Üritad kodus energiakuludelt kokku hoida? Su „rahasäästmise“ trikid võivad tegelikult pikas perspektiivis osutuda hoopis kulukamaks.
Müüt: Seadistatavad termostaadid hoiavad raha kokku
See on tõsi, aga ainult siis, kui sa ise seadistad nad kokku hoidma. Paljud inimesed arvavad ekslikult, et need elektroonilised seaded on automaatselt seadistatud kõige efektiivsemalt töötama. Kuid see pole nii. Sa pead nad ise nii sättima, et nad lõpetaks õhu konditsioneerimise, kui seda pole vaja – näiteks, kui sa oled tööl või puhkusel. Nii et loe tootja kasutusjuhend hoolikalt läbi ja tee kindlaks, kuidas seadistada oma termostaati vastavalt oma eluviisile – temperatuuri alandamine 1°C võrra võib elektriarvet kuni 15% kokku hoida.
Müüt: Ventilaator jahutab tuba
Ventilaatorid ei jahuta tegelikult õhku, nad jahutavad ruumis olevaid inimesi tekitades tuulekülma efekti nende nahal. Järelikult pole ruumist lahkudes mõtet tuulutit tööle jätta. Pigem kohtle seda kui tuld ja lülita ta välja, kui toast väljud. Vastasel juhul sa lihtsalt raiskad tarbetult elektrit ja suurendad oma kuuarvet.
Müüt: Arvuti ekraanisäästjad säästavad energiat
Arvuti ekraanisäästja (screensaver) ei tee muud, kui pikendab monitori tööaega kuvades liikuvat pilti samal ajal, kui sa arvutit ei kasuta; justkui seisev pilt ekraanil põletaks monitorisse augu ning seetõttu peab koguaeg midagi liikuma. Hoolimata oma nimetusest ei tee ekraanisäästja midagi elektrit säästvat – nad tegelikult raiskavad seda isegi rohkem. Kui sa tahad energiat säästa, kuid ei soovi arvutit välja lülitada, siis uuri, kas sellel on spetsiaalne energiasäästlik režiim olemas: mine oma operatsioonisüsteemi „juhtpaneelile“ (control panel) või „eelistustesse“ (preferences) ning uuri energiasäästmise võimalusi (power-management options).
Müüt: Passiivolek maksab vähem, kui sisse ja välja lülitamine
See pole kindlasti tõsi. Hoides masinat pidevalt passiivolekus (stand-by) kulub üllatavalt palju elektrit. Kui soovid energiat (ja raha) kokku hoida, siis peaksid alati arvuti välja lülitama, kui lähed magama või lihtsalt pikemaks ajaks eemale. Ära unusta välja lülitada ka muud arvutiga seotud riistvara, nagu printerid, skännerid, välised kõvakettad, kõlarid jms.
Kommentaarid