Uusarenduse «valge leht» on koduostjale suurepärane võimalus kodu oma käe järgi kujundada, aga ka võimalus võimsalt eksida. Päris kõik stiilid uusehitisse ei passi ja tulemus võib olla naeruväärne.
Kuigi paljud tänased uusarendused on kindlaks määratud viimistluspakettidega ja kodu ostja peab valima endale sobivaima, leidub neidki arendusi, kus on võimalik soetada valge karp – kodu, mis on sisekujunduse ja -viimistluseta. YIT Ehituse sisekujundaja Maarja Priks ütleb aga, et tegemist on väga harva võimalusega ja ta soovitab seda varianti mitte valida, sest see võib minna kliendile kulukamaks: arendaja ei saa siis viimistlusele garantiid anda.
Arco Vara Kodulahe arendusprojekti sisearhitekt Triin Karuks-Pärn ütleb, et valged karbid on tõenäolisemad väikearenduste puhul, kus majas on 10–15 korterit. «Suuremate arendustega on asi keerulisem, kuna viimistluspaketid on arenduse algusest juba paika pandud ja nende mahtudega on arvestatud arenduse valmimiseni. Kindlasti mõjutab ostja võimalusi kaasa rääkida see, mis faasis maja ehitus on. Kui hoone on alles paberil, on ostjal võimalik muudatusi teha. Valmis majas tähendab iga muudatus lisatööd, mistõttu ei pruugi olla see ostja vaatenurgast praktiline,» sõnab Karuks-Pärn.
Priksi sõnul on ostjal reeglina võimalik valida kahe kuni nelja sisekujunduspaketi vahel. Ta soovitab seda võimalust kasutada, sest kliendile on see soodsam, ajasäästlikum ja ei kaasne muret, kust saaks kvaliteetse kauba parima hinnaga. «Tema eest on suur töö juba tehtud,» sõnab Priks.
Päris iga stiil ei lähe
Ometi ei tähenda viimistluspaketid päris seda, et kodu on nii detailselt valmis, et koli lihtsalt sisse ja ela. Paika on pandud põrandate ja seinte värv, sanitaartehnika ja tehtud keraamiliste plaatide valik. Sisustamine jääb siiski ostja teha. Mida eelistada ja mida vältida?
Karuks-Pärn arvab, et päris kõik uusarendusse ei sobi. «Palkmajastiili pole mõtet hakata viljelema ning sõltuvalt ruumi suurusest tasub ettevaatlik olla ka antiikmööbliga, mis väikeses korteris ei saa piisavalt õhku, et mõjuda veenvalt. Tuleks ikka jälgida hoone arhitektuuri ja keskkonda,» annab ta näpunäiteid. Kui tegemist on modernse joonega uusarendusega, võiks sama joont hoida ka sisekujunduses. Kui kodu asub renoveeritud puumajas, on valikuid rohkem.
Loe edasi: https://kodustiil.postimees.ee/6404101/uusarendusse-paris-igasugune-sisekujundus-kindlasti-ei-sobi
Kommentaarid