Me kõik jääme vanaks – see on kõigile hästi teada olev fakt, mida pole võimalik eirata. Mingil ajahetkel võime hakata kogema, et me ei liigu enam nii kiiresti, et halvenenud on meie koordinatsioon ja kasvanud privaatsusevajadus. Millal on aga õige aeg mõelda sellele, kas olemasolev kodu on ka eakamale mugav ja turvaline?
Millalgi elu jooksul tuleb hakata kohandama oma elutingimusi, et need vastaksid eale ja tervislikule seisundile. Kui mugav ja turvaline on olemasolev kodu eakama inimese jaoks? Kas elada selles jätkuvalt edasi või teha valik sobivama kodu kasuks?
Otsustage, milline elukoht sobiks just teile vanaduspõlve nautimiseks. Kuigi võite praegu end oma kodus hästi tunda, siis eakamana soovite tõenäoliselt kogeda rohkem vaikust ja rahu. Suured elamukompleksid koos tiheda hoonestusega ei sobi tõenäoliselt vanemale inimesele. Samas peab vanemaealisel olema lihtne jõuda elutähtsate sotsiaalasutuste ja kauplusteni. Seetõttu tuleb eluaseme valikul pöörata tähelepanu kohalikule infrastruktuurile.
Tasub arvestada ka sellega, et suured eluruumid reeglina eakatele ei sobi. Vanema inimese jaoks on ruumikas eluase mitte luksus, vaid tarbetu vaev kõigi ruumide koristamise ja korras hoidmisega. Korteri suuruse valik sõltub alati sellest, kui kaua ja kui mitu inimest hakkavad selles elama. Kui me räägime ühest pensionärist, siis võiks piirduda ühetoalise korteriga. Arvestada tuleb ka sellega, kui sageli eakas külalisi vastu võtab. Näiteks kui on lapselapsed, kes vanavanemate juures peatuvad, tuleks osta siiski veidi suurem korter.
Tavaliselt valivad vanemad inimesed korterelamutes madalamaid korruseid. Soovitakse ju liikumist lihtsustada, kulutada selleks vähem vaeva ja aega. Lisaks on eakamad elanikud sel viisil kaitstud liftiga seotud hirmude eest, kuigi tänapäevastes elamukompleksides praktiliselt ei esine liftiseadmete rikkeid. Kaasaegsed elamukompleksid on varustatud seadmetega, mille eesmärk on parandada liikumisraskustega eakate inimeste heaolu. Uutes nutikates majades on kaldteed, käsipuud, vaegnägijatele mõeldud navigatsioonisüsteemid ja automaattõstukid. Allkorrus oleks õige valik, see lihtsustaks ka sisse-ja väljapääsu hädaolukordadel.
Eakale inimesele eluaset otsides valige korter, mis oleks seal elamiseks võimalikult hästi kohandatud. Parim valik oleks soetada kas viimistluskäigus või kosmeetiliseks remondiks ette valmistatud korter. Miks ei sobi võtmevalmis lahendus? Sest renoveerimistööde etapis on võimalik korterit tulevase elaniku jaoks kohandada. Näiteks tõsta pistikupesad ja lülitid ligipääsetavamale tasemele, et nendeni jõudmiseks ei peaks kummarduma ega üles sirutuma, laiendada ukseavasid. Võimalik on paigaldada spetsiaalsed tarvikud, näiteks taustvalgustusega lülitid, mis aitavad vaegnägijal pimedas nuppe leida.
Hea on läbi mõelda kõik pisiasjad, mis ehk esmapilgul võivad tunduda tühistena. Näiteks prügi sorteerimine ja äraviskamine, mis võib vanemaealisele keeruliseks ülesandeks osutuda. Köögielektroonika kasutamine, akende avamine ja sulgemine, veesüsteemi kasutamine – kõik need võivad osutuda tülikaks ettevõtmiseks. Erilist tähelepanu tuleks pöörata vannitoale – eaka inimese jaoks on see kõrge riskiga piirkond. Seetõttu on parem valida suure vannitoaga, turvaliselt sisustatud ja vajalike abivahenditega korter.
Kommentaarid