Müüdava sanitaartehnika lai valik ei muuda otsustamist mitte lihtsamaks, vaid pigem raskemaks. Kõige keerulisem polegi ehk valida konkreetset mudelit kui just otsustada, kumba eelistada – kas vanni või dušši.
On neid, kellele meeldib küll vannis vedeleda, kuid kes kasutavad samal ajal siiski sagedamini dušši. Või kes on eelistanud dušši seetõttu, et vann ei mahu pisikesse vannituppa ära.
Üldiselt valitaksegi väikesesse vannituppa dušš ja suurde paigaldatakse võimalusel mõlemad.
Korteri renoveerimisel tuleb valik vanni või dušši vahel peaaegu alati päevakorda. Vannitoa viimistluse eripära on selles, et juba paigaldatut ei saa ümber paigutada ilma seina- ja põrandaplaate, torustikku ja kanalisatsiooni muutmata. Seetõttu tuleb vanni või duši valik ära otsustada juba projekteerimise etapis.
Dušikabiini peamine eelis on kompaktsus, selle paigaldamisel mahub isegi väikesesse vannituppa ära ka pesumasin ja ruumi jääb ülegi. Üks hoiatus: kõik dušikabiinid ei sobi iga kehaehitusega inimesele. Kuid erinevatel kabiinidel on oma eelised, mis võivad omanikule meeldida: kontrastdušš, vertikaalne ja horisontaalne hüdromassaaž, vihmadušš, voolavad veejoad, Türgi sauna funktsioon, aroomiteraapia, kromoteraapia, võimalus kuulata raadiot ja rääkida telefoniga läbi valjuhääldisüsteemi. Enamik neist funktsioonidest on saadaval üsna kallites ja suurtes mudelites, seega on ebatõenäoline, et kõiki neid eeliseid kombineeritakse ühte kabiini. Mõnel kabiinil on sügav alus, mis piklike mudelite puhul annab välja juba vanni mõõdu.
Dušikabiin sobib neile, kes hindavad aega, kellel ei ole kannatust oodata vanni veega täitumist. Duši alla minnes ei pea ka üle kõrge ääre ronima, väljaspool kabiini ei ole veepritsmeid, pealegi võib kabiini paigaldada istme, mida on eriti mugav kasutada eakatel või haigetel inimestel.
Vann on vajalik neile, kes armastavad pärast pikka tööpäeva soojas vees mõnuleda. Vann on hea valik ka siis, kui peres on väikeseid lapsi – nemad armastavad tavaliselt vees sulistada ja mängida. Moodsatel vannidel võivad olla mõned eelised dušikabiini ees, eelkõige hüdromassaaži funktsioon. Vann on teatud mõttes funktsionaalsem: võite selles lamada või seal end duši all pestes seista. Ka hinna poolest võib vann olla oluliselt odavam kui erifunktsionaalne dušš. Erinevalt dušikabiinist võib vannis seistes duši all pesta absoluutselt igasuguse kehaehitusega inimene. Kuid selleks, et vannis mugavalt lesida, tuleks see valida oma mõõtude järgi. Kellel on raske pikali heita ja püsti tõusta, see vajab käsipuudega mudelit. Vanni miinuseks on suur veekulu (kui seda sagedasti kasutada), samuti vanni suured mõõtmed ja vajadus küllalt suure ruumi järele.
Mida valida? Sellele küsimusele pole ühest vastust. Soovitan teha valiku järgmiste näitajate põhjal: vannitoa mõõtmed, omaniku finantssuutlikkus, isiklikud eelistused, laste ja vanurite olemasolu, pereliikmete kehaehitus, veesurve tase (ebapiisav ei pruugi võimaldada hüdromassaaži seadmetel normaalselt töötada). Eelarve poolest kõige soodsam ja ka ruumisäästlikum variant on isetehtud dušikabiin, mis piirdub dušialuse väljaehitamise ja klaasvaheseinte või kardina paigaldamisega.
Kommentaarid