud on raske ette kujutada ilma kuusepuu, jõulutulede ja küünlasärata. Et aga kõike seda ilu ohutult nautida, tuleb täita ettevaatusabinõusid.
Jõuluajal pole midagi ilusamat kui ehitud hästi lõhnav kuusepuu. Kuid see tuppa toodud metsailu võib hooletul ümberkäimisel tuua ka ebameeldivaid üllatusi. Näiteks võib halvasti kinnitatud kuusepuu ümber kukkuda ja õnnetuse kaasa tuua. Jõulupuu tuleb paigaldada stabiilsele alusele või märja liivaga ämbrisse, eemale korteri kütteseadmetest ja avariiväljapääsudest – see osutub tulekahju puhkemise korral äärmiselt oluliseks.
Talvekuudel kaunistame oma eluruumid suure hulga erinevate valgusallikatega: küünlad, säraküünlad, laternad jne. Tasub vaid minutiks ettevaatusabinõud unustada, kui tuli võib hakata levima. Seda soodustab ka ümbritsevate tuleohtlike materjalide hulk: kunstpuu, paberist ja kartongist sisustuselemendid, laudlinad, sünteetilistest materjalidest dekoratsioonid.
Sellel eriti toimekal jõuluootuse ja aastavahetuse perioodil tuleb suure vastutustundega suhtuda tuleohutuseeskirjadesse. Kontrollige kõigi elektrijuhtmete ja tulekahjusignalisatsioonide töökindlust; ostke ainult sertifitseeritud elektriküünlaid, valguskette, valgusdekoratsioone, säraküünlaid ja pürotehnikat; ärge kasutage pürotehnikat ja säraküünlaid eluruumides, aknal või rõdul; vältige jõulupuu kujundamist vati, küünalde, paberi ja tuleohtlike ehetega; ärge jätke sisselülitatud elektriseadmeid järelevalveta; ärge koormake pistikupesasid ja ärge kasutage korraga mitmeid pikendusjuhtmeid. Ärge unustage kodust lahkudes kustutada küünlad, lülitada dekoratiivsed elektriseadmed võrgust välja, sulgeda aknad ja ventilatsiooniavad, et vältida pürotehnika tuppa sattumist.
Eriti hoolas tuleb olla elava tulega, põlevate vahaküünaldega. Kuidas süüdata vahaküünal, kuidas toimida selle põlemisel ja kuidas ostetud küünalt maksimaalselt kasutada? Selleks peate järgima ainult mõnda lihtsat nõuannet. Kui soovite, et küünlaleek oleks hele ja ilus, lõigake alati küünlataht tagasi ja tehke seda iga kord, kui uuesti küünla süütate. Kui te tahti maha ei lõika, omandab leek tõenäoliselt kummalise seenekuju ja muudab valguse tuhmiks ning uduseks. Lõigake taht nii, et selle nähtav osa oleks kuni 6 millimeetrit pikk, kasutage selleks tavalisi või küünekääre. Liiga pikk küünlataht põhjustab tahmaplekke, mis on klaasist küünlajalgadel hästi nähtavad. Tahi lühendamine aitab hoida ka leeki vaos. Kõige mugavam on küünalt süüdata pikkade tikkudega.
Kui olete küünla süütanud, ärge kustutage seda enne, kui pealmine vahakiht on täielikult sulanud. See võib võtta mitu tundi. Kui te pole nõus nii kaua ootama, on parem küünalt üldse mitte süüdata, sest kui te ei lase vahal täielikult sulada, tekib küünlasse auk või lausa kraater. Lõpuks on auk nii sügav, et vaevalt saate küünalt uuesti süüdata, tahini jõudmine on liiga raske. Kui te aga iga kord küünla süütate ja lasete vahal täielikult sulada, jääb küünla pind tasaseks ja küünlajalg puhtaks. Kui ostate mitme tahiga küünla, on leeki ja soojust rohkem ning küünalgi sulab kiiremini. Vältida tuleks väga laia ühe tahiga küünalt, sest ühe tahi soojus ei ole piisav kogu küünla täielikuks sulatamiseks.
Kaitske põlevat küünalt tõmbetuule eest. Põlev küünal peab olema piisavalt kaugel ventilaatoritest, kliimaseadmetest, avatud akendest või kohtadest, kus möödub palju inimesi.
Õhuvoolud võivad mõjutada küünla leeki ja põhjustada klaasist küünlajala tuhmumist.
Küünla kustutamiseks kasutage selleks spetsiaalset koonusekujulist küünlakustutajat või katke küünal korraks mõne kaanega, kuid ärge kustutage küünalt selle peale puhudes.
Kasutage küünlaid ja kõiki valgusallikaid oskuslikult ja teadlikult, siis säästate oma aega ja raha ning võite nautida pikka ja pimedat talveaega luksuslikult kaunis ja õdusas miljöös.
Kommentaarid