Kujuta end ostja rolli – kuidas mahajäetud maja mõjub? Rohi kasvab heades tingimustes ikka päris kiiresti ja isegi mõne nädalaga võib mõnes kohas tekkida tunne nagu poleks selles majas kunagi kedagi elanud. Aasta või paariga kasvab lepavõsa ukse ette ja naadid ning putked kõrguvad üle pea. Muidu poleks sellest ju midagi, aga eriti vanemate maamajade puhul mõjub see eemaletõukavalt. Tühjalt seisev maja kannatab külma ja niiskust ning kindlasti ei õhku sellest õdusat kodusoojust, mida valdav enamik majaotsijatest näha tahab. Kui nüüd otsustatakse lõpuks müüa maja, mida mõnda aega kasutatud pole, siis peaks müüja siiski ka maja ümbrusele tähelepanu pöörama. See on oluline aspekt, mis soodustab kinnisvara kiiremat müüki ja kõrgemat müügihinda.
Rohtu või muru niita oleks mõistlik paar päeva enne pildistamist või kliendiesitlust, aga kindlasti mitte liiga madalalt, sest madalalt niitmise järel murutaimed kolletuvad ja tulemuseks on edaspidi kauni rohelise vaiba asemel hoopis kollane kõrb. Kastmissüsteem, mis pidevalt niiskust hoiab, on kuivades kohtades hädavajalik, aga kui seda pole, siis soovitaksin pigem niita rohtu mõne korra aastas ja paar päeva enne kliendile näitamist käia niidukiga üle käigurajad. Kena oleks arvestada ka niitmisel maha jäävate rohulibledega, kogujaga niiduk korjab need kokku ning kliendi lumivalged jalanõud on ka pärast visiiti endiselt puhtad.
Mõnes väljapeetud elamupiirkonnas mõjub niitmata muru eriti eemaletõukavalt, eriti kui kõik ümberkaudsed aiad on väga kenasti hooldatud. Siin peaks omanik ja maakler väga head koostööd tegema, et maja, milles ei elata, oleks visuaalselt siiski kena esitlemiseks. Ka praegu populaarne tendents soosida kõrget lillemuru ei tähenda ju üksnes pikalt niitmata ala. Lillemuru sisaldab lilli ja selle rajamine eeldab pigem õhukest ja väheviljakat huumuskihti, sest muidu on oodatud lillemuru asemel kohal takjad ja ohakad. Kõrged niitmata alad sobib jätta pigem maamajade ümber, kuid siiski vaid juhul kui käiguteed on vabad ja maakler ei pea koos kliendiga läbi džungli tungima.
Oluline on hoida ennast kursis ka piirkonna heakorraeeskirjadega, nii mitmeski linnas ja vallas on muru niitmise osas loodud eeskiri, mis võib kirjutada ette muru lubatud kogukõrguse kui ka selle, millal võib niita ja millal mitte. Kuna need eeskirjad on piirkonniti erinevad, siis tasub nendega kindlasti tutvuda.
Kommentaarid