Päikesepaneelid on väga hea võimalus elektrikulu vähendada ning anda oma panus loodussõbralikku tarbimisse. Mida tuleb aga päikesepaneele paigaldades silmas pidada, et nende kasutus oleks võimalikult efektiivne?
Paneele võib paigaldada erinevatesse kohtadesse: hoone katusele, hoone fassaadile või maapinnale. Eelistatuim variant on päikesepargi rajamine maapinnale, sest siis ei ole piiranguid paneelide suuna, arvu ja suuruse osas. Maapinnale päikesepargi rajamisel saab kasutada suuremaid ja võimsamaid päikesepaneele. Lisaks jahtub maapind kiiremini kui katus ning tagatud on pidev õhu liikumine, mis väldib paneelide ülekuumenemist ning elektritootmine on stabiilsem. Samuti on paneele kergem hooldada nende parema ligipääsetavuse tõttu.
Paneele paigaldades tuleks jälgida paneelide suunda ning katuse kallet. Oluline on, et paneelid oleksid suuremas osas suunatud lõunasse – nii on nende tootlikkus maksimaalne nii suvel päikesepäikesepaiste tipphetkedel kui ka talvekuudel, kus valget aega on vähe. Paneelid peaksid olema 30-45-kraadise kalde all, et päikesevalguse hulk oleks kõige suurem. Katusekalle sõltub suuresti ka katuse liigist, üldjuhul viilkatustele paigaldatakse paneelid 30-45-kraadise kalde all ning lamekatusele 15-kraadise kaldenurgaga, et tagada optimaalne tootlikkus.
Hoone katusele paigaldades tuleks esmalt kindel olla, et katuse seisukord on hea. Soovitatav on enne paneelide paigaldamist tellida spetsialistilt katuse seisukorra, konstruktsioonide ja kandevõime ülevaatus. Katusekate ja konstruktsioonid peavad olema sellises seisukorras, et konstruktsioonid kannaksid paneelide raskust ning et lähiaastatel ei ole vajadust hakata katusekatet vahetama. Katusekatte materjal ei oma tähtsust, sest igale materjalile on olemas vastavad kinnitused.
Paneele paigaldades tuleks kindlasti arvesse võtta ka neile langevate varjude mõju toodangule. Tuleks jälgida ümbruses paiknevaid hooneid, katusel asuvaid korstnaid, katuse muude osade varje ja suuremaid puid. Kui on soov rajada päikesepark maapinnale, siis tuleks esmalt tellida geodeetiline alusplaan, et saada aimu, millise pinnasega täpsemalt tegu on. Näiteks kui pinnas on paekivine, võivad päikesepargi rajamisega seotud kulutused suureneda, aga pehmele, märjale või soisele alale pole päikeseparki üldse võimalik rajada.
Paljud inimesed kardavad, et Eestis ei tasu päikesepaneelid end ära. Tegelikkuses see nii ei ole, sest päikesepaneelid kasutavad elektri tootmiseks päevavalgust ning suudavad elektrit toota ka siis, kui päike on pilve taga või sajab vihma. Talvisel ajal on valget aega vähem ning seetõttu ka tootlikkus väiksem. Võimalus on suvekuudel üle jääv elekter müüa elektribörsil. Seega hästi läbimõeldult tuleb päikesepaneelide kasutamine igal juhul kasuks.
Kommentaarid