Komme kuusel küünlad süüdata on sajandivanune. Väreleva elusa tulega sooviti kurje vaime eemale peletada ja talvepimedust hajutada. Kuigi me enam vaimudesse ja kummitustesse eriti ei usu, on säilinud traditsioon pimedal ajal jõulupuid küünlavalgusega kaunistada.
Lisaks küünlarasvast, parafiinist ja vahast küünaldele pakuvad tänapäeval silmailu elektriküünlad. Me ei tohiks aga unustada, et elektriküünal ei ole mitte ainult dekoratiivse valgustuse element, vaid elektriseade. Eredad mitmevärvilised tuled loovad tõesti tuppa piduliku ja maagilise meeleolu, kuid kas see on ka ohutu?
Toodetakse nii õueküünlaid kui ka ruumisiseseid klassikalisi elektriküünlaid ning moekaid LED-valgusteid. Võib tunduda, et LED-mudelid on vanad hõõglampidega koopiad välja tõrjunud, kuid retroküünlad on jälle saanud moejooneks.
Siseruumides kasutamiseks mõeldud elektriküünlad ei sobi õue, sest toaküünaldel puudub niiskuskaitse ja külmakindlus ning seetõttu on lühise tõenäosus väga suur. Kuidas eristada tänavaversiooni kodusest? Selleks pöörake ostmisel alati tähelepanu küünalde tolmu- ja niiskuskaitse indeksile IP. Kui küünlavaniku IP = 54–65, siis sobib see võrdselt nii maja kui ka õue jaoks, kui IP = 44 või vähem, on parem selliseid dekoratsioone külma kätte mitte riputada – see toode on kindlasti mõeldud ainult tubaseks kasutamiseks.
Elektriküünalde ostmisel tuleks olla ettevaatlik just sertifitseerimata mudelitega, mida võidakse turgudel ja internetiavarustes müüa. Targem on osta elektriküünlad kauplusest, kust saate ka vajaliku informatsiooni nende kaustamise kohta. Kõige olulisem, millele tuleks elektriküünalde kasutamise perioodil tähelepanu pöörata, on nende tuleohutus.
Mida tuleõnnetuse vältimiseks teha? Esiteks, enne kuusepuu külge riputamist tuleb küünlavanik lahti keerata ja põrandal hoolikalt kontrollida, kuidas see töötab. Pole ju teada, mis tingimustes seda hoiti ja on täiesti võimalik, et isolatsioon võib kuskilt olla pragunenud ja lambid lühises. Ärge ostke tooteid, millel on nõrgad ja ebausaldusväärsed pistikud, hoolimata sellest, kui ilus toode ka välja ei näe.
Tuleohutuse seisukohalt on oluline, millise puu külge jõulutuled riputate. Kunstkuusk on ohutum kui elus puu. Metsast raiutud jõulupuu võib kuivada vaid nädalaga ja siis on see heaks lõkkematerjaliks otse toa keskel. Kui teil on peres väikeseid lapsi või lemmikloomi, riputage see helendav kaunistus võimalikult kõrgele.
Paljud armastavad muinasjutuliselt värvikirevaid ja just vilkuvaid tulesid, mis aga võivad valguse lainetuse tõttu rikkuda teie nägemist ja enesetunnet. Tundub, et ööpäev ringi vilkuv valgustus võiks tuju tõsta, aga võib juhtuda hoopis vastupidi: tuju halveneb. Mida kauem te vilkuvate tuledega samas ruumis viibite, seda kehvemaks enesetunne läheb. On tõestatud, et pulseerivad valgustäpid kutsuvad esile aju ja silmade kiiret väsimist.
Teine ohtlik moment puudutab elektriküünalde pidevat töötamist. Valdav enamik meist jätab küünlad kogu ööks vooluvõrku. Aga miks ja kelle jaoks? Kas tõesti tänaval möödujate jaoks, kes saaksid teie aknas tulesid nähes teada, et sellesse majja on saabunud jõulud? Pidage meeles, et peaaegu kõiki elektriseadmeid, välja arvatud külmkappe, ei soovitata jätta järelevalveta sisselülitatuks! Kui kutsumata õnnetus juhtub jõudeajal, suudate te reageerida, aga kui see juhtub öösel, toob see kaasa korvamatuid tagajärgi. Kui just soovite oma koju öist valgustust, on parem kasutada spetsiaalseid patareitoitel öiseid valgusteid.
Kommentaarid