Igal plaanilahendusel on oma plussid ja miinused. Klassikalise planeeringuga korteri peamine eelis on eraldi asetsev köök – see on kas kõigist tubadest koridoriga täielikult eraldatud või saab kööki läbi elutoa ning see on eraldatud vaheseina ja uksega.
Eraldi köögi peamine eelis on see, et toiduvalmistamise lõhnad ei levi tubadesse. Ükskõik kui võimsad õhupuhastid ka poleks, ikka tekib kodus toitu hoides ja valmistades lõhnu. Klassikalises eraldiseisva köögiga korteris ei saa toidulõhnad ja rasvased aurud kodutekstiilidesse imbuda ning tänu sellele on nende eluiga pikem.
Kuigi klassikalise planeeringuga korterite omanikud ei saa tavaliselt köögi suurusega kiidelda, pakub suletava uksega köök siiski võimalust leida privaatsust. Kui korteris elavad ka koerad ja kassid, siis saab nende söögikohad samuti kööki sisse seada.
Moodsas ilma koridorita korteris eraldi kööki ei ole, köögiala on üldjuhul väga väike ja võib piirduda vaid seinaäärse tehnoloogilise alaga. Avatud köögiga elutoast pääseb nii vannituppa, garderoobi kui ka panipaika. Klassikalise planeeringuga korteris seda reeglina ei juhtu.
Teiseks klassikalise korteri eripäraks on eraldi asetsevad toad. Kaasaegsetes uusehitistes on arendajad praktiliselt loobunud tavast luua eraldi sissepääsuga ruume. Kõige sagedamini külgneb avatud köögiga elutuba magamistoaga ning vahel pääseb mõlemasse magamistuppa läbi elutoa. Klassikaline planeering eeldab koridori, kust pääseb igasse ruumi, see aga tähendab mitut privaatset ruumi.
Eraldi tubade olemasolu eeldab üsna pikka koridori, kust pääseb igasse ruumi. Suur ja esmapilgul ebafunktsionaalsena mõjuv mitteeluruumide pind võib klassikalise korteri ostjat mõnikord tõrjuda. Ent suurde koridori saab mahutada garderoobi ja panipaigad, mida muidu polegi ehk korterisse ette nähtud.
Klassikaliste korteritega elamukompleksides ei sea arendajad alati eesmärgiks rajada ühele korrusele maksimaalselt tube. Ruumid meenutavad seal oma plaanilt pigem ruutu kui ristkülikut, seetõttu on selliseid kortereid lihtsam sisustada ja tsoneerida.
Üldiselt on igal planeeringul oma plussid ja miinused. Iga korteri saab soovi korral muuta kaasaegseks ja avatuks, ühendades köögi ja elutoa. Samuti on alati võimalik paigaldada täiendavaid vaheseinu. Klassikalise planeeringuga korterid sobivad suurepäraselt lastega peredele, kus iga pereliige vajab eraldi oma ruumi.
Kommentaarid