Uut korterit või maja ostes ei tohi lasta eufoorial end pimestada, vaid tuleb hoolikalt üle vaadata ka need kohad, kuhu pilk võib-olla kohe ei satu. On rida pisiasju, mis kipuvad kahe silma vahele jääma – neile tuleks teadlikult tähelepanu pöörata.
Enne ostu-müügilepingu sõlmimist oma tulevasse, täiesti uude koju sisse astudes on kerge üldmulje põhjal vaimustusse sattuda: „Vau, kui ilus, kui puhas, kui avar!“ Õnnest joobununa ei pöörata detailidele tähelepanu ega taibata kõiges lepingule vastavust üle kontrollida. Ent just siin on vaja kainet meelt ja põhjalikkust, et ka pisiasjad üle vaadata. Ikka juhtub, et tähtajad jõuavad kätte mõni päev liiga vara ja viimased viimistlustööd tehakse kiirustades.
Arendajalt uut korterit ostes kaasneb sellega küll kahekümne nelja kuu pikkune garantii – selle aja jooksul ilmnenud vead kohustub müüja likvideerima oma kulul. Et uhiuues kodus kohe midagi häirima ei hakkaks, on kasulik vead avastada võimalikult vara – kõige parem juba enne ostu-müügilepingu sõlmimist. Millele tuleks siis kindlasti tähelepanu pöörata?
- Vaata üle, kuidas on kinnitatud põrandaliistud. See, et kütteperioodil hakkavad kehvasti kinnitatud liistud kuivades lahti lööma, on kõige sagedamini ette tulev probleem.
- Proovi järele, kas kõik pistikupesad toimivad ja kas kõik lülitid on paigaldatud õigetpidi. Veendu, et elektriline põrandaküte töötab.
- Kontrolli, et põranda- ja seinaplaadid oleksid terved ning vuugivahed korralikult täidetud.
- Vaata, kas parkett on paigaldatud kvaliteetselt. On juhtunud, et parketi ja seina vahele jäänud vahesid püütakse laiema liistuga peita ja tulemus ei näe hea välja.
- Vaata üle lae-ja seinanurgad, et kuskil ei oleks pragusid. Kontrolli, ega tapeedimuster pole kuskil nihkes, et tapeet oleks ühtlaselt seina kinnitunud: et selle all poleks õhumulle ja tapeedipaanide servad oleks igalt poolt korralikult kinni. Veendu, et tapeet on terves toas ühte tooni: eri partiid võivad olla väikese toonivahega. Et ka eri partii seinavärv võib olla väikese toonivahega, kontrolli üle ka see, et kõik ühe ruumi seinad oleksid sama tooni.
- Veendu, et vannitoas on valamu ümber silikoon korralikult pandud.
- Proovi järele, kas kõik uksed ja aknad avanevad ja sulguvad probleemideta, ning vaata, et tihendid oleks korralikult paigaldatud.
- Veendu, et arendaja on täitnud kõik lubadused ja kasutanud õigeid materjale. Näiteks, et korteris on tõepoolest kolmekordse klaaspaketiga puit-alumiiniumaknad või et põrandatel on tõepoolest naturaalne parkett.
- Kõige parem on, kui hoolikal kontrollimisel ei ilmne ühtegi puudust. Siis võid rahuliku südamega end oma uues kodus sisse seada ja miks mitte ka õnnejoovastust tunda.
Kommentaarid