Võrrelduna eelmise aasta I kvartaliga kasvas tänavu I kvartalis korterite ostumüügitehingute arv, samal ajal kasvas tehingute rahaline väärtus oluliselt vähem. Tähendab see, et turg on küll aktiivsemaks muutunud ja kortereid ostetakse rohkem, kuid mingil põhjusel on eelistatud väiksemad korterid, mistõttu ei ole tehingute koguväärtus kasvanud samas tempos tehingute arvuga?
Põhjus on selles, et korterid on odavnenud ehk ruutmeetri hind on langenud. Eriti suur langus oli 2009 aasta I pooles. Turg ongi ka osalt seetõttu aktiivsemaks läinud, et korterid on odavnenud. Elanike ostujõud paraku on jäänud samaks või isegi langenud.
Kui tegemist on trendiga, et turul on eelistatud väiksemad korterid, siis mis võib olla selle põhjuseks?
Üha olulisemaks on muutunud korteri kommunaalkulude suurus, seetõttu tuntakse huvi väiksemate, kuid optimaalse planeeringuga eluruumide vastu. Üha olulisemaks on muutunud, et köök oleks eluruumist eraldi või seda saaks mööblipaigutusega eraldada. Korteri suuruse valikul on olulisem eraldi tubade arv, mitte ainult pinna ruutmeetrite suurus.
Tehingute arvu ja mahu tõusu on vedanud eelkõige Tartu ja Tallinnas Lasnamäe linnaosa. Miks on need piirkonnad populaarseks muutunud ja kuhu võib suurem aktiivsuse trend järgmisena jõuda?
Lasnamäe on Tallinnas kõige suurem linnaosa ja seal asub sihtgrupp, kes ka tavaliselt kõige rohkem tehinguid teeb. Selles piirkonnas on oluline hulk ostjaid, kellel ei ole tarvis ostuks krediidiasutuse abi. Tavaliselt tehakse teiste piirkondadega võrreldes rohkem tehinguid ka Tallinna kesklinna piirkonnas. Üks põhjustest võib ka olla see, et Lasnamäel toimus hinnalangus mõnevõrra varem, kui mõnes teises linnaosas.
Graafikud ja statsitika meie Turuülevaadetest siit.
Küsimusi kommenteeris Arco Vara Kinnisvarabüroo juhatuse liige Mart Saa
Kommentaarid