Küllap on nii mõnigi majaomanik mõelnud, et see, mis jääb tema kinnistu piiridesse, on püha maa. Et sellel maal on omanikul ainuõigus ja tegutsemisvabadus ning keegi ei tule ütlema, mida ta oma kinnistul teeb või tegemata jätab. Elame ju vabal maal ja omand on puutumatu. Viimane väide tähendab küll tegelikult kaitset riigivõimu omavoli eest sundvõõrandamise osas. Seepärast võib järgnev tulla nii mõnelegi üllatusena.
Oletame, et sul tekkis majaomanikuna vajadus ehitada oma kinnistule puukuur. Kaua sa ikka neid puid õued virnas hoiad, vihm sajab peale ja niiskus poeb halgude vahele. Mõeldud, tehtud! Sa oled kuulnud, et alla 20 m2 ehitisealuse pinnaga hoone püstipanek on vaba ehitustegevus ja kedagi teavitama ega kelleltki luba küsima ei pea. Jääb ära tüütu bürokraatlik asjaajamine. Tegelikkuses ei tähenda aga vaba ehitustegevus ilma reegliteta ehitamist. Igasugune ehitamine peab käima ohutusnõudeid ja konkreetse asukohaga seotud piiranguid järgides.
Olen näinud mitmeid selliseid väikeehitisi – kuure, garaaže ja saunamajakesi –, mis on muuhulgas ehitatud naabermajale ohtlikult lähedale, eirates 8 m tuleohutuskuja nõuet. Nõue on aga vajalik just selleks, et piirata tule levikut naaberehitistele piiratud aja jooksul. Kuna kohalik omavalitsus selliseid ehitisi ei kontrolli, vastutab kõigi nõuete täitmise eest omanik ise.
Kokkuvõtteks tuleb end paratamatult enne ehitustööde alustamist seadusega kurssi viia ja vajadusel spetsialistilt nõu küsida, et vältida tagantjärele tarkust. Kõige mustema stsenaariumi kohaselt tuleb selline ehitis lammutada või siis kohandada selliselt, et see oleks endale ja teistele ohutu ja seadusega kooskõlas.
Vajad kinnisvara seadustamisel abi või nõu, vaata siia: www.arcovara.ee/et/kinnisvara-teenused/noustamisteenus
Kommentaarid