Terrass on justkui kodu siseruumide pikendus õue, kus saab nautida aega iseenda, pere või sõpradega. Terrassimööbel peab toime tulema paljuga, mida teised mööblitükid ette kujutadagi ei oska. Kas teadsite, et vihmast ja niiskusest suuremaks vaenlaseks võib välimööblile osutuda hoopis päike?
UV-kiirgus on see, mis põhjustab värvide pleekimist ja tuhmumist ning halvimal juhul ka mööbli pragunemist. Annan mõned praktilised näpunäited, kuidas kaitsta terrassimööblit, nii et see püsiks ilus ja kasutuskõlblik aastaid.
- Valige õiged materjalid
Terrassimööblit valides eelistage materjale, mis on tuntud oma vastupidavuse poolest kuumusele ja päikesekiirgusele.
Metall: materjalide nimekirjas on populaarsuselt esikohal alumiinium, mis on kerge, ilmastikukindel, vähese hooldusvajadusega ning kergesti puhastatav. Teras on küll väga vastupidav materjal, kuid võib päikese käes liialt kuumeneda.
Puit: naturaalsetest materjalidest on eelistatuim puit. Samas peab arvestama, et puidust terrassimööbel on erineva vastupidavusega ja nõuab erinevat hoolt – määravaks on kasutatud puiduliik. Näiteks tiigipuu, akaatsia ja eukalüpt on juba loomu poolest ilmastikuoludele vastupidavamad. Samas saab teiste puiduliikide vastupidavust tõsta, kui mööblit õigel ajal õlitada, vahatada või lakkida.
Kunstmaterjalid: plastist terrassimööbel on sageli UV-kindel ja kerge, kuid võib kuuma päikese käes deformeeruda. Muutuva ilmastikuga tuleb väga hästi toime kunstmaterjalist rotang, mis on naturaalsest oluliselt vastupidavam.
- Kasutage kaitsekatteid
Kaitsekatted on lihtne ja tõhus viis mööbli kaitsmiseks päikesekiirguse, ülekuumenemise ning lisaks tolmu ja niiskuse eest. Veenduge, et katted oleksid hingavad, et vältida hallituse teket. Ärge unustage, et enne kaitsekatte kasutamist tuleb mööbel põhjalikult kuivatada.
- Paigaldage varikatus või päikesevari
Päikesevari või varikatus on suurepärane viis mööbli kaitsmiseks otsese päikesevalguse eest. See mitte ainult ei kaitse mööblit, vaid pakub ka meeldivat varju teile endale, võimaldades terrassi kasutada isegi kõige kuumematel suvepäevadel.
- Asetage mööbel varju
Kui võimalik, asetage terrassimööbel varjulisele alale, näiteks suurte puude alla või maja varjualusesse. See aitab vähendada otsese päikesekiirguse mõju mööblile.
- Hooldage mööblit regulaarselt
Regulaarne hooldus võib pikendada terrassimööbli eluiga. Puitmööbel vajab tihti õlitamist või lakkimist, et kaitsta seda kuumuse ja niiskuse eest. Metallmööblit tuleks kontrollida rooste suhtes ja vajadusel uuesti värvida. Selleks, et tagada maksimaalne kaitse UV-kiirguse eest, võiks mööbli alumiiniumosad katta korra aastas autovahaga, mis kaitseb mereäärsetel aladel ka soolase õhu eest. Plastmööblit tuleks puhastada ja vältida selle jäämist pikaks ajaks otsese päikese kätte.
- Paigaldage jahutuslahendused
Ventilaatorid ja udugeneraatorid (misting systems) võivad aidata vähendada kuumust terrassil. Need seadmed pakuvad jahutust nii endale kui ka mööblile.
Terrassimööblit päikesekiirguse eest kaitsta pole keeruline, kuid see vajab läbimõtlemist. Materjali valik, kaitsekatete kasutamine, varjualuste ja jahutusseadmete paigaldamine ning regulaarne hooldus on võtmetegevused, mis aitavad terrassimööblil püsida ilusa ja vastupidavana ka kõige kuumematel suvepäevadel. Hoides mööblit kuumuse eest kaitstuna, saate nautida oma terrassi muretult ja mugavalt aastaid.
Kommentaarid