Maja ostmine on keerukas protsess, kuid mereäärsete majade ja kinnistute soetamine võib osutuda veepiiriga seotud eritingimusi arvestades veelgi keerulisemaks. Taolist sammu ei saa ette võtta kergekäeliselt, et valime kiiresti pakutavatest objektidest midagi välja, ostame ära ja vaatame, mis juhtub.
Arco Vara pikaajaline ja kutseline kinnisvaramaakler Sirje Savvest ütleb oma kogemusest lähtuvalt, et maja ostmist rannikule võib mõjutada lisaks hoone projektile veel väga palju erinevaid tegureid: keskkonnast tulenevad seaduslikud piirangud, omavalitsuste seatud nõuded, vaade ja juurdepääs merele, sadama- või paadisilla lähedus, ranna üldine seisund, ujumiskoha olemasolu ja selle puhtus, privaatsus, kallasraja ja avalike teedega seonduv jms.
Tee taustauuring
Ranna lähedale maja ostes tuleks leida inimesi, kes on kursis veekogudega piirnevate kinnistute eripärade ja vastava seadusandlusega ja aitavad ostjatki nendega kurssi viia. Kui mõnikord kumab kinnisvaraostjate kommentaaridest läbi, et milleks üldse kõrvalseisja soovitusi vaja, siis võin oma kogemusest kinnitada, et majaostjad on olnud tänulikud maaklerile või objekti naabruskonna elanikele tähelepanu juhtimise eest probleemidele, mida veekogu lähedus kinnisvaraomanikule kaasa toob.
Kindlasti tasuks käia kohalikus omavalitsuses ja tutvuda detailplaneeringuga.
Uurige ka Maa-ameti kaarte, sest nendes on näiteks võimalikud üleujutused ja muud kitsendused kenasti näha.
Kuigi suvilate ja maamajade ostmise tipphooaeg algab kevadel, tasub eriti mereäärseid objekte vaatamas käia erinevatel aastaaegadel. Mida meil veel vähe kasutatakse, aga mis on paljudes maades väga levinud – üüri maja mõneks ajaks ja proovi seal elada. Nii saad õige tunnetuse ja oskad paremini hinnata oma suure investeeringu mõttekust.
Ole kannatlik
Mereäärsete kruntide ja majade valik on tavaliselt väiksem ja nende hinnad kallimad, kui ostjad eeldavad, seetõttu võtab sobiva objekti leidmine sageli kaua aega. Kinnisvara soetamine mere äärde ei ole odav, võib öelda, et tegemist on pigem luksuskaubaga ja müüjad on sageli valmis hinda langetamata ostjat mitu aastat ootama.
Samuti võib sobiva objekti leidmine takerduda piirkonna sobivuse taha – väljend „mereäärne“ võib tähendada piirkonniti väga erinevat keskkonda, kus ühel pool asub näiteks suur maantee ja teisel pool meri või siis on tegemist päris privaatse võpsikuga, kus on probleeme juurdepääsu ning kommunikatsioonidega. Pärnumaal võib näiteks tuua suhteliselt asustatud Häädemeeste kanti, millele vastandub Tõstamaa-Varbla piirkond, kust võib leida küllaga privaatsust.
Mere ääres on põhitegijaiks ilm
Mere ääres on kahtlemata väga oluliseks mõjuteguriks ilm – tuuled, tormid ja nendega omakorda kaasneda võivad üleujutused või muud kahjud. Meri tähendab tuulisust ja niiskust, mille tõttu nii mõnigi maakodu ostja on otsustanud hoopis veest kaugema objekti soetamise kasuks.
Kui ostetavas majas soovitakse elada aastaringselt, kerkivad kohe üles küsimused, kui kindel on elektrivarustus, kui kaugel asuvad poed, kas teed hoitakse lumest puhtad jms.
Mereäärse kinnisvaraobjekti ostusoovi korral tasuks maakleritele kindlasti oma soovidest teada anda. Kuna praegu kipub ostjaid rohkem olema kui uusi objekte müüki tuleb, siis uued pakkumised jõuavad eelisjärjekorras nendeni, kes otsijate listis kirjas.
Sirje Savvest
Kutseline kinnisvaramaakler
Arco Vara Pärnu esindus
Tutvu Sirje kõikide objektidega SIIN
Kommentaarid