Kui korteri või maja omanik annab oma kinnisvara müüki, on tema ootused maaklerile selged:
- Minu vara peab saama müüdud maksimaalselt kuuga, veel parem kui nädalaga.
- Minu maakleri vahendustasu peab olema võimalikult madal.
- Mis mõttes minu soovitud hind on liiga kõrge, portaalides on sarnased objektid ju peaaegu sama kallid.
- Ma saan lubada huvilisi vaatama ainult teisipäeviti kell 15.00-15.30, ning ma plaanin järgmisel nädalal minna kaheks nädalaks puhkusele.
- Minu maakler peab olema kättesaadav ka hilistel õhtutundidel ja nädalavahetusel.
Pole ime, et sellised nõudmised tekitavad maakleris segadust, kimbatust ja ebamugavust ning põhjustavad ka asjatut ajakulu, mis kaasneb omanikule tehtava selgitustööga. Tegelikkuses on aga murevabu ning kiire tehingu võimalusega kinnisvara turul suhteliselt vähe.
Kes meist ei tahaks aga suhelda sellise müüjaga, kes on valmis maakleriga koostööd tegema, kuulab tema nõuandeid kinnisvara hinnastamise osas, vastab küsimustele puuduste ja dokumentatsiooni kohta ning on vastutulelik ja mõistev ka maakleri suhtes.
Teatud juhtudel võib müük takerduda ja venima jääda just selle tõttu, et omanik ei ole kursis oma kinnisvara iseärasustega - näiteks ei tea ta, mida on vaja selleks, et tema hoonel võiks olla kasutusluba, ta ei ole kursis ehitisregistri andmetega ega oska selgitusi anda notariaalse kasutuskorra kohta.
Hiljuti oli mul positiivne kogemus maja müügiga Pärnumaal, kus omanik oli kogu aeg 100% toimuvaga kaasas – vastas küsimustele isegi olles Eestist ära puhkusel, mõtles kaasa müügiteemadel, oli valmis investeerima lisaraha sellesse, et saada andmed korda ehitisregistris ning usaldas maaklerit ostjate leidmisel, müügi korraldamisel ja hinnastamisel. Mingeid suhtlemisprobleeme ei tekkinud ja kauni asukohaga isikupärane maja sai mõistliku ajaga müüdud.
Seega, kui tahad kiiret ja edukat müüki, tuleb alustada heast koostööst maakleriga, kes aitab kaardistada murekohad ning panna paika müügi ajakava.
Kommentaarid